Kinoa Bitkisi Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

Kinoa içeriğinde bulunan protein ve çeşitli besin değeri yüksek maddeler bile son günlerde merak edilen bitkilerin başında gelmektedir. Gluten içermemesi ve buğday ile aynı işlevi gördüğü belirtilen Kinoa bitkisi sağlıklı beslenmek isteyenlerin tercih ettiği bir bitkidir. Doyurucu özelliği ile birçok kişi tarafından kullanılmaya başlanan Kinoa bitkisinin paydaları birçok kişi tarafından merakla araştırılmaktadır. Peki, Kinoa bitkisinin faydaları nelerdir?

Kinoa birçok faydası ile sağlıklı yaşam için beslenme alışkanlıklarına dikkat eden kişilerin merakla araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Birçok hastalığa iyi geldiği bilinen Kinoa, metabolizmaya destek verir. İşte Kinoa bitkisinin faydaları

Kinoa Bitkisinin Başlıca Faydaları

  • Enerji metabolizması ve merkezi sinir sisteminden sorumlu thiamin, niasin ve riboflavin gibi B grubu vitaminleri içermektedir.
  • Vücuda tokluk hissi veren, kolesterol seviyesini düşüren ve çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu özelliği olan diyet posası açısından oldukça zengin bir bitkidir.
  • Sağlık açısından oldukça faydalı bulunan Kinoa bitkisinin tüketilmesi ile meme kanseri, kalp hastalığı ve menopoz döneminde görülen östrojen eksikliğinden kaynaklanan birçok hastalığın önlenmesi mümkündür.
  • Diğer tahıl ürünlerine kıyasla iki katı lif içermektedir.
  • Glisemik indeksi oldukça düşüktür. Kinoa bitkisinin glisemik endeksi 53 olup, gayet düşüktür.
  • Kilo vermeye yardımcı olur. Lif ve protein bakımından zengin olması, düşük glisemik endeksi nedeni ile diyet yapanlar için çok uygun bir besin maddesidir.

Protein Kalitesi Oldukça Zengindir

Kinoa yetkisi kalsiyum, manganez, magnezyum, potasyum, bakır, çinko ve demir gibi mineraller, histidin ve lizin gibi temel aminoasitler açısından oldukça zengindir. Tohumundaki ve yaprağındaki protein kalitesinin süt ile eşdeğer olduğu ortaya konulmuştur. Buna karşılık yağ oranı oldukça düşük olup, kolesterol içermemektedir. Ayrıca tohumlarında bulunan yağ asidi dağılımlarının yüksek besin değeri olan yemeklik bitkisel yağlar ve soya yağına benzer olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Kinoa bitkisinin 100 gramında 367 kcal enerji, 6 gr yağ, 64 gr karbonhidrat, 563 mg potasyum, 5 mg sodyum, 7 gr diyet posası bulunur. Tohumlarındaki flavanoid, fenol ve karotenoid bileşiklerinin varlığı ortaya konulmuştur. Bu bileşiklerin ortak özellikleri ise vücudu oksidatif strese karşı koruyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan grubuna dâhil olmalarıdır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?