Kavun Neye İyi Gelir? Kavunun Faydaları Nelerdir?

Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan kavun, lezzetli olduğu gibi faydaları ile de yoğun bir şekilde tüketiliyor. İşte kavunun faydaları ve iyi geldiği hastalıklar…

Sıcak yaz günlerinde bol sulu ve mis kokulu kavun herkes için müthiş bir serinlik kaynağıdır. Tadı oldukça hoş olan kavunun faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Kavun meyvesi sert kabuklu olmakla birlikte içi sulu süngersi bir yapıda olduğu için bol vitamin kaynağıdır. Kavunun içeriği A, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Bunun haricinde bol miktarda B vitamini kompleksi olarak B1, B3, B5 ve B6 içermektedir. Buna ilave olarak E ve K vitaminleri de kavunda bulunmaktadır. Ayrıca sodyum, potasyum, mağnezyum, bakır, demir ve alfa-beta karotenleri açısından da oldukça zengindir. Kavun, bağışıklık sisteminin güçlenmesinden kalp ve damar sağlığına kadar, kanserden göz sağlığı ve strese kadar birçok hastalığa iyi gelmektedir.

KAVUNUN FAYDALARI

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kırmızı kan hücrelerini uyaran kavun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bundan dolayı vücuda saldıran zararlı maddelerin ve bakterilerin saldırılarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Kalp Ve Damar Sağlığının Korunmasında Etkilidir

Kavun önemli bir potasyum kaynağıdır ve bu özelliği ile kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra vücudu yıpratan hipertansiyonu engellemeye yönelik sodyum içermektedir. Kanın inceltilmesine yardımcı olan maddeleri de içeren kavun, bu özelliği sayesinde kalp sağlığına faydalıdır. İçeriğinde bulunan bol miktardaki folatlar ise kalp krizi riskini düşürür. Ayrıca C vitamini sayesinde alterlerin sertleşmesini engellemektedir.

Kansere Karşı Koruyucudur

Kanser ile etkili mücadelede ve vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getirip atmaya yardımcı olan beta-karoteni ve C vitamini kavunda yüksek miktarda bulunur. Dolayısıyla hücrelere saldıran ve kanserin büyümesine sebep olan serbest radikallerin etkinliğini azaltır.

Stresle Mücadelede Yardımcı Olur

Kavun potasyum içerdiği için kalp ritmini düzenleyerek beyne oksijen gidişini arttırır. Bunun yanı sıra kan basıncını da düzenleyerek sinir sisteminin rahatlamasını sağlar. Böylelikle stresten dolayı meydana gelen hücre ölümlerini engelleyen kavun; ayrıca sinirleri yatıştırır ve uykusuzluk sorununa iyi gelir.

Göz Sağlığına İyi Gelmektedir

Kavunda göz sağlığını ve görme yeteneğini koruyan beta-karoten bulunur. Vücut tarafından emilimi gerçekleşen beta-karoten görmeyi iyileştiren A vitaminine dönüşür. Düzenli olarak kavun tüketen kişilerde katarakt olma riski %40 azalmaktadır.

Akciğer Sağlığını Korur

Sigara içen kişilerde A vitamini azalmaktadır. Kavunun içeriğinde bulunan maddeler nikotin eksikliğini gidermektedir. Kavun, akciğere sigaranın yaptığı zararlı etkilere karşı faydalıdır.

Regl Sorunlarının Çözümünde Faydalıdır

Kavunda bulunan bol miktardaki C vitamini kadınların regl dönemlerini düzenlemeye yardımcı olmakta ve bu dönemlerdeki kramp ve ağrıların yatışmasını sağlamaktadır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kavun önemli bir lif kaynağıdır. Açlık hissini uzun süre doğal yollardan bastırmanıza yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde diyet yapan kişiler tarafından bol miktarda tüketilmesi gereken meyvelerin başında gelmektedir.

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olur

Kavunun içeriğinde bulunan besinler ve bileşenler vücuttaki nikotin eksikliği hissini gidermektedir. Vücut nikotin eksikliğini hissettiği an sigara tüketimi tetiklenir ve bu nedenle de sürekli olarak sigara içilir. Bir dilim kavun ise bu olguyu bertaraf ederek sigara içilmesini azaltır ve hatta tamamen ortadan kaldırabilir.

Hamile Kadınlar İçin Oldukça Faydalıdır

Kavunun hamile kalmak isteyen kadınlara faydalı olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçektir. Kavunda bulunan bol miktardaki folat kadınlardaki üreme kapasitesini artırır ve aynı zamanda hücreleri korur. Bu özelliği nedeniyle hamile kalmak isteyen kadınların düzenli olarak kavun tüketmesi önerilir.

Bağırsaklar İçin Faydalıdır

Düzenli olarak tüketilen kavun, bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur. Özellikle tohumları bağırsak kurtlarının atılmasına yardımcı olmaktadır. Kavun tohumları bağırsak sağlığı haricinde hazımsızlık, öksürük ve ateş düşürme gibi sorunların tedavisine de yardımcı olabilir.

İdrar Söktürücü Özelliği Vardır

İdrar yolu hastalıkları bulunan kişilerde idrar söktürücü özelliği olan kavunun bol miktarda tüketilmesi önerilir.

Yanık Tedavisinde Faydalıdır

Yanıklar üzerine konulan kavun acıyı hafifletir ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Cilt Sağlığı İçin Faydalıdır

Cildi nemlendiren kavun, ayrıca cilt bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan bol miktardaki C vitamini cildin yenilenmesini sağlamaktadır. Bazı cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olan kavun, egzama sorunlarının giderilmesinde de önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda kavun saç sağlığı açısından da oldukça faydalı bir meyvedir. Saç dökülmelerini engeller, saçların daha gür ve sağlıklı çıkmasına yardımcı olur.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?