Koltuk altı kararması ve koltuk altı beyazlatma için Doğal Yöntemler

Diz, Dirsek, Koltuk altı ve Bikini Bölgesi Kararması

Nasıl Geçer,

Bitkisel Çözüm ve İyi Gelen Beyazlatıcı Krem Önerileri

Vücudunuzda diz, dirsek, koltuk altı kararması ve bikini bölgesi kararması oldukça sık görülmektedir. Bu cilt siyahlaşması kadın ve erkekleri birlikte etkilese de, kadınlar bu konuda estetik açıdan daha fazla rahatsız olmaktadır. Yaz aylarında şort, kısa elbise, kolsuz giysiler giymek zorunda kalan kadınlar açısından özellikle dirsek ve koltuk altı kararması bölgesel olarak renk koyulaşması ve buna bağlı birkaç tonluk renk koyulaşması, mayo, bikini giyenlerde ise bikini bölgesi kararması ciddi bir sorun haline geliyor. Bu hanımlara özgü bir sorun olup temel olarak koltuk altı kararması nasıl geçer ?, diz ve  dirsek beyazlatma için evde uygulanacak doğal cilt beyazlatma yöntemleri nelerdir inceleyelim;

Diz Kapağı, Dirsek, Koltuk Altı ve Bikini

Bölgesi Kararması

Beyazlatmak İçin Doğal Tedavi Çözüm Yöntemleri

Bu şekilde oluşan cilt kararmalarını beyazlatmak için öncelikle duş alarak, bu bölgenin temizlenmesi gerekir. Daha sonra ince bir törpü kullanılarak, ciltte bulunan ölü derileri temizleyin. Bölgeyi yıkadıktan sonra, kurumasını bekleyin. Diz kapağı, dirsekler için etkili çözüm olan bu yöntem koltukaltı  ve genital bölge kararması için yapılmaz.

koltukaltı kararması nasıl geçerKoltuk Altı Kararması için Limon İyi Gelir: Bir limonu ikiye keserek, koyulaşma ve kararma olan bölgeye limonu sürün. Cildinizi yıkamanıza gerek yoktur. Bunu her gün yaparsanız, ikinci günden itibaren cildin yumuşadığını ve renginin açılmaya başladığını görebilirsiniz. Dirsek kararması, diz kapağı kararması ve parmak üstlerinde oluşan kararmalara limon çok iyi gelir. Bu uygulama yararlı olmazsa, aşağıdaki bitkisel çözüm önerilerinden yararlanabilirsiniz. Fakat dirsek, diz kararması ve cilt koyulaşmasını beyazlatmak için bu doğal yöntem iyi geliyor.

Diz, Dirsek, Koltuk Altı Ve Genital Bölge İçin Bitkisel Çözüm Kür Önerileri

Zeytinyağı Kürü: 1 yemek kaşığı doğal zeytinyağı ile aynı ölçüden toz şekeri karıştırarak hazırladığınız maskeyi özellikle diz kapağı ve dirsek kararması rengini açmak için kullanabilirsiniz. Zeytin yağını sıcak olarak kullanırsanız, daha mükemmel sonuç alınabilir. Maskeyi cildinizde 5-10 dakika bekleterek, hafif bir sabunla yıkayın.

Bikini Bölgeleri ve Koltuk altı İçin Bitkisel Yağ Kürü: Koltuk altı ve bikini bölgesi daha hassas olduğu için siyahlaşma için bitkisel yağlardan yararlanılabilir. Bu maskeyi diz ve dirsekleri beyazlatma için de kullanmanızda sakınca yoktur. Ancak maskenin kullanımından önce, bölgeye peeling yapılması ve ciltteki ölü derilerin temizlenmesi gerekir. Peelingi kil, mısır unu ve kremle hazırlayacağınız doğal bir karışımla yapabilirsiniz.  Bitkisel yağlarla hazırlanan maske tarifini de sizlere verelim. Bunu peeling sonrasında uygulayın. Aynı ölçüde hindistan cevizi yağı, greyfurt yağı, portakal yağı ve limon yağını kullanacağız. Bu yağların içine 1 adet E vitamini kapsülü, 1 yemek kaşığı bebe pudrası ve yağlarla aynı ölçüde limon suyu karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı cildinizde kararma olan dizlere, dirseklere, koltuk altı ve genital bölge çevresine sürerek, 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık bir duş alın ya da bölgeyi yıkayın.

Pirinç Unu Kürü Cilt Kararmalarına İyi Gelir: Cilt karamasını önlemek içinde sizlere vereceğimiz doğal maske tarifinden yararlanabilirsiniz. Bu kür tarifi için 1 tatlı kaşığı pirinç unu ile 1 tatlı kaşığı elma sirkesini, 1 yemek kaşığı yoğurtla karıştırın. Bu kürü ciltte oluşan kararma olan bölgelere tatbik ederek, 15 dakika bekleyin. Cildinizden ovalayarak çıkardığınız karışımı güzelce yıkayın. Bu bölgelere limon sürerek işlemi tamamlayın.

Nane Kürü: Yarım fincan suyu kaynattıktan sonra, içerisine bir avuç kadar taze naneyi atın. Bunu biraz daha kaynatarak, içine yarım limonun suyunu ilave edin ve ocağı kapatın. Karışım soğuduktan sonra, bunu cildinizdeki kararmaların olduğu bölgelere pamuk yardımıyla sürün. 15 dakika bekledikten sonra, ılık suyla bölgeyi temizleyin. Evde taze nane ve limon ile cilt beyazlatma amaçlı hazırladığınız cilt beyazlatma maskesini bikini bölgesi kararması için kullanmadan önce koltuk altı kararması olan vücut bölgenizde deneyin böylelikle oluşabilecek ağrı, hassasiyet gibi durumları önceden saptayarak tedbir almanız mümkün olacaktır.

Yoğurt Badem Maskesi: Bu karışım özellikle cilt rengini açmak için sizlere yardımcı olacaktır. 10 adet badem güzelce ezilerek toz haline getirilir. Bunu 2 yemek kaşığı yoğurtla karıştırarak, cildinizdeki kararan diz, dirsek, koltuk altı, bikini bölgesi gibi alanlara sürün. Bunu yaparken dairesel hareketler kullanarak masaj yapın. 15 dakika sonra bu alanları ılık suyla yıkayabilirsiniz. Cilt kararması ve bikini bölgesi kararması için kullanabilirsiniz.

Diz kapağı, Dirsek, Koltuk Altı ve Bikini Bölgesi Kararması Nedenleri?

dirsek beyazlatmaBu tür cilt koyulaşma sorunu kendini  koltuk altı kararması veya bikini bölgesi kararması olarak gösterebilir ve genellikle ağda, tıraş ve epilasyon yöntemleriyle ilişkilendirilmektedir. Ancak buna sebep olan farklı etkenler de olabilir. Bunların arasında yer alanlar ise;

 • Hamilelik veya lohusalık döneminde vücutta artan melanin pigmentine bağlı kalıcı veya geçici olabilir.
 • Kişilerdeki şeker hastalığı, insülin direnci, addison hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklar.
 • Aşırı terleme sorunu ve sürtünmeden kaynaklanan problemler.
 • Fazla kiloların olması nedeniyle, cildin devamlı kendisiyle temas halinde olması.
 • Koltuk altı ve bikini bölgesine yapılan sıcak ağda, ağda sonrası pudra kullanımı.
 • Terlemeyi önlemesi amacıyla yanlış kullanılan deodorantların devamlı kullanılması.
 • Genetik olarak pigmentasyon sorununun bulunması nedeniyle cilt kararmaları oluşabilir. Kadınlık hormonları koltuk altı, genital bölge, bacak arası gibi bölgelerdeki kararmanın sebebi olabilir.
 • Devamlı şekilde epilasyon cihazı kullanımı.
 • Kadınlar açısından istenmeyen tüylerden kurtulmanın en kolay yolu olan jilet kullanımı cilt kararmasında etkili olabilir. Jilet ciltte tahrişe sebep olabilir. Bu uygulamanın kuru ciltte yapılması, aynı bölgeye jileti sürme tahrişte etkili olur. Bu nedenle istenmeyen tüyler için jilet kullanılacaksa, özel köpüklerden yararlanılmalıdır.
 • Diz ve dirsek bölgesindeki kararmaların nedeni ise, genellikle cildin uzun süre aynı pozisyonda bırakılması, sürtünme olması gibi etkenlerden kaynaklanabilir.

Diz Kapağı, Dirsek, Koltuk Altı Kararması ve Bikini Bölgesi Kararması

İçin Evde Basit Bitkisel Uygulamalar İle Nasıl Giderilir?

Meyve ve sebzelerde olan antiseptik anti bakteriyel ve asidik maddeler sizlere yardımcı olabilir. Özellikle limon, patates ve salatalık bu işlem için ideal ürünlerdir. Cilt kararması olan bölgeleri ince bir dilim patatesle ovabilirsiniz. Arzu ederseniz patatesin suyunu çıkararak koltuk altı kararması olan vücut bölgelerinize ovuşturarak sürebilirsiniz.

Salatalık sizlere aynı şekilde yardımcı olabilir. İster dilimler halinde, isterseniz salatalığın suyunu çıkararak cilt kararması beyazlatma  için kullanabilirsiniz.

Cilt kararmasından limonla kurtulmayı isterseniz, limonun cildinizi kurutucu etki yapacağını dikkate almalısınız. Bu yüzden limondan sonra cildinize mutlaka nemlendirici krem süreyi ihmal etmeyin. Limon suyu ile bal, yoğurt ve toz zerdeçal kullanarak güzel bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu karışım cilt kararma sorunlarında oldukça etkili olur.

Cilt kararması konusunda bilimsel yayınlarda yeni bir bitkisel ekstrakt  konusunda çok sayıda makale yayınlanmıştır. Bu hepimizin bildiği ve pasta börek yapan ev hanımlarının, lezzetli simitlerin vazgeçilmezi susam ve bu susamdan elde edilen susam yağı ve özellikle susam yağının içinde yer alan sesamol maddesidir. Sesamol maddesi özellikle cilt pigmentasyonundan sorumlu tirozinaz aktivitesini baskılayarak, cildin koyulaşmasını engellerken başka bazı olumlu etkileri ile cildin kansere ve yaşlanmaya karşı korunmasında da olumlu etkiye sahiptir. Bu yeni bitkisel ve ciltte kararmayı önleyici malzememiz susamdan elde edilen susam yağıdır ve cilt kararması için kuvvetle öneriyoruz. Cildi besleyici, kararmayı önleyici ve yaşlanmayı geciktirici etkisi ile cilt dostu bir bitkisel öneri ve ek olarak badem yağı ile karıştırılarak etkisi arttırılabilir.

genital bölge kararmasıKoltuk altı kararması, bikini bölgesi kararması, diz kapağı kararması için yumurta sarısını kızgın yağda yakarak elde edeceğiniz yumurta yağından faydalanabilirsiniz. Bu yağı kullandığınızda cildinizde bir gece bekletmeniz yararlıdır. Yumurta yağı kaynatılmış yumurta sarısını tavanın içinde yakıncaya kadar pişirilerek elde edilir. Yanan yumurta sarısı tavaya yağını daha doğrusu içerdiği yağ asitleri ve kolesterol bakiyelerini bırakır. Oldukça şifalı olan yumurta sarısı cilt kararması ve özellikle koltuk altı kararması ve bikini bölgesi kararması durumunda koltuk altı beyazlatma ve bikini bölgesi beyazlatma konusunda daha etkilidir. Omega 3, yağ asitleri ve kolesterol yıkım ürünleri içerdiğinden cilde yumuşaklık, tazelik ve parlaklık vererek etki eder.

Ayrıca Vücutta kararan bölgelere içeriğinde aloe vera yada lesitin olan kremler ile redist beyazlatıcı krem kullanabilirsiniz. Bu kremi her gün en az 2 defa cilt kararması olan vücut bölgenize uygulamalısınız.

Detaylı bilgi için

Was this article helpful?

Related Articles

5 Comments

 1. melanoma vulgaris

  Vücutta renk koyulaşması melanin pigmenti ile ilgilidir haliyle derimizde bu pigment hücrelerde sentez ediliyor haliyle derinizi kazımadan bu pigmentten kurtulmak sanırım mümkün değil fakat güneşe maruz kalmak bu pigmentin deride toplanmasını arttırıyor haliyle güneşden korunmak bu pigmentin salınımını azaltabilir dışarıdan alınıp kullanılacak krem veya bitkisel ürünlerin etkisi geçici veya yok hükmündedir.

 2. Tevhid Haşimoğlu

  teymurova ayak ve vücut bakım kremi

 3. Kemal

  Koltukaltı kararmasına limon iyi geliyor ayrıca ten regini beyazlatmak için harika bir yöntem

  1. iyigelen

   Evet, vücutta oluşan siyahlaşma ve kararmaları gidermek için en etkili bitkisel tedavi olarak karşımıza limon çıkıyor.

Leave A Comment?