Kızamıkçık Hastalığının Hamilelik Sürecinde Tehlikeleri

Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için gebe kalmadan önce dikkat edilmesi gerekenler arasında kızamıkçık aşısı da bulunuyor. Özellikle çocukluk döneminde bulaşıcı hastalığa yakalanmamış kadınların hamilelik döneminde daha dikkatli olması gerekiyor. Hamilelikte kızamıkçık hastalığı düşüklere ve anne karnında ölümlere neden olur.

Hamileliğin ilk aylarında geçirilen kızamıkçık hastalığı bebeğin sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Küçüklüğünde aşı yaptırmış olsa bile kızamıkçık hastalığını geçirmemiş olan anne adaylarının gebe kalmadan önce mutlaka kızamıkçık aşısı yaptırması gerekir. Çocukluğunda kızamıkçığa yakalanmayan, aşılamayan veya aşı yaptırmasına rağmen antikor üretemeyen hastalar olabilir. Bu nedenle anne adaylarının gebe kalmadan önce mutlaka kızamıkçık antikorlarına baktırmaları gerekir.

Yapılan testlerde antikora rastlanmayan, yani hastalığı geçirmemiş olan anne adaylarının hamilelikten önce mutlaka aşılanmaları gerekir. Aksi halde gebelik esnasında ilk 5 ay içerisinde kızamıkçık geçirilmesi ise düşük yapmaya, ölü doğuma, karaciğer, kalp hastalıkları ve zekâ geriliği gibi anomalilere neden olabilir.

Konjenital kızamıkçık sendromu özellikle gebeliğin ilk 3 ayında hastalığı geçirenlerde görülmektedir. Hayatının hiçbir döneminde kızamıkçık geçirmemiş bir hamile kadın, gebeliğinin 5. ayından sonra kızamıkçık geçirdiği takdirde bu durum ise bebeği olumsuz etkilemez. Ancak ilk 5 ayda kızamıkçık geçirildiği takdirde %25-90 arasındaki oranlarda bebek kaybına neden olabilecek sorunlar ortaya çıkar. Bu sebeple hamilelik düşünen her kadının kızamıkçık antikoruna baktırması ve şayet antikorları yoksa hamilelikten en geç 3 ay evvel mutlaka aşı yaptırması gerekir.

Kızamıkçık antikoruna sahip olup olunmadığı basit bir testle anlaşılabilir. Yapılan testlerde kanda ve lenf sıvısında bulunan IgM antikorunun pozitif çıkması ise hastalığın yakın zamanlarda geçirildiğini gösterir. Hamilelik 5 aydan küçükse bu durumda sakatlık riski yüksek olur. IgM antikorunun negatif ve IgG antikoru pozitif ise; kızamıkçık çok eskiden geçirilmiş ve korkulacak bir durum yoktur demektir.

Gebelik esnasında kızamıkçık aşısı yapılmaz ve aşılanan hamile kadınlarda da kürtaja gerek olmaz. Çünkü hamile bir kadına kızamıkçık aşısı yapıldığı zaman, aşı plasentadan bebeğe geçer. Aşının hamilelikte herhangi bir sorun çıkardığına veya sakatlığa neden olduğuna dair bulgu olmamasına karşın, yine de her ihtimale karşı hamilelik süresince kızamıkçık aşısının yapılmaması tavsiye edilir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.