Karabuğday Neye İyi Gelir? Karabuğdayın Faydaları Nelerdir?

Son dönemde yüksek protein içermesi ile popüler hale gelen karabuğday son derece faydalı besinler arasındadır. Kuzukulağıgiller familyasından olan karabuğday, yüksek oranda lif içermesi ile diyet yapan kişilerin listelerinde yer almaya başladı. Aynı zamanda glüten içeren karabuğdayın kansere karşı koruyucu etkisinin olması, düşük oranda yağ içermesi ve yüksek protein oranı ile dikkat çekmeye başladı. Karabuğdayın 10 önemli faydasını yazımızda bulabilirsiniz.

1- Zengin Bir Protein Kaynağıdır

Karabuğday yüksek oranda protein içermektedir. Et ürünleri yerine tüketebileceğiniz besinlerden biri olan karabuğday, içerdiği lif oranının yüksek olması dolayısıyla sindirim için de faydalıdır ve sindirim hastalıklarına da iyi gelmektedir.

2- Glüten İçermez

Karabuğday glüten içermediği için çok değerlidir. Özellikle çölyak hastalarının glüten içermeyen besinleri tüketmesi oldukça önemlidir.

3- Kolesterol Düşürücüdür

Karabuğdayın kolesterol düşürücü etkisi vardır. Düzenli olarak tüketildiğinde hipertansiyon riski azalır ve kalp için de faydalıdır.

4- Kan Şekerini Kontrol Eder

Karabuğday glisemik endeksi düşük olan besinler arasında bulunmaktadır. Bu nedenle kan şekeri seviyesini kontrol altına alır.

5- Kansere Karşı Koruyucudur

İçerisinde bulunan antioksidanlar ve bileşenler sayesinde başta kolon kanseri ve göğüs kanseri olmak üzere hastalıklara karşı koruyucudur.

6- Yüksek Tansiyonu Düşürür

İçeriğinde bulunan potasyum oranının yüksek olması dolayısıyla karabuğday tansiyonu dengeler.

7- Kansızlığa Karşı Faydalıdır

İçerisinde bulunan magnezyum, demir, potasyum ve fosfor açısından zengin olması dolayısıyla karabuğday kansızlığa iyi gelir.

8- Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Karabuğdayda yağ oranı oldukça düşüktür. İçerisindeki yüksek lif oranı sayesinde vücudu uzun süre tok tutar. Çorbalarda, yemeklerde ve salatalarda kullanılarak kolaylıkla kilo verilebilir.

9- Cilt Ve Saç İçin Faydalıdır

Karabuğdayda bulunan B1, B3, B5 ve B9 vitaminleri sağlıklı bir cilt ve güçlü saçların oluşmasını sağlar. İçerisindeki rutin maddesi ise kırışıklıkları önler. Keratin maddesi saç ve tırnakların temel bileşenidir. Karabuğday keratin maddesinin üretimi için gerekli aminoasitleri içermektedir. Dolayısıyla saçların uzamasını kolaylaştırır.

10- Karaciğer Yağlanmasına Karşı Önleyicidir

Karabuğday içeriğinde bulunan kolin bileşeni sayesinde bir karaciğer dostudur. Dolayısıyla karaciğer yağlanmasının azalmasına yardımcı etki gösterir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?