Karın Ağrısı Neden Olur, Şişkinlik Nasıl Geçer?

Sancılı Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, Mide Gazı Nasıl Geçer?

Gaz sancılı karın ağrısı, en sık rastlanan ve bir takım hastalıklar nedeniyle ortaya çıkmadığı zamanlarda, tehlike arz etmeyen mide ağrısı tipleri arasındadır. Bu sağlık makalesinde sizlere, Gaz sancılı karın ağrısının detaylarından bahsedeceğiz.

Karın ağrısı yaygın olarak görülebilir. Genellikle uzun sürmez ve sıklıkla bir bağırsak enfeksiyonu ya da gündelik bazı üzüntülerin, kaygıların sebep olduğu stresten kaynaklanır ancak olası daha birçok nedeni olabilir. Ağrı şiddetli ve hızlı bir şekilde geliştiyse mutlaka bir doktora görünün. Karın ağrısının en yaygın nedenleri aşağıda belirtilmiştir.

Karın ağrısı nedir?

Karın, vücudumuzda kaburganın altındadır ve kalçanızın üst kısmıdır. Bu bölgede bir ağrı olduğunda yaygın olarak buna karın ağrısı denilecektir. Bazen, burada hissettiğiniz ağrı, bağırsağınızdaki bir sorundan kaynaklanabilir. Bazen de diğer organların sorunlarından kaynaklanabilir.

Bağırsak nedir?

Sindirim sistemi ağızda başlar ve anüste son bulur. Yediğimiz ya da içtiğimiz şeyler, mideye doğru yol alır. Mide yiyecekleri burada sindirir ve ince bağırsağa iletir.

İnce bağırsak, birkaç metre uzunluğundadır ve yiyeceklerin sindirildiği ve emildiği yerdir. Sindirilmemiş gıda, su ve atık ürünler daha sonra kalın bağırsağa iletilir. Kalın bağırsağın ana kısmı 150 cm uzunluğunda olan bir kısımdır. Rektum ise dışkının atılmadan önce depolandığı yerdir.

Gaz Sancılı Karın Ağrısı Neden Olur?

Yediğimiz gıdaların ihtiva ettiği gazların, sindirim sistemi üzerinde fazla bulunması nedeniyle gazlı sancılar karın ağrısı meydana gelir.  Gaz sancısına bağlı karın ağrısının bir diğer nedeni de, midenin fazla şişkin olması nedeniyle, yakındaki organ ve kaslara uyguladığı baskının bir sonucudur. Midede meydana gelen gaz, karın bölgesinde ağrılara neden olur. Bu ağrıların giderilmesi için, bir takım tedbirler alınabilir.

Gaz sancısı problemi nedenleri arasında en yoğun rastlananı çok fazla yemek ve yağlı yiyecekler olduğu görülmektedir. Üstelik gaz yapıcı ve şişkinlik özelliği fazla olan yiyecekleri daha çok tüketiyorsanız, gaz sancısı problemi kaçınılmaz olur.

Özellikle süt ürünleri, karnabahar, fasulye, gaz ihtiva eden içecekler gibi bazı gıda maddelerinin daha fazla gaz yaptığı ve bunun sonucunda da karın ağrısına neden olur. Şayet gaz sancısı sıkıntıları yaşıyorsanız, bu gıdaları daha az tüketmeye gayret etmeniz gerekir.

Yemek yerken ya da nefes alırken, olağandan fazla hava yutulması da, midede gaz birikimine sebep olup, gaz sansına ve nihayetinde karın ağrılarına sebep olur. Bu durum pek sık rastlanan bir durum olmasa da, bazı durumlarda nadiren görülebilmektedir.

Gıda alerjisi gibi durumlarda da gaz sancıları görülebilmektedir. Genellikle süt ürünlerine karşı alerjisi bulunan vücutta, gaz sancıları daha fazla görülebilmektedir.

Aç karnına gazlı ya da kafein açısından zengin olan içecekler tüketmeyin. Bunu yapmak boş olan mide de gaz oluşmasına ve nihayetinde  gaz sancılı karın ağrısı görülmesine neden olur.

Ruh halinde görülen olumsuz değişikliklerinde, sindirim sistemini yine olumsuz şekilde etkilediği ve gaz oluşumuna neden olduğu görülmüştür. Bu gibi durumlarda profesyonel destek alınması, gaz sancılarını azaltıcı sonuçlar gösterebilir.

Gaz Sancılı Karın Ağrıması Tam Olarak Nerede Olur?

Gaz sancısı öncelikli olarak mide de başlasa da, gaz sancısına bağlı karın ağrısı başta mide çevresinde olmak üzere, karnın genelinde hissedilmektedir.

Ne tür ağrılara sebep olur?

Doktorlar, bağırsaklarda hissedebileceğiniz farklı ağrı tiplerini tanımlamak için farklı kelimeler kullanabilir. Çok yaygın olarak  bıçak gibi saplandı, kramp gibi keskin ya da genel, künt bir ağrı olabilir. Kramp birden kötüleşen, bir süre sonra rahatlatan bir ağrı biçiminde tanımlanabilir. Ve genellikle tekrar eder. Aniden ortaya çıkan ağrı akut olarak adlandırılabilir. Daha uzun süren ağrı kronik olarak adlandırılır.

Bağırsaklarda ağrıya neden olan sorunlar neler olabilir?

Burada bağırsak veya karın ağrısının olası tüm nedenlerine değinmiyoruz  ancak daha yaygın görülen ve tıbbi nedenler olarak dağılıma göz atarsak bazıları şunlardır.

Hazımsızlık

Hazımsızlık insanlarda farklı şekilde belirebilir. Üst karnınızda veya göğüs kemiğinizin arkasında ağrı hissedebilirsiniz. Bu genellikle belirli yiyecek türlerini yedikten sonra olur. Gıdalar yağlı ise böyle bir hazımsızlık hissetmeniz mümkün. Sık geğirebilir veya ağzınıza kötü bir asit tadı gelmiş gibi hissedebilirsiniz. Genellikle birkaç saat içinde kendiliğinden geçer. Bazı basit ilaçlarla da bu tarz hazımsızlıklardan kurtulmak mümkündür.

Yaşlıysanız veya kalp rahatsızlığınız olduğu biliniyorsa, egzersiz veya stresle gelen hazımsızlık tipi ağrılar endişe verici olabilir. Bazen hazımsızlıklar kalp krizi geçirdiğinizi düşündürebilir.

Kabızlık

Kabızlık yaygın bir şeydir. Sert veya ağrılı bir boşaltım yapmak ve tuvalete her zamankinden daha az sıklıkla gitmek belirtilerindendir. Bazen alt karında ağrılara sebep olur. Şiddetli kabızlığınız varsa şişkin hissetmeniz muhtemeldir.

Apandisit

Apandisit yaygın olarak görülen ve karın ağrısı şeklinde tabir edilebilen ağrılardan bir diğeridir. Tipik semptomlar karın ağrısı ve kusma olup 6 ila 24 saat içerisinde giderek kötüleşir. Ağrı genellikle karın ortasında başlar ancak zaman içinde sağ kısma doğru hareket ettiği görülür. Bazı insanlar daha az tipik belirtilere sahiptir.

Böbrek taşı

Sırtınızdan başlayan ve ilerleyen karın ağrınızın nedeni böbrek taşı olabilir. Ağrı şiddetlidir ve bir çıkıp bir kaybolur. Ağrı, taş düştüğünde geçer. Bazen taş düşmez ve taşın hastanede küçük parçalara ayrılması gerekebilir. İdrarda kan da görülebilir.

İdrar yolu enfeksiyonu

Bu, kadınlarda karın ağrıların ortak bir nedenidir. Erkeklerde daha az yaygındır. Acı ile birlikte hasta ve terli hissedebilirsiniz. Boşaltım sonrasında keskin bir batma olabilir ve idrarda kan olabilir.

Safra taşları

Birçok kişi safra taşlarının ne olduğunu bilmiyorlar. Belirtiler, karın sağ üst tarafında şiddetli ağrı içerir. Ağrı genellikle sağ tarafta, kaburgaların hemen altında başlar ve en şiddetli karın ağrılarındandır. Özellikle safra kesesi kaynaklı ağrı daha çok yağlı bir yemekten sonra ortaya çıkar.

Adet sancısı

Adet sancıları da genellikle karın ağrısı olarak ifade edilir. Çoğu kadın regl dönemi boyunca acı çeker. Ağrı genellikle hafiftir, ancak bazı kadınlar için ağrı günlük aktiviteleri etkileyecek kadar şiddetli de olabilir. Ağrı o kadar şiddetli olabilir ki, okula ya da işe gidemezler. Yaşlandıkça dönemler daha az acı verici olma eğilimindedir. Ağrı kesiciler sıklıkla ağrıyı hafifletir.

Gıda zehirlenmesi

Karın ağrılarının bir sebebi gıda zehirlenmesi olabilir böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden bir hastaneye gitmelisiniz. Çünkü midenizin yıkanması gerekebilir.

Mide Ülserleri

Ülserden kaynaklı ağrılar genellikle bir süre sonra geçme eğilimindedir. Bağırsağınızın en üst kısmındadır ancak sırtınızdan gelen bir ağrı gibi bu ağrıyı hissedebilirsiniz. Ağrı genellikle geceleri gelir ve sizi uyandırır. Bazı yiyecekler ülserden kaynaklanan bu ağrıları arttırabilir. Ancak uygun diyet besinleri ile bu ağrıları hafifletmeniz mümkün olacaktır.

Gastrit

Gastrit (mide astarının iltihabı) üst karın ağrısına (göğüs kemiğinizin hemen altında) neden olabilir. Ağrı genellikle yanma hissi olarak tanımlanır. Bu ağrıya mide bulantısı, kusma ve yemek yedikten sonra kendini kötü hissetme gibi durumlar eşlik edebilir.

Mide gaz sancısı nasıl geçer: Gaz sancısını geçirmenin en pratik yollarından birisi, ılık su içmektir. Ilık suyu içerken, rahat bir pozisyonda olunması daha olumlu etkiler sağlamaktadır. Aynı zamanda su, hızlı bir şekilde değil, yavaş yavaş ayakta dik olarak içilmelidir.

Karın ağrısına ne iyi gelir:

Ağrıya sebep olan durumun ne olduğunun saptanması oldukça önemlidir. Yukarıda da belirtildiği gibi karın ağrısı diye nitelendirdiğiniz durumun birçok sebebi olabilir. Bu yüzden doktorunuza danışmanız en akılcı yoldur.

Yine de evde yapabileceğiniz bazı şeyler karın ağrılarına iyi gelebilir.

 • Bağırsakların temizlenmesine ve gıdaların doğru sindirimine yardımcı olmak için 10 ila 12 bardak su içebilirsiniz.
 • Yoğurt, midede oluşan yanma hissinden kurtulmanızı sağlar.
 • Bazı ilaçlar reflünüzü azaltmada yararlıdır. Bu ilaçların dozajlarını doktorunuza danışarak ayarlamalısınız.
 • Bir bardak soğuk süt karnındaki yanma hissini anında rahatlatır.
 • Bir bardak soğuk suyu bir miktar nane yaprakları ilave ederek tüketmeniz karın ağrınıza iyi gelebilir.
 • Yoga ve meditasyon gibi düzenli akıl ve vücut egzersizleri ile karın bölgesindeki baskıyı azaltabilir ve düzgün işleyişine yardımcı olabilirsiniz.
 • Sert baharatlardan kaçınarak hafif  öğünler tüketin ve düzenli olarak azar azar yiyin.
 • Nane çayı gaz sancısını hafifletici özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Günde iyi demlenmiş bir bardak nane çayını, dilerseniz çok az şekerli olarak tüketebilirsiniz.
 • Mide sancılarına iyi gelen bir diğer bitkisel tedavi yöntemi de, zencefil çayıdır. Sancıları dindirme de önemli etkisi olan zencefil çayı, günde bir bardak içilmesi tavsiye edilmekte ve mide ağrısı nasıl geçer sorununa doğal çözüm olmaktadır.
 • Tüm bunların yanı sıra, gaz sancısının yoğun olarak görüldüğü dönemlerde, mide bulantısı da olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz gaz sancısına neden olan besin ögeleri hiç tüketilmemeli, ya da çok az tüketilmelidir.

Karnınızdaki ağrı birkaç gün devam ederse, ağrının kökenini belirlemek için bir doktora danışılması zorunludur. Hafif veya şiddetli karın ağrısının göz ardı edilmesi, sorunu şiddetlendirebilir. Hastalığın düzgün bir şekilde tedavi edilmesini sağlamak için zamanında müdahale gereklidir.

Was this article helpful?

Related Articles

3 Comments

  1. Meryem

   Aynen aynen ama benim 2 aydır karın ağrım geçmedi ne yazık ki ayrıca 10 defa hastanelerde dolaştım 6 defa gastroenteroloji uzmanına gittim hiç bir çözüm bulamadılar

   1. dombili

    Karın ağrımın sebebi sürekli abur cubur cips yememden olabilir mi? kolayada dayanamıyorum kilom 95 boyum 150 acaba nedeni bu beslenme şeklim olabilir mi?

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.