Kronik Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Kronik kabızlık, genetik faktörler ve diyetin hemoroid hastalığını tetiklediği bilinmekle birlikte, hastaların diyet programlarını değiştirmesi ve yüksek lif içeren besinler tüketmesi, günde en az 2-2,5 litre kadar su tüketmeleri ve ayrıca mutlaka düzenli olarak egzersiz yapmaları önerilmektedir.

Halk arasında yaygın olarak basur olarak bilinen hemoroid, dünya genelinde toplumların yaklaşık 30’undan fazlasını etkilemektedir. Her iki cinsiyette de eşit sayıda görülen hemoroid hastalığı, genellikle kronik kabızlık, genetik faktörler ve diyet alışkanlıkları tarafından tetiklenmektedir.

İç hemoroidlerde en çok görülen bulgu; makatta kanama olmasıdır. Dışkıya bulaşık olmayan, büyük abdest öncesinde ya da sonrasında görülen açık kırmızı renkli kan hemoroidin tipik belirtisidir. Kanama bazen de fışkırır tarzda olabilir. Böyle bir durumunda dışarıya doğru çıkmasına bağlı olarak büyük abdest sırasında ya da sonrasında kişinin eline pakelerin geldiği görülür. Kaşıntı, sümüksü akıntı ve anal rahatsızlık hissi gibi belirtiler de oldukça sık görülür. İç hemoroidlerde ağrı nadir olarak görülür. Fakat aniden sarkma veya tromboz geniş en hemoroidlerde şiddetli ağrı önemli bir belirtidir. Dış hemoroidlerde ise tromboz gelişmedikçe genellikle belirti vermez. Akut tromboz ile birlikte gelişen şiddetli ağrı dış hemoroidlerde en önemli belirtidir. Perianal ödem ve ağrı her 48 saatte pik yapar ve günlerce sürer.

Hemoroid ve kronik kabızlık sebep sonuç ilişkisi gösteren durumlar olup her zaman uzun süreli kronik kabızlık durumlarında basur, makat yırtıkları görülebilir. Bir diğer önemli ve sık görülen kronik kabızlık nedeni ve dolaylı yandaş hastalıklarını da göz önüne alırsak sağlıklı kadın bireylerde çok sık ve toplumumuzda her zaman karşılaşacağımız hamilelik halinde, sağlıklı gebelerde erken hamilelik belirtileri içinde kabızlık sık görülen bir durumdur. Bunun en önemli sebebi karın içinde yer alan optimal anatomik alanı daraltan ve etrafında ki bağırsak, mide gibi sindirim organlarının pozisyonlarında geçici değişikliklere neden olan rahmin gebelik evresi ilerledikçe ve rahim içinde bebeğin hızlı gelişimine bağlı olarak birkaç hafta içinde karın içinde önemli bir yer işgal etmeye başlamasındandır. Bu yer değişiklikleri ile kalın bağırsak, ince bağırsak ve mide önemli bir baskı,basınç altında kalarak hazımsızlık, kabızlık gibi hamilelik belirtileri ile eş zamanlı gözlenen sindirim sistemi semptomları da ortaya çıkar.

Kronik Kabızlıkta Tedavi Yöntemleri

Hemoroid hastalığında ağrıyan yere uygulanan krem tedavisinin yanında elastik band ligasyonu yöntemi ile de tedavi uygulanmaktadır. Elastik bant ligasyonu özellikle ABD’de endoskopi servislerinde sıklıkla kullanılan hemoroid tedavi yöntemidir. Bu teknik 1, 2 ve 3. derece hemoroidlerin tedavisinde uygulanmaktadır. Endoskopik enjeksiyon tekniğinde de basur içine iğne ile enjeksiyon yapılır. İnfrared fotokoagülasyon, monopolar ve bipolar elektrokoagülasyon, kriyoterapi ve cerrahi yöntem gibi birçok tedavi uygulaması vardır. 1. derece hemoroid hastalıklarında konservatif medikal tedavi yöntemleri oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Hastaların diyet alışkanlıklarını değiştirmesi ve yüksek lif içeren diyet uygulaması önerilir. Yumuşak gaita oluşumu ve düzenli bağırsak hareketlerinin elde edilmesi için günlük su alımı en az 2-2,5 litre olması ve düzenli egzersiz yapılması gerekir. Ayrıca günde 2-3 defa 10 dakika süreyle yapılacak sıcak su oturma banyoları oldukça faydalıdır. Son dönemde fenilefrin ve streptokinaz içeren fitillerin kullanımıyla tedavilerde başarı artmıştır. Kronik kabızlığı bulunan hastaların tedavisine oral laksatifler de eklenebilir.

2 derece hemoroid tedavisinde ya da medikal tedaviye cevap vermeyen dirençli 1. derece hemoroid tedavisinde medikal ve konservatif tedavi uygulamalara ek olarak endoskopik ve lokal tedavi yöntemleri de kullanılır. Bu yöntemler çoğunlukla poliklinik ve endoskopi ünitelerinde sedasyonsuz ya da hafif-orta seviyede sedasyon ile birlikte rahatlıkla uygulanabilmektedir. 1. ve 2. derece hemoroid tedavilerinde %90’a ulaşan oranda yüksek başarı kaydedilmektedir.

3. derece hemoroid tedavisinde ise medikal ve konservatif tedaviler ile endoskopik lokal tedaviler birlikte kullanılır. Bu şekilde kombine tedavilerde yanıt alınamayan hastalarda cerrahi tedavi yöntemi uygulanır. 4 derece hemoroid ve prolapsus olan vakalarda tedavi yöntemi cerrahidir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?