Karbonat Neye İyi Gelir? Karbonatın Faydaları Nelerdir?

Karbonat dünya genelinde milyonlarca evde çok çeşitli amaçlarla kullanılan bir üründür. Düzenli karbonat kullanımı sayesinde asit düzeyi azaltılıp kanın doğal pH seviyesi dengelenmek suretiyle vücudun genel işleyişi desteklenir. Karbonatın bu kadar yaygın kullanılmasının sebebi sadece yemeklerde değil, aynı zamanda belli başlı temizlik işlerini kolaylaştırarak sağlığa da katkı sağlamasındandır.

Birçok insan marketlerdeki bilinen ürünleri tercih etse de bazı insanlar hayatının belli dönemlerinde karbonattan faydalanmaktadır. Karbonat makul miktarlarda ve az tüketilmelidir. Düzenli kullanıldığı takdirde asit düzeyini azaltarak kanın doğal PH seviyesini dengelemek suretiyle vücudun genel işleyişini desteklediği ortaya konulmuştur. Karbonatı suda çözmek yöntemi; dünyada en eski ve en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Ayrıca, vücudu hastalıklara karşı en etkili yollarından biridir. Karbonat tüketimi, rahatsız edici mide ekşimesini önlemek üzere mide asitlerini etkisiz hale getirir.

Bir bardak suda iletildiğinde iltihaplanmayı ve gazı önler. Bu ise hazımsızlıktan daha hızlı kurtulmayı sağlar. Çoğu beslenme alışkanlığı vücutta asit üretir ve bu ise vücudu farklı hastalıklara yakalanmaya karşı daha hassas duruma getirir. Asidi etkisiz hale getirmek ve alkalin etkisi yaratmak için karbonat doğal bir ilaç olarak kullanıla gelmiştir ve vücudun pH dengesini sağlayarak sağlığı düzeltir.

Vücuttaki bu asit büyük ölçüde kemik erimesi, eklem iltihabı ve hatta kanser riski ile ilişkilendirilebilir. Bu nedenle oldukça düşük bir maliyetle bir önceki cümlede belirtilen hastalıkların oluşumunu engelleyebilecek en iyi doğal tedavi karbonat olabilir. Vücudun aşırı alkali hale getirerek ona zarar verebileceğinden dolayı çok fazla kullanılmamasına özen gösterilerek, günlük olarak çok az miktarda tüketmek yararlı olacaktır.

Çağımızda birçok diş beyazlatma yöntemi mevcuttur. Bunlardan bazıları evde uygulanırken, bazıları ise sadece diş hekimleri tarafından uygulanması gerekir. Diş beyazlatma uygulamasındaki amaç; tüplerin içindeki sararmış sıvının tekrar mümkün olduğu kadar fazla şeffaf sıvı ile yer değiştirmesidir. Bu sayede diş mine tabakasının rengi açılır, şeffaflaşır ve dişler eski halinden çok daha beyaz görünür. Diş hekimleri tarafından uygulanan beyazlatma işlemlerinde bazı durumlarda dişte 1 günlük hassasiyet oluşmasının nedeni ise, tüplerin temiz hale gelmesi ve sıcağı soğuğu eskiye göre daha fazla hissetmesidir. Ancak 24 saat içerisinde dişlerdeki bu hassasiyet kaybolur ve dişler eski haline göre 7-8 ton daha açık renkli hale gelir.

Beyazlatıcı diş macunlarıyla yapılan beyazlatma işleminde mine tüplerinin sadece yüze yakın olan bölümleri temizleme bilmekte ve dişler 1-2 ton daha açık görünebilmektedir. Tabi ki temizlenen bu bölgeler alınan besinler ile tekrar renklendiğinde diş eski rengine dönecektir. Doğal maddeler ile dişlerin temizlenmeye çalışılması zararlara yol açabilir. Örnek olarak karbonat ve limon gibi maddeler ile yapılan beyazlatma işleminde asidik özelliği olan limon ve bazik özelliği olan karbonat tepkimeye girer ve karbondioksit gazı köpürerek açığa çıkar. Bu köpürmeye fırçayla yapılan mekanik temizleme de eklenince mine tüplerinin başlangıç bölgelerindeki kirlerin temizlenmesi ve köpürme sayesinde mine tüplerinden dışarı çıkması sağlanır. Fakat bu oldukça riskli bir işlemdir. Çünkü dişlere kontrolsüz miktarda asit ve baz aynı anda uygulanmaktadır. Şayet bu uygulama çok sık yapılıyorsa, dişler daha dayanıksız hale gelir ve daha kolay çürüyebilir.

Son günlerde oldukça moda olan aktif karbon ile diş beyazlatma işlemi ise kömürle beyazlatma olarak kesinlikle algılanmamalıdır. Çünkü kömür elde edildiği kaynağa bağlı olarak oldukça zehirli bir maddedir ve ağız mukozasından emilimiyle vücutta olumsuz sonuçlara neden olabilir. Beyazlatma işlemini diş hekiminde yaptırmak isteyen hastaların en çok merak ettikleri konulardan biri; bu işlemin dişlere zarar verip vermeyeceğidir. Diş hekimlerinin muayenehanelerinde kullandıkları malzemelerin kaliteli ve bozulmamış olması oldukça önemlidir. Kaliteli bir diş beyazlatıcı madde ile yapılan diş beyazlatma işlemi hem dişlere zarar vermez ve hem de oldukça kaliteli sonuçlar vererek hastalarının yüksek bir özgüvenle gülümsemelerini sağlar.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?