Kelle paça çorbası neye iyi gelir?

Kelle Paça Çorbası Mucize mi?

Prof. Canan Karatay fena halde kelle paça çorbasına takmış durumda kelle paça çorbası nedir ?

Sağlık açısından kelle paça çorbasının faydaları nelerdir? gibi sorular yanında kelle paça çorbası en iyi nerede yenir ? iyi bir kelle paça çorbasının kalorisi ne kadardır ? gibi sorulara da cevap arayacağız.

Binlerce yıldır bilinen bir şey, beslenmede kemik suyunun eşsiz faydalarının olduğu gerçeğidir. Bu gerçeği bilen krallar ve sultanlar sofralarından kemik suyuna çorbaları, kemik suyu ile zenginleştirilmiş yemekleri eksik etmemişler hem lezzetlerinden hemde vücut için çok faydalı etkilerinden istifade etmişlerdir. Bu kemik suyu çorbalarından en meşhuru ise Balkanlar’da, Çin’de ve Anadolu yarımadasında çok iyi bilinen paça çorbasıdır. Öncelikle kelle ve paçanın genellikle birlikte pişirilmesi söz konusu değildir. Bir araya getirilip karıştırılan veya birlikte haşlanan bu iki farklı sakatat aslında bireysel olarak meraklıları tarafından çoklukla lezzetleri karıştırılmadan tüketilir. İyi bir paça çorbası yoğun kollajen, jelatin ve kemik suyu kaynağı olup sığır ayaklarının derisi ütülenip, kıl köklerine kadar temizlendikten sonra bol su içinde kısık ateşte 3-4 saat pişirilmesi ile elde edilir.

 

Paça çorbası ortopedi hekimleri tarafından kırıkları olan hastalara kemik iyileşmesini hızlandırmak amacı ile önerilir. Bunun altında yatan en önemli sebep paça çorbası ile vücuda bol miktarda alınan kollajen ve jelatin proteini açısından zengin olması ve kemik iyileşmesini hızlandırıcı etkiye sahip olmasıdır.

Paça çorbasının faydaları nelerdir ?

 • İmmün sistemi şarz eder ve özellikle soğuk algı

  Paça çorbasının faydaları nelerdir ?

  birdir.

 • Kolay sindirimi ile sindirim sistemini rahatlatır ve yara iyileşmesini hızlandırır.
 • İçerdiği yoğun kemik iliği nedeni ile paça çorbası bol miktarda kollajen, glisin, prolin ve glutamin ile vücudun rejenerasyonu için anahtar rol alır.
 • kalsiyum, magnezyum, fosfor, sülfür ve diğer minerallerden zengin olan paça çorbası mis gibi kokusu ve tadı yanında bir yaşam çorbasıdır.
 • Paça çorbası ile eklemlerinizin sağlığını güvence altına almış olursunuz. Hayvansal proteinlerin özellikle kollajenin yoğun bulunduğu kıkırdak, tendon, kemik iliği içeriği yoğun olan paça çorbası ile yaşlanmış, dejenere diz kıkırdakları için paça çorbası ile vücuda giren kollajen ve jelatin adeta gençlik aşısı olur. Paça çorbası ile alınan glikoz amino glikan, kondroitin sülfat, hyalüronik asit gibi kıkırdak metabolizması için elzem olan maddeler ile kıkırdak esnekliği, sağlamlığı ve diz eklemi sorunları en aza indirgenir.

 • Paça çorbasında bol bulunan jelatin maddesi mide bağırsak sisteminde hassas olan mukoza hücrelerini güçlendirir ve gıda allerjilerine karşı korur. Jelatin ile mide bağırsak sisteminde inflamasyonun azaldığını gösteren bilimsel çalışmalar mevcuttur.  kaynak
 • Cilt kollajeni ve elastin proteini güçlendirir ve cilde güçlü, sağlıklı bir form kazandırır. yaşlanmaya bağlı kırışıklıkları ve yaşlanma emarelerini düzeltir. Sellüliti düzeltir ve cildin daha formlu olmasını sağlar. Aynen Canan Karatay hocanın botoks yerine paça çorbası için dediği kadar cilt açısından olumlu etkileri vardır. kaynak
 • Vücutta biriken ağır metaller ve toksik kimyasalların vücuttan atılmasına yardımcı olur ve kuvvetli bir detoks olarak kabul edilebilir. İçeriğinde bulunan potasyum ve glisin hücresel ve karaciğer seviyesinde detoks etkisine sahiptir. özellikle paça çorbasına sarımsak eklenmesi ile birlikte sarımsak kaynaklı sülfür ve glutatyon içeriği ile Faz II detoks etkisi ile oksidatif stresi azaltır ve vücudun sağlık halini pekiştirir.

 • Paça çorbası ile anti oksidan savunma yanında anabolik süreci destekleyerek vücudun her türlü tamir süreci hızlanır. Bu etkinin temelinde kemik suyu ile alınan glisin, prolin, glutamin ve kollajen gibi esansiyel protein ve amino asitlerin etkisi vardır.
 • Kollajen en önemli madde olup paça çorbası ile elde edilen en önemli kazançtır. Kollajen mucizevi etkisi ile kemik metabolizması, mide bağırsak sistemi, bağışıklık sistemi için kritik öneme sahiptir.

Evde kolayca paça çorbası hazırlamanız mümkün ancak vaktiniz yok veya büyük şehir karmaşasında nereden alıp yaparım diye iç geçiriyorsanız.  Ankara Beykoz işkembecisi veya İstanbul Paçacı Mahmut gibi mekanlarda bu şifa kaynağı çorbayı afiyetle içebilirsiniz. Ayrıca harika şifa kaynağı paça çorbasının 1 kasesinin 350 kalori olduğunu ve diyet-kalori  hesaplamalarınızı bozmayacağına da gönül rahatlığı ile inanın.

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.