Karpuzun faydaları, karpuz kalorisi ve karpuz zayıflatır mı?

Karpuzun faydaları

Yaz geliyor faydaları saymakla bitmeyecek karpuzun faydaları sayılacak olsa önce hangisinden başlamak isterdiniz. Nefis lezzeti, göz alıcı rengi ve sıcak yaz günlerinde evde, denizde, bağda her nerede önümüze çıktığında büyüleyici güzelliği ve içimizi soğutan cennetsi serinliği ile kendimiz kaptırdığımız bu harika mucizevi meyve karpuz için ne yazsak az gelir. Karpuz öncelikle %90 içeriği su olan kalan kısmı meyva şekeri ve lif içeriği olan oldukça sağlıklı bir meyvedir. Karpuz  su kaybının en fazla olduğu sıcak yaz günlerinde en kolay ve sağlıklı sıvı kaynaklarından biri olması yanında 100 gr ile 30 kalori gibi düşük bir enerji endeksi ile kilo arttırıcı özelliği de yoktur.

 

Karpuz diyeti

Bu nedenle renksiz ve sıkıcı diyetleri şenlendirmek için yaz aylarında kendini zinde ve fit hissetmek isteyen herkes karpuzu diyetine gönül rahatlığı ile ekleyebilir veya karpuz ağırlıklı karpuz diyeti ile 7 günlük diyet kürü ile 3-4 kilo bile verebilir. Karpuz içeriğinde anti oksidan özelliği olan ve domatesin rengini de veren likopen içerdiği, ve 100-150 gram karpuz ile günlük C vitamini ihtiyacımızın 1/5 elde etmek mümkün olduğu için önemli bir oksidatif risk önleyici bir gıdadır.

Karpuz kalori

Bahsettiğimiz gibi karpuzun 100 gr 30 kalori gibi bir değer ile bir orta kalınlıkta ekmekte bulunan kaloriden bile az bir değere sahiptir.

Karpuz kaç kalori?

1 kase karpuz takriben 150 gram ise bunu afiyetle yediğinizde midenizin kazıntısı baskılanacağı gibi alacağınız kalori miktarı 45 kaloriden daha yüksek olmayacaktır.

Karpuz çekirdeğinin faydaları

Karpuzu yerken birer birer ağzımızdan çıkardığımız çekirdeklerinin aslında içinde bulunan bazı önemli maddeler aracılığı ile kan basıncını düşürüp, önemli oranda içerdiği protein muhtevası ve kas yapısı için temel yapı taşı özelliğinde olan Arginin amino asitinden zengin olduğunu duymak oldukça heyecan verici aslında. Çinko, magnezyum, fosfor  ve demir gibi minerallerden de zengin olan karpuz çekirdeğinin 1 fincan ölçüsündeki miktarının 600 kalori gibi bir değere sahip olduğunu da belirtmeliyim. Karpuzun faydalari derken karpuz çekirdeğinin de zengin protein içeriği ile spor yapanların gündelik artmış olan protein ihtiyacı için doğal ve keyifli bir protein kaynağı olduğunu aklımızda tutmalıyız.

Karpuz çekirdeğinin faydaları arasında bir diğer fayda karpuz çekirdeğinin soğuk pres ile sıkılması ile elde edilen karpuz çekirdeği yağı olup bu yağ dünyada tüketimi cilde ve saça olan olumlu etkileri öğrenildikçe hızla artmakta olan bir aromatik uçucu yağdır.

Karpuz suyu

Karpuz suyu karpuzun yenmesi ile elde edilecek her faydaya sahip olup sıcak bir yaz günü yorulup susamış çocuklarınıza veya misafirlerinize ikram edebileceğiniz çok güzel serinletici ve düşük kalorili bir içecektir.

Karpuz zayıflatır mı?

Karpuz zayıflatır mı? sorsuna verilecek cevap günlük diyetinizde eğelnceli bir farklılık yapmak isterseniz ekleyebileceğiniz karpuz 100 gramında 30 kalori ile güvenle tüketebileceğiniz ve zayıflamanıza yardım edecek önemli bir meyvedir.

1 dilim karpuz kaç kalori ?

1 orta boy dilim karpuz veya bir dolu kase karpuz  150-200 gram olduğu düşünülürse maksimum vereceği kalori miktarı 50-55 kalori civarında olacaktır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.