Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Diyetisyen hekimler, demir eksikliği anemisi vakalarının giderek artmaya başladığına dikkat çekerek, kansızlığın özellikle hamile kadınlarda ve çocuklarda daha sık görüldüğünü belirtti. Kansızlığı önlemek için sağlıklı ve doğru beslenmenin büyük önem taşıdığı belirtildi.

Demir eksikliği anemisi ile ilgili bilgiler veren diyetisyenler, vücutta yeterli miktarda demir bulunmamasından kaynaklanan demir eksikliği anemisinin oldukça sık görülen bir anemi türü olduğunu kaydetti. Demir düzeylerinin düşük olmasının sebebi olarak genellikle kan kaybı, kötü beslenme ve besinlerde bulunan demirin emilmesinde görülen yetersizlik olduğunu aktaran diyetisyenler, demir eksikliğine bağlı kansızlığın çocuklarda zekâ gelişimini olumsuz etkilediğini, büyümeyi yavaşlattığını ve enfeksiyona yakalanma riskini arttırdığını ifade ediyor.

Kansızlık tedavisinde ağırlıklı olarak demir kaynaklı besinler yoluyla doğru şekilde beslenmenin önemine işaret eden diyetisyen uzmanlar, tedavi sürecinde tüketilmesi gereken bazı besinlerin de hangileri olduğunu açıklıyorlar. Buna göre kırmızı et, karaciğer, tavuk eti, balıketi, üzüm, pekmez, kuru dut, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, susam ve fındık gibi besinler kansızlığa iyi gelen besinler olarak tavsiye ediliyor. Bu besinlerin ayrıca C vitamini ile birlikte tüketilmesinin demir emilimini arttırmanın önemli bir yolu olduğu belirtiliyor. Diyetisyenler C vitamini açısından zengin olan besinleri de sıralıyor. Bunlar arasında portakal, kivi, greyfurt, kırmızıbiber, yeşilbiber, çilek, kavun, ananas, mango, brokoli, kıvırcık lahana ve tatlı patates gibi ürünler yer alıyor.

Her öğünde yenilebilecek karışık yeşiller içeren bol limonlu salata çeşitlerinin demir emilimini arttırdığı belirtilirken, yumurtanın menemen tarzında pişirilerek tüketilmesinin demir alımını arttırmaya yardımcı olacağı kaydediliyor. Menemen içerisinde yeşilbiber, kırmızıbiber, domates ve soğan bulunduğu için beslenmeye C vitamini kazandırılmış oluyor. Ispanağı sade veya yumurta ile birlikte yemek gerektiği ifade edilirken, yoğurt ile beraber tüketmenin ise demir emilimini azalttığı belirtiliyor. Kahvaltıda 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezinin son derece faydalı olduğu belirtilirken, kuru baklagillerin parça et veya tavukla pişirildiğinde demir alımını arttırdığı vurgulanıyor.

Demir eksikliği ileri seviyede olan kişilerin kalsiyum açısından zengin besinleri yemeklerin yanında değil, ara öğün olarak tüketmeleri gerektiği hatırlatılıyor. Çünkü kalsiyumda demirin emilimini yavaşlatma özelliği bulunuyor. Ayrıca demir alımını azaltmamak amacıyla çayı açık ve limon sıkarak içmekte fayda var.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.