Kene Tehlikesine Karşı Hayati Uyarılar

Baharla birlikte gelen güzel havaların keyfini yaşadığımız bugünlerde önemli bir konu ise, kene tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuzdur. Bu konuda bilinmesi gerekenlere ve dikkat edilmesi gereken noktalara ilişkin olarak uzmanların uyarılarını yazımızda sizlerle paylaştık.

Keneler kan emerek beslenen ve bunu başka bir canlıya tutunarak yapan vektörlerdir. Dünyada yaklaşık 900 kene türünün birçoğunun ülkemizde bulunduğu bilinmektedir. Keneler, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ile Lyme hastalıklarının haricinde birçok virüs ve bakteri hastalıklarını insanlara bulaştırabilmektedirler. Özellikle bunlar arasında Akdeniz benekli ateşi, Brusella, tularemi ve tifo kenelerle bulaşabilen hastalıklardan bazıları olarak gösterilebilir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının bugün için aşısı ve tedavisi olmadığından dolayı koruyucu önlemler almak son derece önemlidir. Tarım ve hayvancılık işleri ile uğraşan kişiler eldiven, şapka ve eşarp kullanmalıdır. Kene ısırması riski bulunan vücudun belirli bölgelerinde vücudu tamamen saklayacak giysiler giyilmeli ve kenelerin vücudu ısırabilecekleri açıklıklar kapatılmalıdır. Tişört ve gömleğin pantolon içine sokulması, pantolon paçalarının çorap içine alınması ve çizme giymesi koruyucu önlemler arasındadır. Ayrıca giysilere ve vücudun açık yerlerine kene kovucu kremler sürülmelidir.

Hastalığın Belirtileri

Birçok hastalıkta görülebilen yüksek ateş, kusma, kas ve baş ağrısı, ishal, cilt döküntüleri Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığında da görülmektedir. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı virüsü kan damarlarında pıhtılaşmaya neden olur. Bu sebeple meydana gelen morluk ve kanama ise hastalığın en önemli belirtileri arasındadır. Ayrıca şuur kaybı ve sarılık gibi belirtiler de görülebilir.

Kenenin en kısa zamanda vücuttan alınması gerekir. Aksi halde hayati tehlike yaratır. Kene tarafından ısırılan kişiler en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.