Kına Neye İyi Gelir? Kınanın Faydaları Nelerdir?

Kına sadece düğünlerde yaşatılan gelenekler dolayısıyla değil; başta ağrı olmak üzere çok sayıda tıbbi sorunun tedavisinde kullanılmaktadır. Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın kına yağından elde edilen bir koku kullandığı bilinir. Eski Mısır mumyalarının el ve ayak tırnaklarında da kına kalıntıları bulunmuştur. Eski devirlerde de hem makyaj, hem süsleme ve hem de tedavi amacıyla kullanılmaktaydı.

Kına litrasea familyasından olan bir bitkiden elde edilmektedir. Çok sayıda çeşidi olmakla birlikte çoğunlukla kullanılan yeşil kına; Güneybatı Asya, Batı Hint Adaları, Kuzey Afrika ve Avustralya halkları tarafından kullanılmaktadır. Tüm bu coğrafi kültürlerde kına kullanmanın din ile bağlantıları bulunmaktadır. Kına içeriğindeki naftokinon gibi onu güçlü bir boya yapan bileşiğin yanı sıra kumarin, tanin, flavinoidler, steroller, fenolik asit ve ksantonlar gibi pek çok biyolojik etkisi bulunan ve tedavide çeşitli tıbbi sorunların çözümünde kullanılan maddeler içermektedir.

Kınanın Faydaları

Kınanın tıbbi kullanımında bilinen faydaları arasında ise; verem ilerlemesini durdurduğu, protein glikasyonunu önleyici, yara iyileştirici, mantarlara karşı kullanıldığı, ateş düşürücü ve ağrı kesici olduğu, iltihap önleyici özellikleri bulunduğu uzun yıllardır bilinmekteydi. Mollusc ve tyripanasoma gibi hastalık etkenlerine karşı da faydalı olduğu bilinmektedir. Kına ayrıca kanseri ve şeker hastalığını önleyici özelliklere sahiptir. Karaciğeri koruyucu özelliği bulunması sebebiyle sarılık tedavisinde uzun zamandır kullanılmıştır. Kına aynı zamanda bağışıklık sistemini olumlu yönde düzenleyici etkiye de sahiptir. Günümüzde kına kargaları bademcik iltihabı, diyare, faranjit, ülser, dizanteri, bağırsak kurdu ve ateş tedavisinde kullanılmaktadır.

Kına halk hekimliğinde saç kepeği, saç dökülmesi, uyuz, mantar hastalıkları, sarılık, kanser, dalak büyümesi ve amipli dizanteride kullanılmaktadır. Kına yağı ise kınadan elde edilen ve tedavi amacıyla kullanılan bir maddedir. Özellikle romatizma ve eklem iltihabı kaynaklı ağrılarda oldukça etkilidir. Kına aynı zamanda yanık yüzeyler üzerinde serinletici etki yapmakta olup, bu sebeple yüksek ateş tedavisinde ve yanık bakımında kullanılabilmektedir.

Yapılan bilimsel araştırmalarda kınanın özellikle nöropatik ağrılarda etkili olabileceği kanıtlanmıştır. Normal ağrı kesici ilaçlara yanıt vermeyen nöropatik ağrı türündeki ağrılar geniş kapsamda bir grup hastalığı içermektedir. Diyabetik nöropatiden trigeminal nevraljiye, kanser ağrılarından fibromiyaljiye kadar birçok ağrılı hastalık bulunmaktadır. Kına; elektrik çarpması, yanma, batma ve iğnelenme benzeri nöropatik ağrılar üzerinde ciddi seviyede etkili olmaktadır. Halk arasında bu tür ağrılar için kına sürülmesinin boş bir inanç olmadığı ve bilimsel temeli olduğu ortaya çıktı. Hatta kınanın içeriğinde bulunan ağrı kesici maddeler ayrıntılı olarak tanımlanmış ve ABD Patent Dairesi tarafından da tescil edilmiştir.

Kınanın faydaları yanında dikkat edilmesi gereken durumlar da söz konusudur. Nadir görülen bir kan hastalığı olan favizm, Türkiye’de daha yaygın görülmektedir. Bu hastalığı bulunan, ancak hasta olduğunu bilmeyen bir çocuğun eline kına sürülmesi durumunda az miktarda da olsa iç kanamaya sebep olabilir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?