Kenger sakız çiğnemenin faydaları

Deve dikeni Kenger 

Kenger sakızı nedir ?

Kenger, sakız çiğnemenin faydaları

Deve dikeni veya kenger bitkisikenger otu, acı sakız adı ile bilinen geven veya kenger de denilen dikenli yabani ot Anadolu coğrafyasında endemik bulunan bir yerel bitkidir. Sümer tabletleri dahil Anadolu yöresel bitkisi kenger sakızı veya acı sakız, deve dikeni olarak tarihi yazıtlarda adı geçmiştir. Yöresel ağızda kenger, kengel, deve dikeni, kenger otu gibi isimler verilen bu sevimsiz ve dikenli ot aslında bünyesinde pek çok şifayı da barındıran bir doğa mucizesidir. Kenger otu asıl olarak yaprakları kesildiği zaman elde edilen kenger otu öz sütü ile hazırlanan sakız, reçine kıvamındaki kenger sakızı farklı şifalı amaçlarla kullanımı bilinen yere endemik, fauna bitkisidir. Kenger sakız çiğnemenin faydaları Anadolu içinde özellikle halen geleneksel kapalı çarşı aktarları bulunan Sivas, Erzurum ve Kayseri gibi eski Selçuklu Osmanlı geleneksel şehirlerinde şifalı kabul edilmektedir. Deve dikeni reçinesi ile hazırlanan kenger sakızı çiğnendiği zaman orucun bozulmadığı fıkhi kabulü nedeni ile Anadolu’da Ramazan içinde sakız çiğneyerek diş etlerini rahatlatmak ve ağız temizliği, diş eti rahatlığı için kullananlar için önemlidir. Ancak Ramazan dışında ağız ve diş eti sağlığı için kenger sakızı, acı sakız kullanımı geniş kabul görmüş doğal bir sakızdır. Kenger, sakız çiğnemenin faydaları temel olarak dişlere ve diş etlerinin sağlıklı olmasına yönelik faydalar olup genel vücuda faydaları  ise iki temel alanda incelenir.

Deve Dikeni ve gövdesinden elde edilen kenger sakızı

Kenger Bitkisi

Türkiye’de Orta Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesinde dağlarda kenger endemiktir. Halk arasında kenger otu sıklıkla taze dallar ve kabukları soyulduktan sonra tüketilir. Gövdenin çizilmesi ile çıkan süt kenger sakızı  olarak tüketilir.

Kenger veya Deve dikeni faydaları

Anadolu tıbbında genel olarak deve dikeni veya kenger bitkisinin bağırsak iltihaplanmalarına iyi geldiği, bağırsak kist parazitlerini temizleyici etkisi olduğuna inanılır. İştah arttırıcı etkisi, vücut yorgunluğu, böbrek ve mesane bozuklukları ile mide asit salgısının arttığı gastrit ve ülser gibi rahatsızlıklarda  mukoza iyileştirici etkisi olduğu kabul edilir.

Kenger bitkisi bağırsak spazmlarını çözücü, hazımsızlığı gideren, kan temizleyen etkileri olduğu belirtilmektedir. Ayrıca kenger karaciğer iltihabı alkolik ve ilaçlara bağlı karaciğer hasarlarına iyi geldiği bilinmektedir. Kenger veya deve dikeni aynı zamanda yeşil dikenli gövdesi pişirilerek yöresel mutfaklarda lezzetle tüketilen  ve karın doyuran aş özelliği olan endemik bir bitki olması yanında kabakulak, karaciğer iltihabı, şeker hastalığı, göğüs ağrısı, kalp spazmı, mide ağrısı, vitiligo, ishal ve bronşit tedavisinde kullanıldığı bildirilmiştir.

Bunların dışında kenger, deve dikeni hipoglisemik, anti inflamatuvar, anti paraziter, antiseptik ve  karaciğer koruyucu, antioksidan, antitrombotik ve hipolipidemik  etkileri ile oldukça farklı alanlarda özgün faydalı etkilere sahiptir.

Diş beyazlatıcı kenger sakızı

Kenger sakız çiğnemenin faydaları

Kenger sağlıklı bireyler tarafından çiğnendiğinde, kenger sakızı ağız içinde normal ortamda bulunan ve diş çürümelerinde önemli  fermente asit kaynağı olan, şekeri parçalayarak ve fermente ederek asit üreten bazı bakterilerin etkileri azalır. Düzenli kenger sakız çiğnemenin faydaları arasında tükürük salgısı içinde bile yaşayabilen ağız florasında hakimiyet kazanabilen bazı zararlı bakterinin azaldığı ve dolayısı ile diş çürümesine neden olan fermente asit üretiminin azaldığı saptanmıştır.

Kenger Sakızı suda bekletilir ve çiğnendiği zaman orucu bozmaz

Doğal şifalı kenger sakızı Anadolu geleneksel tıbbının tarihi Sümer tabletlerine dek uzanan bir ortak aklın kullanageldiği kenger otu, doğal diş beyazlatıcı, diş ağrısını azaltıcı, orta kulak iltihabı olanların düzenli çiğneyerek ortak kulak basıncının dengelenmesi ile patlayan kulak zarının tamirine katkı sağlayan, belli aralıklarla çiğnenmesi ile periodontit, diş eti iltihabına iyi gelip diş etini kuvvetlendiren, dişleri temizleyici doğal bir sakız olarak kendine has kokusu ve sert kıvamı ile meraklıları tarafından sevilerek çiğnenir.

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.