Kefirin Faydaları

Kefirin faydaları gözardı edilebilecek gibi değil.

Kefirin Tarihçesi

1900’lü yıllarda Rus Sağlıkçıları Kuzey Kafkasya’da peynir fabrikası işletmekte olan Blandov  Kardeşlerle irtibata geçti. Rus Sağlıkçıları Blandov Kardeşlere kefir tanelerini ele geçirmek için yardım edip etmeyeceklerini sordular. Blandov Kardeşler kefir tanelerini ele geçirmek için yanlarında çalışan güzel bir işçi kızı olan İrinayı kullanmayı düşündüler. İrina Kafkas Prensi Bek-Mirza Barchorov’u biraz kefir tanesi almak için ikna edecekti. Kız prensi etkilemeyi başardı ama prens bu kıymetli probiyotik elması vermeyi inançlarından  dolayı reddetti. Buna rağmen prens İrinadan vazgeçmek istemedi . İrina tam geri dönecekken adamları tarafından kaçırıldı ve geri getirildi. Kafkasların geleneklerine göre kaçırdığı için evlenmek zorunda olan prens tam evlenecekken Blandov Kardeşler İrina’yı prensin elinden kaçırır. Durumu Rus Çarının mahkemesine götüren İrinaya prens altınlar ve elmaslar teklif eder ama İrina bunları istemez ve bunların yerine kefir ister ve böylelikle kefir tanelerini alır. Kefiri elde eden İrina 1908 yılında Moskova’ya ilk kefiri getirmiş oldu.Kefir ilaç olarak tüberküloz hastalarını tedavi etmekte kullanıldı.

 Kefir Nedir ? 

Kefir  Kuzey Kafkasya kökenli bir süt ürünüdür. Kafkasyalıların uzun yıllar yaşamasının bir etkisininde kefir olduğu düşünülüyor. Kefir keçi ya da inek sütünden özel bir maya mantarı kullanılarak hazırlanır.Kıvamı bozaya benzer. Kefirin köpürmesinin sebebi mayalanması sırasında açığa çıkan karbonmonoksittir.

kefirin faydaları

Kefirin Faydaları

Kefirin faydalarına geldiğimizde tüm allerjilere karşı en kuvvetli bir iyileştiricidir. Hiçbir yan etkisi bulunmayan güçlü bir antibiyotiktir. Kefirin faydalarından birisi de bağırsak pasajını temizler ve bağırsk florasını düzenleyerek antibiyotik bağımlı ishallerde faydalı olur . Ülseri tedavi edici özelliği vardır. Vücudu ağır metal,tuz ve alkolik maddelerden arındırır. Kefirin faydalarından en önemlilerinden bir tanesi de kefirde bulunan çeşitli probiyotiklerin enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği olup bağışıklık sistemini güçlendirir. Kefirin faydalarından diğeri de günümüzde birçok insanın sorunu olan ishalin pek çok çeşidine karşı etkili olmasıdır. Kefir kan damarlarını temizler ve enerji verir. Metabolizmayı çalıştırır ve böylelikle kilo vermeye de yarımcı olmuş olur.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?