Karahindiba Neye İyi Gelir Ve Faydaları Nelerdir?

Karahindiba nedir ve karahindiba faydaları nelerdir ?

Karahindiba nedir ? Bahar mevsiminde özellikle nisan ve mayıs aylarında kırlarda yetişir. Sarı çiçekleri ve yeşil yaprakları olan bu gösterişsiz ot tam bir karaciğer dostu şifa kaynağıdır. Peki, Karahindiba neye iyi gelir ?  faydaları nelerdir ?

Karahindiba veya halk araında kullanılan ismi hindiba olan bu bitkinin pek çok önemli faydası vardır. Karahindiba oldukça zengin bir beta-karoten kaynağıdır ve vücutta A vitaminine dönüşür. Sarı çiçekli olan bu bitki aynı zamanda C vitamini, demir, potasyum, kalsiyum, çinko, fosfor ve magnezyum bakımından açısından zengindir. Karahindiba bitkisinin halk arasında bilinen İsimleri ise arslan dişi, çıtlık, güneğik, katagan, radika ve saçratkudu olarak belirtilebilir. Karahindiba satın alırken gübre, böcek ilacı ve diğer kimyasallara maruz kalmadığına emin olmalısınız. Ayrıca karahindiba çayı kapsül ya da toz şeklinde bulmak da mümkündür.

Karahindiba Neye İyi Gelir?

  • Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını destekleyici, idrar söktürücü özellikleri vardır.
  • Karahindiba otu, karahindiba kökü ve bunlardan yapılan özellikle karahindiba çayı iştah açıcı, antiviral, safra kesesi ve karaciğer fonksiyonlarını destekleyici, sindirime yardımcı özellikleri bulunurken, karahindiba çiçeği ise hem güçlü bir antioksidandır ve hem de bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • Bu ot çiğ yenildiğinde ya da kurutulup çay şeklinde kullanıldığı zaman kanı temizleyici, sindirim kolaylaştırıcı ve canlandırıcı etkileri vardır.
  • Pankreas üzerinde olumlu etkisi bulunan karahindiba, böbreklerin çalışmasında da aktif rol oynar.
  • Karahindiba bitkisinin kan temizleyici özelliği sayesinde ergenlik sivilceleri iyileştirilebilir.
  • Karahindibanın içeriğinde bulunan mineral tuzların yanı sıra metabolizma hastalıklarına karşı da son derece önemli maddeler içerir.
  • Sarılık ve dalak hastalıklarının tedavisinde destek olarak karahindiba kullanılır.
  • Kan temizleyici özelliği sayesinde romatizma ve gut hastalıklarında yardımcı olabilir.

Hindiba otu satın almadan önce sağlığınız için herhangi bir allerjik reaksiyon oluşturup oluşturmayacağını mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir. Ayrıca ilaç kullananlar, bünyesi hassas olanlar ve hamilelerin karahindiba kullanmadan önce mutlaka doktora danışmaları gerekmektedir. Karahindiba kökü ve karahindiba çiçeği genellikle kadın hastalıkları, göğüs sağlığı ilaçları, üriner sorunlar, apseler ve yaralar için karahindiba çayı olarak tüketilir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?