Kellik Aslında Bir Hastalıktır Ve Çözümü Doktordadır

Kellik giderek yaygınlaşan bir sorun haline geliyor. Ortalama her 5 erkekten neredeyse 4’ü saç dökülme sorunları ile karşılaşıyor. Bu konuda farkındalığı arttırmak ve yeni saç ekim teknolojilerini yaymak üzere düzenlenen uluslararası konferansın bu seneki ev sahibi Türkiye. Uzmanlar özellikle merdiven altı tabir edilen uygulamalar konusunda uyarılarda bulunuyor.

Saç dökülme yaşı günümüzde 18’e kadar indi. Diğer yandan saç ekim teknolojileri giderek gelişiyor. Türkiye özellikle bu alanda ön sıralarda yer alan ülkelerden biri konumunda. Ancak artan vaka sayısı ile birlikte uzmanlara göre merdiven altı uygulamaların da arttığı yönünde endişeler bulunuyor. Türkiye’de saç ekim uygulamaları yapan klinik sayısının Avrupa’daki toplam doktor sayısı kadar olduğunu belirten saç ekimi uzmanları, ancak uygulamaların genellikle düşük kalitede yapıldığına dikkat çekiyor. Bu nedenle büyük bir tehlikenin söz konusu olduğuna işaret edilerek, çok sıkıntılı sonuçlar çıkabileceği uyarısında bulunuluyor.

Bazı kötü uygulamaların geri dönüşümünün olmadığını kaydeden uzmanlar, özellikle donör denilen bölgedeki saçların düzgün harcanması gerektiğini belirtiyor. Donör bölgesinin zarar görmesi durumunda uygulamanın zorlaşacağı belirtilerek, bazı hastaların belki de çare bulamaması anlamına geldiği vurgulanıyor. Bu konuda farkındalığın arttırılması amacıyla düzenlenen 6. Uluslararası Saç Ekim Konferansı Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Dünyanın her yanından gelen uzmanların ortak mesajı ise; mutlaka bir doktora başvurulması gerektiği yönünde oldu. Kellik sorununun aslında bir hastalık olduğunu ifade eden uzmanlar, bu konuya multidisipliner yaklaşmanın gerektiğine vurgu yapıyorlar. Bunlar arasında medikal tedaviler ve kozmetik tedaviler gibi saç ekim yöntemleri bulunduğunu aktaran uzmanlar, bu yöntemlerin hepsinin kombine edilerek hastaya düzgün tedavinin sağlanması gerektiğinin ve bu işlemlerin mutlaka doktor tarafından yapılması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.