Kalp Krizi Riskini Arttıran Besinler Hangileridir?

Doymuş yağ asidi içeren besinler doğrudan damar sertliğine neden olarak damar tıkanıklığı ve kalp krizi riskini arttırmaktadır. Yaklaşık %7 oranında tek başına doymuş yağlar damar sertleşmesini ve kalp krizi riskini arttırır.

Doymuş yağ asidi genelde pastane ürünlerinde bulunur. Pastanelerde sunulan ve içerisinde katı yağ bulunan börek, yaş pasta ve boyoz gibi ürünlerde doymuş yağ asidi bol miktarda bulunur. Bunlar ise doğrudan damar sertliğine neden olarak kalp krizi riskini artırır. Diğer yandan, kalp krizi riskini azaltan iyi kolesterol oranını da düşürerek, kötü kolesterol olarak bilinen ve damar tıkanıklığı riskini artıran LDL kolesterol düzeyini yükseltir. Bu nedenle doymuş yağlar sağlıklı kalp beslenmesi açısından önerilmez.

Hazır gıdalardan da uzak durmak gerekir. Özellikle hazır çorbalar, hazır meyve ve et suları, fast food ürünlerinden uzak durmakta fayda vardır. Şarküteri ürünlerinden de uzak durmak gerekiyor. Çünkü bunlar hem çok fazla katkı maddesi içerir ve hem de kolesterol içeriği yüksek besinlerdir. Örneğin sucuk, salam ve sosis gibi ürünler mümkün olduğu kadar tüketilmemelidir. Aynı şekilde sakatatlar da çok yüksek miktarda kolesterol içermektedir. Sağlıklı bir yaşam için bu besinlerden uzak durmak gerekir. Bunun yanında pişirme tekniği de çok önemlidir. Besinlerin yağda kızartılması yerine ızgara şeklinde tüketilmesi önerilir.

Özellikle kırmızı et yerine öğünlerde beyaz et ve balığın tercih edilmesi tavsiye edilir. Elbette burada hiç et tüketilmemesinden bahsedilmiyor. Kırmızı et kötü huylu kolesterolün yükselmesine yol açtığı için haftada 3-4 öğün tüketilmesi gerektiği önerilir. Örneğin öğle yemeğinde sebze yemeği yiyorsak, akşam yemeğinde kırmızı et tüketebilir ve ertesi gün öğlen balık yenip akşam ise sebze yenebilir. Kolesterol seviyelerini dengelemek üzere damar sertliği riskini azaltmak için balığı ve yeşil sebzeleri öğünlere eklemek gerekiyor.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.