Kemikleri Güçlendirmenin 10 Etkili Yolu

Beslenme ve diyet uzmanları güçlü kemiklere sahip olmanın 10 altın kuralını açıkladı.

İnsanların yaşı ilerledikçe kemiklerdeki protein örgüsü seyrelmektedir. Yaşlanan kemikler kalsiyum ağırlıklı mineral maddesi azaldıkça daha kolay kırılır hale gelir. Bu gelişmeden en fazla omurlar, kalça ve bilek kemikleri etkilenir. Osteoporoz ismi verilen bu problemle başa çıkmanın birçok yolu vardır. Bu konuda pratik öneriler mümkün olduğu kadar erken yaşlarda dikkate alınırsa, osteoporoza karşı mücadele etmek daha kolay olur.

Beslenme ve diyet uzmanları sizler için güçlü kemiklere sahip olmanın 10 altın kuralını açıkladı.

1- Yoğurt ve sert peynirler gibi süt ürünleri daha çok tüketilmeli ve kalsiyum alımı arttırılmalıdır.

2- Daha fazla sebze tüketilmelidir. Özellikle kalın yapraklı yeşil sebzeler, semizotu, marul, yeşilbiber, dereotu ve ıspanak sofradan eksik edilmemelidir.

3- D vitamini 20’nin altında ise mutlaka D vitamini takviyesi alınmalı ve mümkünse daha fazla güneşlenmelidir. D vitamini yönünden zengin olan yağlı balık tercih edilmelidir.

4- Magnezyum açısından zengin olan gıdalardan istifade edilmelidir. Örneğin ceviz, ay çekirdeği, kabak, badem ve fındık tam bir kalsiyum depolarıdır.

5- Hayvansal protein tüketimi abartılmamalıdır. Bitkisel proteinlerden yaralanmak çok önemlidir. Özellikle yüksek proteinli diyetlerin kalsiyum kaybını arttırdığı unutulmamalıdır.

6- Vitamin kullanımı için mutlaka doktora başvurulmalıdır. D vitamini, K12, kalsiyum, çinko ve magnezyum gibi takviyelerden bilinçli olarak istifade edilmelidir.

7- Egzersiz yapmak ihmal edilmemelidir. Özellikle yürüyüşlerde hafif ve ölçülü ağırlık egzersizlerinden faydalanılmalıdır.

8- Kolajen desteği alınmalıdır. Kemikli tencere etleri, sakatat ve paça çorbası gibi kolajen açısından zengin olan besinlerden faydalanılmalıdır.

9- Tuz tüketimi azaltılmalıdır. Fazla tüketilen tuz; protein gibi etkiler ve idrar yoluyla kalsiyum kaybını arttırır.

10- Sigaradan uzak durulmalıdır. Kahve ve çay azaltılmalı, kafein açısından zengin olan kolalı içecekler asla tüketilmemelidir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.