Karadutun Sağlık İçin Faydaları, Karadut Zayıflatır mı?

Karadut sağlık için oldukça yararlı bir meyvedir. Karadut kalori olarak son derece düşük olan lezzetli ve sulu bir meyvedir ve 100 gramında sadece 43 kalori olup, bir bardağında ise yaklaşık 60 kalori bulunur. Güçlü bir antioksidan olan antosiyanin ve resveratrol maddelerini yüksek miktarda içerir.

Karadut kan dolaşımının düzenlenmesine, kalp hastalıklarının ve iltihaplanmanın önlenmesinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Bilimsel araştırmalar böğürtlen grubu meyveler ki bunlar arasında ahududu, karadut, çilek, kızılcık ve yaban mersini gibi meyveler yer alır; tüketiminin kansere, nörolojik hastalıklara, inflamasyona, yaşlanmaya, bakteriyel enfeksiyonlara ve diyabete karşı potansiyel sağlık etkileri olduğu belirlenmiştir.

Karadut mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. 100 gramında 36,4 mg C vitamini bulunur. Tavsiye edilen C vitaminin günlük alım miktarının %61’ini karşılar. C vitamini bakımından zengin besinler ise vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korur, iltihaba karşı savaşır ve enfeksiyon ajanlarına karşı direnç geliştirir.

Karadut az, ancak önemli miktarda antioksidan olan zeaksantin, lutein ve karoten de içermektedir. Yaşlanma ve çeşitli hastalık süreçlerinde rolü olan oksijenden türetilmiş serbest radikallerin zararlı etkilerinden de korunmada oldukça etkilidir. Zeaksantin ise retinayı UV ışınlarının zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olur. Berrie ürünleri grubunda yüksek demir içeriğe sahip bir meyve olan karadut, 100 gramında 1,85 mg demir bulundurur. Tavsiye edilen günlük demir alım miktarının %23’ünü karşılar.

Manganez, mağnezyum, potasyum ve kalsiyum içerir. Ayrıca B komplex grubu vitaminler olan folik asit, B2, B6 ve niasin içerir. Bu vitaminlerin protein, karbonhidrat ve yağ metabolizmasında önemli rolü bulunmaktadır. Potasyum bakımından zengin olduğu için böbrek yetersizliği rahatsızlığı bulunanlar tarafından fazla tüketilmemelidir. Yine karaciğer fonksiyon bozukluğu olanlarda da olumsuz etkiler gösterebilmektedir.

Karadut alırken taze, lezzetli ve ağırlığı olanları seçin. Oldukça çabuk bozulan bir meyve olduğu için çürümüş ve ezilmiş olanları almayın. Yıkanmamış halde ağzı fermuarlı bir poşet içerisinde 1 hafta kadar tazeliğini koruyabilir. Akan bir suyun altında yıkamaktan ziyade, bir kap içerisindeki soğuk suda yıkayın. Bu şekilde hem zarar vermemiş olursunuz ve hem de oda sıcaklığına getirerek tat ve lezzetini arttırmış olursunuz.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.