Kırmızı Acı Biber Doğal Bir Ağrı Kesicidir

Kırmızı acı biber neye iyi gelir?

Eklem ağrıları artık her yaştan insanın karşılaştığı başlıca sorunlardan biri haline geldi. Beslenme uzmanları, eklem ağrıları şikâyeti söz konusu olduğunda ilk olarak ağrı kesicilere yönelmek yerine bol miktarda kırmızı acı biber tüketmek gerektiğini öneriyor.

Kırmızı acı biber nasıl etki gösterir?

Kırmızı acı biber içinde bulunan capsaicin isimli madde ile pekçok etkinlik gösterir bu madde ağrı kesici ve anti inflamatuvar etkilerde öncü rol oynar.

Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan hareketsiz yaşam tarzı ve obezite rahatsızlığı eklem ağrılarına neden oluyor. Romatizma, dolaşım bozuklukları, sinir ucu iltihaplanmaları, vitamin eksiklikleri, spor yaralanmaları, kırık ya da çatlak nedeni ile ağrılar meydana gelebilir. Bazen bu ağrıların sebebi psikolojik de olabilir. Bu ağrıları aslında doğal yöntemlerle hafifletmek mümkündür. Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan kırmızı acı biberin faydaları keşfedildi. Acı biberden elde edilen capsaicin maddesinin ağrıları kesici özelliği vardır. Yapılan bir araştırmada şiddetli derecede eklem ağrısı çekenlere capsaicin maddesi enjekte edilmiş ve hastaların ağrıları büyük oranda hafiflemiştir. Bu sebeple kırmızı acı biberi tüm yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

Faydaları saymakla bitmeyen kırmızı biberin mide rahatsızlığı, mide ağrısını kesme, bağırsak gazını düzenleme, mide krampları ve diyare tedavisinde doğal bir çözüm olarak sindirime yardımcı olmak üzere kullanılır. Zayıf dolaşımın iyileştirilmesi, yüksek kolesterolün düşürülmesi, aşırı kan pıhtılaşmasının giderilmesi ve kalp hastalığının engellenmesi gibi koşullar için de kullanılmaktadır. Cilt üzerine uygulandığı takdirde oldukça kuvvetli bir ağrı kesici özelliğine sahiptir. Beyinde ağrı mesajlarını taşıyan kimyasal maddenin etkisini azalttığı, prostat, meme, yemek borusu, akciğer, mide, karaciğer ve mesane kanseri gibi bir çok kanser türünde kanser hücrelerini öldürdüğü tespit edilmiştir.

kırmızı acı biber neye iyi gelir

Kırmızı biber C vitamini bakımından oldukça zengindir. Hatta limondan daha çok oranda C vitamini bulunur. Doğal metabolik hızı arttırma özelliğine sahip olan kırmızı biberin, aynı zamanda iştah açıcı etkisi de vardır. Kolera ve gut hastalığı tedavisinde kullanılmakta, kramp ağrılarının geçmesinde etkili olmaktadır. Ayrıca terlemeyi arttırarak vücuttan toksin atılmasına yardımcı olur.

 

Ağrı çok şiddetli olmamakla birlikte uzun süreli ise ve bir türlü geçmiyorsa kronik bazı hastalıklar buna neden olabilir. Böyle bir durumda mutlaka vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmalı ve ağrının altında yatan sebep için gerekli tetkikler yaptırılmalıdır. Özellikle sağ omuza ya da bele vuran ağrıların nedeninin kalp krizi olduğu bile belirlenmiştir.

Masaj İçin Formül

Masaj için iyi bir baz yağı olan susam yağının içine kırmızı pul biber özü, nane yağımentol, karanfil yağı ve melisa yağı gibi karışımlar ekleyerek ağrılı bölgeye uygulamak suretiyle rahatlatabilirsiniz. Kırmızı pul biber özlü yağlar ağrı kesici, antiromatizmal ve ısıtıcı etkisiyle faydalıdır. Şayet üşüme değil de yanma söz konusuysa, o zaman soğutucu etkili mentollü yağlar daha etkilidir.

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?