Karın Zarı Kanseri Tedavisinde Yeni Umut Işığı

Tıp dünyası kanser hastalıkları ile mücadelede zaman içerisinde daha hızlı aşama kaydediyor. Karın zarı kanserleri ile tedavide yeni geliştirilen cerrahi uygulamada sıcak kemoterapi ve cerrahi yöntem ile karın içine basınçlı kemoterapi yönteminde alınan başarılı sonuçların ardından söz konusu yöntemler dünya genelindeki hastalar için umut ışığı oluyor.

Geçmiş yıllarda mide, pankreas, yumurtalık ve kolorektal kanserlerine bağlı olarak gelişen karın zarı tümörleri sadece ilaçla tedavi edilebiliyordu. Bu tedaviler kapsamında hastaların yaşam sürelerinin uzatılması amaçlanırken, günümüzde artık yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda umut ışığı verici gelişmeler yaşanıyor.

Yutaka Yonemura ve P.H. Sugarbaker isimli doktorlar tarafından kanser hastalarına uygulanan cerrahi sırasında sıcak kemoterapi ile olumlu sonuçlar elde edildi. Bu yeni cerrahi yöntemin sadece bu alanda üst eğitim almış cerrahlar tarafından uygulanması gerektiği belirtilirken, uygulamanın karın zarı kanserlerinde karın mezotelyomalarında, karın içi kanserlerinde, mide, pankreas, yumurtalık ve kolorektal kanseri tedavilerinde değerlendirilebileceği kaydedildi.

Sıcak kemoterapi tedavisinde hastalara %10-60 arasında bir tedavi ve daha uzun süre yaşama imkânı sunulabileceğini belirten uzmanlar, bu yöntemle ise ameliyat esnasında herhangi bir cihaz ile görüntülenemeyen 0,5 mm’den daha küçük boyuttaki kanserli hücrelerin dahi yok edilmesinin amaçlandığı aktarılıyor. Sıcak kemoterapinin ilk tedavi yöntemlerinden olması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, bu yöntem neticesinde iyileşen hastaların olması üzerine cerrahi yöntem ile birlikte daha erken evrelerde uygulanmaya başlandığını belirtiyor.

Yeni tedavi yöntemlerinin diğer tedavi yöntemlerinden farklarını açıklayan uzmanlar, sıcak terapi uygulamasında kemoterapi ilaçlarının değişmesi, karın içine direkt ilaç uygulanması ve uygulama yollarının değişmesi temel farklılıklar olarak ön plana çıktığına işaret ediyor.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.