Kas Ağrısı Nasıl Geçer? Kas Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Kas Ağrısı neden olur ?

Kas ağrısına ne iyi gelir ?

Özellikle hareketsiz yaşam tarzı ve stres; kas ağrılarına sebep olmaktadır. Kas ağrısı için ağırlıklı olarak kekik, papatya ve biberiye bitkileri ağrı kesici özelliği nedeniyle tercih edilmektedir. Günümüzde sık karşılaşılan rahatsızlıkların başında kas ağrıları gelmektedir. Hareketsiz yaşam tarzı, uzun süre bilgisayar kullanma ve stres vücuttaki kasları ve sinirleri etkilemektedir. Bu nedenle kas ağrıları dayanılmaz bir hal alır. Vücudun belli bir bölgesinde başlayan ağrı bir süre sonra diğer bölgeleri de etkilemeye başlar. Masaj, egzersiz ve ilaç tedavisi çözüm olsa da asıl doğru yaklaşım ise beslenmeden geçmektedir. Kasılan ve sıkışan kasları gevşetmek ve ağrılardan kurtulmak için kas gevşetici etkisi olan doğal bitkilerin tüketilmesi önerilmektedir. Bu doğal bitkiler ilaç tedavisine göre etkilerini biraz daha geç göstermektedir. Ancak içerisindeki vitamin, mineral ve sakinleştirici etkileriyle kas ağrıları için bu mucizevi bitkiler şifa kaynağıdır. İşte kas ağrısına iyi gelen  şifalı bitkiler

Kas ağrısına ne iyi gelir ?

  • KEKİK

Ferah kokusu ile birçok yemekte kullanılan kekik, aynı zamanda ağrı kesici özelliğiyle de bilinmektedir. Özellikle kekik yağının faydaları saymakla bitmez. Kekik yağının içerisinde bulunan karvakrol maddesi nedeniyle zeytinyağı ile birlikte masaj yapıldığında özellikle romatizmal ağrıları kısa zamanda dindirir. Eğer evde ağrı kesici ilaç yoksa kekik yağı romatizmal kas ağrıları için rahatlıkla uygulanabilir.

  • BİBERİYE

Yemeklere aroma ve tat vermek için mutfakların vazgeçilmez baharatları arasında yer alan biberiyenin faydaları saymakla bitmez. Lokal kas ağrıları, kas spazmları ve adet kramplarını rahatlatan biberiye, suda seyreltilerek banyoda da kullanılabilmektedir. Biberiye yağı ile eklemlere yapılan masaj ağrıları dindirici etkiye sahiptir. Ayrıca ağrılı ya da iltihaplı bölgelere yapılacak sıcak kompresler de artrite bağlı kas ağrısı ve eklem ağrısı belirtilerini hafifletir.

  • PAPATYA

Rahatlatıcı özelliği ile bilinen papatya kas ağrılarında da çoğunlukla kullanılan şifalı bitkilerin başında gelmektedir. Bunun yanında tansiyon, adet krampları, baş ağrısı, gerginlik ve stres gibi durumlarda da papatya olumlu sonuçlar vermektedir. Sıcak bir papatya çayı gergin kasları gevşetir. Ayrıca iltihap giderici özelliği ile de papatya dikkat çekmektedir.

  • ARNAVUT BİBERİ

Genellikle yemek tariflerinde kullanılan Arnavut biberi, bunun yanında kas krampları nedeniyle yaşanan kas ağrıları için de etkili bir çözüm olmaktadır.

  • NANE

Kas gevşetici şifalı bitkilerin başında gelen nane, özellikle kas, bacak, sırt ve baş ağrısı tedavisinde oldukça etkilidir. Nanede bulunan mentol analjezik, anti-inflamatuar ve antispazmodik özellikler göstermesi sayesinde kas ağrıları ve iltihap hafifler. Nane ayrıca kan dolaşımını arttırarak ağrı ve spazmları azaltır. Aynı şekilde nane yağı da stres nedeniyle oluşan kas ağrıları için etkilidir.

  • YABAN MERSİNİ

Kasları gevşeten başka bir bitki olan yaban mersini egzersizden önce ya da sonra tüketildiğinde kas hasarında oluşabilecek iyileşmeyi hızlandırmaktadır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar oksidatif stresi ve inflamasyonu azaltır.

  • LAVANTA

Mavimsi mor bir renge sahip olan lavanta farklı hastalıkları iyi geldiği bilinmektedir. Lavanta yağı ise en etkili doğal kas gevşeticilerinden biridir. Lavanta yağı ile ağrının olduğu bölgeye dairesel hareketlerle yapılacak olan masaj kan akışını hızlandırır. Hemen ardından alınacak sıcak bir duş hem zihni hem de bedeni dinlendirir.

  • ​D VİTAMİNİ

Düzenli olarak kas ağrısı veya spazmlar olan kişilerde D vitamini eksikliği olabilir. Bu nedenle balık, yumurta ve süt gibi besinlerin tüketilmesi gerekir. Güneş ışığında kısa süre kalmak da D vitamininin üretiminde olumlu etki gösterir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?