Katarakt Nedir?

Göz merceğimiz normalde saydam bir yapıya sahiptir. Katarakt, bu saydam göz merceğinin saydamlığını yaşlanma, çeşitli metabolik bozukluklar veya doğumsal bozukluklara bağlı olarak şeffaflık yitirmesi ve neticesinde ortaya çıkan görme bozuklukları verilen adıdır. Gözün renkli tabakası olarak adlandırılan irisin bölgesinin arkasında bulunan ve saydam olan göz merceği, görme olayında büyük bir öneme sahiptir. Göz merceği saydamlığını yitirmeye başladığında görmede ki netlikte bozulmalar meydana gelecek ve kişi etrafı bulanık olarak görmeye başlayacaktır. Bu görmedeki bozulmalar kataraktın derecesine göre farklılık gösterecektir.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

göz anatomisi

 

Katarakt hastalarının neredeyse tamamında ortak olan durum görmedeki azalma ve bulanık görmeye başlamaktadır. Bazı kişiler şikayetlerini loş mekanlarda aydınlık mekanlara göre daha iyi olduğu yönünde dile getirirler. Bunun yanı sıra görme işleminin bulanı gerçekleştiğini hatta zaman geçtikçe daha da kötüye gittiğini belirtenlerde bulunmaktadır. Yazıları iyi okumadıkları yönünde şikayette bulunan kişilerde yer almaktadır.

 

 

Hangi Yaşlarda Görülür?

katarakt belirtileri

 

Çoğunlukla yaşlılarda görülen bir hastalık olarak hafızalara kazınmıştır. Bu tespit doğrudur diyebiliriz. Çünkü katarakt hastalarının neredeyse yüzde doksanına yakın kısmı altmış yaşın üzerindeki bireylerdir. Fakat bu kataraktın daha küçük yaşlarda görülmeyeceği manasına gelmez. Her yaş grubundan insan bu problem ile karşılaşabilir.

 Nasıl Tedavgöz içi lensi Edilir?

Günümüzde bu hastalıktan kurtulmanın tek yolu cerrahi işlem yani ameliyattır. Yaş grubuna göre ameliyatın gerçekleşmesinde farklı teknikler uygulanabilir. Katarakt ameliyatında gerçekleştirilen işlem; kataraktlı kısmın yerine göz içi merceği dikişli cerrahi veya dikişsiz cerrahi yöntemi ile yapılıyor ve şeffalık kaybetmiş olan doğal mercek dışarıdan yerleştirilen ultra ince mercek ile değiştirilir. Ameliyattan hemen sonra hasta görüşünde meydana gelen objektif düzelmeyi, okumasında, görmesinde belirgin bir şekilde deneyimlemekte ve bu sebeple katarakt cerrahisi çok fazla yapılan cerrahi girişimler arasında başı çekmektedir.

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.