Kepek neden olur nasıl geçer ?

Kepek neden olur ?

Kepeğe Ne iyi Gelir ?

Kepek neden olur denilirse saç diplerinde yer alan derinin kabuklanarak irili ufaklı dökülmesi ile oluşan bir deri döküntüsü olduğu söylenebilir. Bu beyaz renkli bazen toz gibi bazen iri beyaz renkli kabuklar saçlar arasında kontrast renklerine bağlı olarak kendini belli etmesi aslında halk arasında ki meşhur kepek sorunu olarak ifade edilir. Bazen kaşıntı eşlik eder çoğunlukla sebebi belli değildir. kepek artmasına yol açan bazı sebepler mevcuttur. Hijyen ile doğrudan ilgisi olmayan kepek sorunu saçlarını sık bakım yapmayan, fazlaca fırça, tarak kullanmayan kişilerde daha belirginlik gösterebilir.

Kepek sık görülen bir problemdir ve tedavisi, düzeltilmesi bir miktar zorluk gösterebilir. Hijyen doğrudan etkili değildir ancak saç diplerinden dökülen kepeklerin saçın içinden temizlenmesi için saçların sık fırçalanması, yıkanması ile saçlardan uzaklaştırılması kolaylaşır. Kepek neden oluşur ? Kepeğe ne iyi gelir ? sorusuna doğrudan cevap bulmadan kişisel olarak yapılacak kepek oluşumunu azaltıcı tedaviler de kalıcı etki göstermeyebilir. Kepek oluşma nedenleri arasında kullanılan bazı ilaçlar, saç bakım ürünleri, sabunlar, şampuanlar sorumlu tutulur ayrıca bazı deri rahatsızlıkları kepek oluşumunu arttırabilir.

Kepek neden olur ? sorusu ile ilgili halen en tatmin edici teori ergenlik ile vücutta başlayan hormonal bazı değişikliklerin sıklıkla kişilerin şikayetlerinin başlaması ile eş zamanlı olması sebebiyle hormonal etki teorisidir. Vücutta kepek oluşumu artışı ile kendini gösteren farklı tıbbi durumları inceleyecek olursak.

Seboreik cilt bölgeleri
 • Seboreik Dermatit :  Yağlı ve irritasyon, kaşınma gibi cilt şikayetleri olan kişilerde normal topluma göre daha fazla kepek sorunu gözlenir. Seboreik cilt kulak arkasında, burun kenarında, göğüslerin bileşkesinde, kirpik diplerinde ve kaş içinde kendini daha sık gösteren bir cilt inflamatuvar hastalığıdır. Seboreik cilt kırmızı, yağlı ve sarı, beyaz cilt kabukları bulunan bir yapıdadır. Seboreik dermatit sıklıkla saç diplerinde normalde bulunan Malasezya isimli bir saç dibi mantarının normalde  saç kökü salgısından beslenerek yaşamını sürdürürken bilinmeyen bir sebeple iltihabi bir etkinlik kazanarak saç folliküllerinin daha fazla deri üretimi, üretilen bu deri hücrelerinin hızlı döngü sebebi ile hızla ölmesi ile  saçlarda kepeklenmeye neden olabilir.
 • Saç bakımı düzenli fırça ve tarak kullanmanın normal saç dibi derisinin dökülmesini sağlayarak kepek oluşması ihtimalini azalttığına inanılır.
 • Maya ve küflere duyarlı olan kişilerde özellikle kış aylarında maya, küf faaliyetinin saç diplerinde arttığı dönemlerde kepeklenme artmakta bundan da azalmış güneş kaynaklı ultraviyole-A ışınlarının olumlu etkisinin yokluğu sorumlu tutulmaktadır.
 • Deri kuruluğu olan kişilerin derileri kaşıntılı, pullanma ve kepeklenme  riski fazladır.
 • Şampuanlar ve bazı kozmetikler deri köklerinde kaşıntılı ve kızarık kepeklenme ve deri pullanmasına neden olabilir. Sık şampuan kullanımı ile kepek oluşmasının azaltıldığına dair bilimsel veri yoktur.
 • Sedef, egzema ve benzeri deri hastalıkları ile kepeklenme arasında ilişki vardır.
 • Parkinson hastalığı ve bazı nörolojik hastalıklar ile kepek oluşumu arasında bir ilişki mevcuttur.
 • Yerli miktarda çinko, B vitaminleri alınmaması veya bazı tür yağ tüketiminin fazla olması nedeni ile kepek oluşumu artabilir.
 • Stres kepek yapar.
 • Ergenlik ile sıklıkla baş gösteren kepek sorunu orta yaşa kadar sürer. Yaşlanma ile birlikte hücre siklusu yavaşladığı için azalabilir. Erkeklerde her zaman kadınlardan daha sık gözlenir. Bu dağılım hormonal teoriyi destekler niteliktedir.

 

Kepekli Saçlar için Bakım 

Kepeğe ne iyi gelir ?

Tedavi veya saç bakım önerileri kepeği kesmek ve saç diplerinde mantar, küf faaliyetinin durdurulması temel alınmaktadır. Kepek şikayetinin ağırlığı ve kişinin yaşı burada alınacak tedbirler açısından önemlidir. Bu amaçla kullanılacak reçetesiz kepek  şampuanı ve saç bakım ürünleri sıklıkla mevcuttur. Bütün kepek sorunu yaşayanlar için bu kadar çok ve farklı içerikli kepek şampuanı arasından en iyi kepek şampuanı hangisi diye araştırmasından daha doğal bir şey olamaz. Mantara ve saç diplerinde doğal olarak bulunabilen küflere etkili kepek şampuanları sıklıkla ilk kullanımlarda fayda sağlar. Antifungal ve antiseptik içerikli kepek şampuanları içeriğinde bulunan etken maddelere göre farklılık gösterir.

 • Ketokonazol (anti fungal), çinko, selenyum, kömür katran türevleri içeren çok ayıda kepek şampuanı  vardır.  Çinko ve kömür katranı saç diplerinde küf, mantar üremesini durdururken, selenyum saç diplerinin fazlaca yağlı sekresyon yapmasını önler.
Çay ağacı yağı kepeklenmeyi azaltır
 • Salisilik asit içeren şampuanlar inflamasyonu ve deri pullanmasını önleyerek etki gösterirler. Saç diplerinde sekresyon azaltmaları ile saç diplerinde fazlaca kurutucu bir etkileri vardır. Fazla kullanımı saç diplerini kalıcı olarak kurutarak farklı bir mekanizma ile kepeklenme ve saç diplerinde pullanmayı artıracaktır.
 • Çay ağacı yağı içeren çok ayıda şampuan mevcut olup çay ağacı yağı antiseptik, antifungal ve antibiyotik etkisi ile kombine fayda veren bir bitkisel kepek şampuanı alternatif çözümüdür. Kepek sorunu olan kişiler için en iyi tedavi kepekli saçlarda etken ve çözüm arasında yum sağlanarak, kombine ve kişiye özel yöntemi yani kepek şampuanı seçmektir. Bazen bir etkin kepek şampuanı kullanım ve  zaman içinde etkinliğini kaybederse alternatif  kepekli saç bakım ürününe geçmek gerekebilir.

Kepek için kullanılacak medikal şampuanların saça friksiyon ile uygulanıp, 5 dakika süre ile saçta bırakılması önerilir. Seboreik dermatit ile birlikte görülen kepeklenme sorunu Cildiye hekimine muayene olmayı gerektirebilir. Ağır saç follikülü iltihabı, ağrılı, kızarık, kepeklenme eşlik eden egzema, sedef gibi deri rahatsızlıkları hemen daima Dermatoloji Uzmanına başvurmayı gerektirir. İmmün sistemi çeşitli sebeplerle zayıflamış olan hastalarda deride fırsatçı infeksiyonlar, pullanma ve kepeklenme artışı görülebilir.

Konu ile ilgili ingilizce kaynak

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.