Kanser Belirtisi Olabilecek 20 Önemli İşaret

Kanser Belirtisi olabilecek 20 erken semptom

Kanser, çağımızın en yaygın ve en ölümcül hastalıklarından biridir. Düzenli şekilde testler yaptırmak ve muayene olmak kansere karşı önlem almak için yeterli değildir. Bu nedenle vücudu dinlemek son derece önemlidir. Buna ilişkin olarak genellikle göz ardı edilen 20 erken kanser belirtisi için dikkat etmek gerekir.

Akciğer kanser belirtisi olabilecek bazı belirtiler

1- Hırıltılı Ya Da Sığ Nefes Almak

Akciğer kanseri hastalarının ilk fark ettikleri belirti çoğunlukla nefes darlığı ya da nefes almakta zorluk çekmeleridir.

2- Kronik Öksürük Ya Da Göğüs Bölgesinde Ağrı

Göğüs ağrısı, aralıksız olarak öksürme ve kollara kadar yayılan ağrı akciğer kanseri veya lösemi belirtisi olabilir.

3- Sıklıkla Ateş Ve Enfeksiyon Durumu

Akyuvarlar, vücudun enfeksiyonlarla ve dış etkenlerle savaşması görevini üstlenirler. Lösemi, ilikte başlayan vücudun anormal bir şekilde akyuvar üretmesini ve bu sebeple enfeksiyonlar ile savaşma kabiliyetini azaltan bir kanser çeşididir.

kanser belirtisi

Boğaz veya gırtlak kanser belirtisi olabilecek bazı belirtiler 

4- Yutkunmakta Zorluk Çekmek

Yutkunmakta zorlanmak; yemek borusu ya da boğaz kanseri başlangıcı için kontroller yaptırmayı gerektirebilir. Bu belirti akciğer kanseri ile de ilişkili olabilir.

5- Lenf Bezlerinde Şişkinlik Ya Da Boyunda, Kasıklarda Ve Koltuk Altında Yumru

Lenf sisteminde dikkat çekici herhangi bir değişiklik hali ciddi bir şekilde takip edilmelidir. Söz konusu değişiklikler lenf kanserinin erken belirtileri olabilir.

Kan kanser belirtisi olabilecek bazı belirtiler

6- Vücutta Morlukların, Çürüklerin Artması Ve Kanamanın Fazlalaşması

Alyuvarlar ve trombositler anormal şekilde davranmaya başlayınca vücutta morluklar ve kanamalar bir anda artmaya başlar. Bu belirtiler löseminin işareti olabilir.

7- Sürekli Yorgunluk Hissi

Güçsüzlük ve sürekli yorgun hissetme hali birçok farklı kanser türünün ön belirtisi olabilir. Bunun yanında yorgunluk hissi ile beraber diğer belirtileri de gözlemek gerekir. Genel prensip olarak eğer hareket edemeyecek kadar yorgunluk hissediliyorsa, zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Bağırsak kanser belirtisi olabilecek bazı belirtiler

8- Karın Bölgesinde Şişkinlik yada belli Bölgelerde Kilo Alma

Yumurtalık kanserine yakalanan kadınlar şikâyetlerini “Karın bölgesinde açıklanamaz bir şişkinlik olarak” belirtmektedirler. Bu şişkinlik ve kilo artışının bir anda olduğunu ve sonra uzunca bir süre bir yok olup bir ortaya çıktığını söylemektedirler.

9- İştah Kaybı Ve Tokluk Hissi

Bu belirti yumurtalık kanserinin işaret olabilir. Bu kanser türüne yakalanan birçok kadın son öğün üzerinden uzun süre geçmiş olmasına rağmen bir şey yemediklerini belirtir.

10- Pelvis Ve Karın Bölgesinde Ağrılar

Yumurtalık kanseri ve lösemi pelvis ve karın bölgelerinde ağrıya neden olabilir.

11- Rektumda Kanama Ya Da Dışkıda Kan

Bu belirtiler genellikle kolon kanseri teşhisi konulan hastalarda görülür. Bu belirtilerle karşılaşıldığı takdirde hemen doktora başvurulmalıdır.

12- Hızlı Ve Açıklanamayan Kilo Kaybı

Hızlı kilo kaybı kolon kanseri veya sindirim sistemi kanseri belirtisi olabilir. Ayrıca karaciğerin de kanserden etkilendiğinin işareti olabilir. Şayet iştah kaybı söz konusuysa ve normal ölçülerde dışkılama yapılamıyorsa doktora başvurulmalıdır.

13- Ağrılı Sindirim yada Mide Ağrısı

Mide krampları yaşamak ya da sürekli olarak mide ağrısı çekmek kolon kanseri veya mide kanserinin belirtileri olabilir.

Meme kanser belirtisi olabilecek bazı değişiklikler

14- Kırmızı Hassas Ve Şişmiş Göğüsler

Bu tür belirtiler göğüs kanserinin habercisi olabilir ve doktor tarafından muayene edilmesi gerekir.

15- Meme Ucundaki Değişimler

Meme ucu eğer düzleşir ise, içe doğru çekerse ya da yanlara doğru bakmaya başlarsa göğüs kanseri riskine karşı doktora başvurulmalıdır. Göğüs kanseri teşhisi konulan kadınların ilk fark ettikleri değişiklik bu belirtiler olmaktadır.

16- Anormal Ağır Ya Da Ağrılı Adet Dönemleri  Adet Dönemleri Arası Kanama

Birçok kadın bunun rahim kanseri veya endometrial belirtilerden biri olduğunu ifade etmiştir. Adet dönemlerinde dikkat çekici değişiklikler yaşandığı takdirde pelvis ultrasonu çektirmeniz de yarar vardır.

17- Yüzde Şişkinlik Ve Kabarıklık

Akciğer kanser belirtisi olarak hastalar çok öncelerde yüzlerinde kabarıklık, şişme ya da kızarıklık bulunduğunu söylerler. Bunun sebebi ise ciğerlerde bulunan tümörün damarları tıkayarak oksijenli kanın boyun ve yüz bölgesine ulaşmasını engellemesidir.

18- Geçmeyen Kızarıklıklar

Vücudunuzda geçmeyen kızarıklıklar cilt kanserinin belirtisi olabilir. Oluşabilecek farklı lekeleri ve benlere karşı cildinizi düzenli şekilde kontrol etmeniz gerekir.

19- Parmak Tırnaklarında Değişiklikler

Karaciğer kanseri, akciğer kanseri ve cilt kanseri türleri parmak tırnaklarında bazı belirtiler gösterir. Tırnaklarda oluşan siyah noktalar, beyazlıklar, çizgiler ve kenarlara doğru kalınlaşma gibi belirtilere dikkat edilmelidir.

20- Bel Bölgesinde Ya Da Sağ Alt Gövdede Ağrı

Göğüs kanseri ve karaciğer kanseri teşhisi konulan birçok hastada bu tür şikâyetler ilk kanser belirtisi olarak değerlendirilebilir.

Erkek veya kadın olmanız fark etmez. Vücudunuzda ve enerji seviyenizde meydana gelen ve alışık olmadığınız değişikliklere dikkat etmeniz hayati önem taşır. Bu bir erken kanser belirtisi olabilir ve bu sayede birçok kanser türü için erken teşhis olanağı elde edilebilir. Vücudunuzda bir şeylerin normal olmadığını ne kadar çabuk fark ederseniz, bunun olası bir kanser belirtisi gibi değerlendirip doktora başvurmanız  tedavi ve iyileşme süreci de o kadar çabuk gerçekleşir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?