Kan Yapan Yiyecekler ve Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Kan Yapan Yiyecekler ve Demir Eksikliğine Bağlı Kansızlığa Ne İyi Gelir?

2-3 kadından biri ve erkeklerde ise 10 kişiden 2 sinde kansızlık (Anemi) görülmektedir. Başlangıç olarak anemi hastalığına iyi gelen bitkisel İbrahim Saraçoğlu kürü üzerinde durmak istiyoruz. Kan yapan yiyecekler ve kansızlığa iyi gelen doğal tedavi yöntemleri sayfanın altındadır.

Anemi hastalığının bir çok nedeni ve çeşitleri olmakla beraber folik asit, b12 vitamini, %80 oranında demir eksikliği en çok görülen kansızlığa neden olan sorunlardandır. Bu uzman doktor kontrolünden sonra tam olarak teşhis konulur ve tedavi sürecine başlanır. Şurada bulunan kansızlığın nedenleri yazımızı incelemenizi öneririz. Özellikle kadınlarda adet dönemi ve doğum gibi kan kayıpları ve demir eksikliğe bağlı olarak anemiye davetiye çıkarabilir. Özellikle doğumdan sonra rahim genişlediği için adet dönemlerinde daha fazla kan kaybı yaşanıyor. Hazsizlik, isteksizlik, çarpıntı, nefes darlığı ve yorgunluk en çok rastlanan anemi belirtileri arasındadır.

Demir eksikliğine bağlı kansızlığa iyi gelen bitkisel kür: Sayın Prof. doktor İbrahim Saraçoğlu‘nun önerdiği bitkisel kür kansızlığa iyi gelir ve şu şekildedir. Ispanak ve kereviz kürü bulunmaz bir bitkisel tedavi yöntemidir ve Hemoglobin anında yükselir. Üçüncü günden itibaren faydaları görülür. Kerevizi ince dilimleyip 2 bardak suda 5 dakika suda kaynatın. Sonrasında ıspanağı ilave edin 5-6 dk. daha haşlayın ve sonrasında kür hazır. Suyunu bir cam şişe içerisine süzüp doldurun. Sabah ve akşam aç karnına 1 bardak veya yemekten 1 saat sonra için.

Bu bitkisel kürün iyi gelen faydası şudur: Günlük yediğiniz proteinli yiyecekler, demir içeren besinler ve çeşitli faydaları olan gıdaların daha çabuk vücuda kazandırılmasını sağlar ve vücudun demir emilimini arttırır. Vücut direncini arttırır ve kan yapan besinler arasındadır. Ülser ve mide kanaması olanlara ıspanak tavsiye edilmez.

Anemi nasıl geçerKemoterapi, radyoterapi gören kanser hastaları, adet dönemi uzun ve çok geçiren kadınlar, vücuttaki demir, lökosit, trombositi daha çabuk boşaltır. Demir oranını yerine getirmek için yukarıdaki Saraçoğlu bitkisel kürü uygulayabilirsiniz. Çoğu insan pekmez yiyorum kan yapan yiyecekler yiyorum fakat kan değerleri yükselmiyor diyor. Bunun için vücutta B6 vitamini eksik olabilir, bu yüzden demir oranı bir türlü yükselmez.

 Kan Yapan Yiyecekler Listesi Nelerdir?

Genel olarak kendinize sağlıklı genel beslenme programı oluşturmalısınız. Bunun için doktor tavsiyesini öneririz. Eğer mide bağırsak sorununuz yoksa aşağıdaki yiyecekler kan yapıcı özelliktedir. Yalnız şunu belirtmek isteriz eğer Hemoglobin çok düşük ve demir eksikliği fazla ise bu yiyecekler ile tam verim alamazsınız. Normal insanlar için gayet faydalı olmakla beraber demir eksikliğe bağlı kansızlığa iyi gelir.

İlaçlar: En önemli takviyeler arasında uzman kişiler tarafından tedavi edildikten sonra verilen ilaçlardır. Doktorun verdiği 2 kapsül değerine ulaşmak için 4 kilo et yemelisiniz. Buradan da anlaşılacağı gibi kansızlık için tedavi yöntemleri şart ve kansızlığa iyi gelen ilaçlar kullanmak gerekiyor.

Kırmızı et: Vücutta kan oranını arttıran en önemli besinler arasında bulunur kırmızı et. Buna ayrı olarak protein değeri yüksektir. Haftada 3 kere kırmızı et yemek ayda size ortalama 50mg. demir kazandırır.

Çiğer kan yapar: Genellikle et ve ciğer kırmızıdır. Bu demirli olduğunu gösterir. Örneğin tavuk etinde demir çok az vardır, rengi beyazdır. Fakat tavuk içinde siyah renkli olan etler vardır. Bunlar demir içerir fakat tadı güzel olmaz. Ayda 2 sefer ızgara ciğer yemek kan yapar olarak söyleyebiliriz ayrıca kansızlığa iyi gelir.

Bakliyatlar: Kırmızı et ile kuru fasulye, barbunya, nohut gibi gıdaları birleştirmek en iyi faydaları olan yiyeceklerdir. Kıymalı nohut, etli kuru fasülye, bezelye gibi yemekler yapabilirsiniz.

Kan yapıcıSebze ile protein kansızlığa iyi gelir: Bu ikiliyi içeren besinleri birleştirin, bu sayede vücut daha çabuk emer. Örneğin; Ispanaklı yumurta, kıymalı pazı yemeği gibi. Bu şekilde he sağlıklı beslenmek mümkün hemde kan yapan yiyecekler arasındadır.

Pekmez kan yapar mı: Kansızlık hastalığı arasında her ne kadar en kuvvetli çok kan yapan olarak bilinse de tek başına bu işin üstesinden gelemez, sadece yardımcı takviye besin olarak tüketilebilir. Sonuçta glikoz içerir. İçinde az miktarda bitki demiri vardır. Büyüme dönemindeki çocuklara özellikle sabahları 1 yemek kaşığı doğal üzüm pekmezi tavsiye edilir.

Ispanak ve semiz otu: Kan yapan besinler arasında bu yeşil yapraklı sebzeler içinde demir, folik asit ve c vitamini vardır. Bunları çiğ olarak bol limonla yemek daha iyi olcaktır. Özellikle kırmızı etin yanında yiyebilirsiniz.

Kansızlığa iyi gelen kuru meyveler: En yüksek lif, demir kaynağı olan kan yapıcı meyveler arasında kuru üzüm ve kuru kayısı yer alıyor. Günde 3-4 adet yemek kansızlığa iyi gelir ve bu şekilde vücut kan yapar.

Yeşil mercimek: Lif, protein, karbonhidrat ve B gurubu vitamin bolca bulunur. Eğer et yemiyorsanız etin yerine yenilebilecek en iyi gelen besindir.

Maydanoz: Yemeklerin ve salataların üzerine maydanoz bitkisini eklemekten çekinmeyin.

Domates: Kansızlığa ne iyi gelir diyorsanız doğal bitkisel antioksidan içeren domates yemek kan yapar. Özellikle katkısız ve ilaçsız olan domatesleri tercih etmeniz daha faydaları olan bir seçim olacaktır.

 Yoğurt kan yapar mı: Eğer kansızlık probleminiz var ise et, ıspanak veya yukarıda saydığımız yiyeceklerin yanında yoğurt tercih etmeyin. Vücudun demir emilimini azaltır.

Related Articles

5 Comments

  1. Esra hidanur

    Sayması güzel de çocuğumun iştahı yok bunların hiç birini yemez önce iştahsızlığa bir
    çözüm bulun bana

  2. boşver netcen

    bence ilaç en son seçenek olmalı.. elinden geldiğince sağlıklı beslenirsin, olmazsa ilaç tedavisi görürsün.. sonuçta ilaçların oldukça ağır yan etkileri de olabiliyor..

Leave A Comment?