Kadınlarda Kalp Krizi Riskini Azaltmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadınlarda kalp krizi insidansı artıyor ve istatistikler korkutucu !

Kalp krizi kadınlarda da en önemli ölüm sebeplerinden biridir. Yapılan araştırmalarda inme ve felç gibi sorunların dâhil olduğu kalp damar hastalıkları ABD’de kadınların bir numaralı ölüm neden olduğu ortaya konulmuştur. Bu araştırmada her yıl erkeklere göre çok daha fazla kadın kalp damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiği belirlendi. Ancak çoğu kadının kalp damar hastalıklarının farkında olmadığı ve bu hastalıkların sadece erkek hastalığı olmadığı açıklandı.

Kadınların genellikle erkeklerden ortalama 10 yıl sonra kalp krizi geçirdiği belirtilmektedir. Ancak günümüzde artık kadınlarda kalp krizi 30-40 yaşlarında görülebilmektedir. Kalp krizi riskini azaltmak üzere özellikle 4 kurala dikkat etmek yeterlidir. Sağlıklı beslenmek, hareket etmek, sigara kullanmamak ve kilo almamak kurallarına uyulduğu takdirde kalp damar hastalıklarına yakalanma riski yaklaşık %80 oranında azalmaktadır.

Kalp damar hastalıkları genellikle damar sertliğine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Damar sertliğine ise yüksek kolesterol sebep olmaktadır. Kolesterol ve yağ damar duvarı içinde plak adı verilen yağ tabakalarının oluşmasına yol açar. Bu yağ tabakaları da damar içerisinde birikerek damarların normal işleyişini bir süre sonra bozmaktadır. Dünyadaki damar tıkanıklıklarının en yaygın sebebi damar sertliğidir. Bu plaklar zamanla kırılıp yapısı bozulan damarın içerisinde bir kan pıhtısının oluşmasına da yol açabilir. Kan pıhtısı ise kalp krizine veya inmeye neden olabilir. Bypass ameliyatı ile tıkanmış bir damarın değiştirilmesi veya anjiyo ile tekrar açılması mümkündür. Ancak burada erken ve doğru müdahale oldukça önemlidir. Kadınlarda ise kalp damar hastalıklarının belirtileri erkeklere göre biraz daha farklı olabilmektedir. Erkeklerde kalp krizi esnasında genellikle göğüs ağrısı olurken, kadınlarda ise nefes darlığı, mide bulantısı, kusma veya sırt ve çene ağrısı görülebilmektedir. Bunun yanında baş dönmesi, aşırı yorgunluk, sersemlik, göğsün alt ya da karnın üst kısmında ağrı da görülebilir. Fakat yapılan araştırmalarda kalp damar hastalıkları nedeniyle ani bir şekilde hayatını kaybeden kadınların yaklaşık %65’inin kalp krizi öncesinde hiçbir belirti yaşamadıkları ortaya konulmuştur. Bu sebeple kadınların düzenli olarak doktor kontrollerini ihmal etmemeleri ve kalp damar hastalıkları bakımından risk altında olup olmadıklarını öğrenmeleri oldukça önemlidir.

Kalp damar hastalıklarına karşı ve özellikle kadınlarda kalp krizi riskine karşı kadınların dikkat etmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Sigara içmemek, içiliyorsa bırakmak.
  • Beslenmeye dikkat etmek. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek. Tam tahıl ve yüksek lif içeren gıdaları tercih etmek. Haftada en az 2 kez balık ve özellikle de yağlı balık tüketmek. Doymuş ve trans yağlardan uzak durmak. Tuzlu, kolesterollü ve şekerli gıda tüketimini sınırlamak.
  • Hareketli bir yaşam tarzını benimsemek ve düzenli olarak egzersiz yapmak.
  • Tansiyon, şeker ve kolesterol değerlerini kontrol altında tutmak.
  • Gebeliğe bağlı diyabet veya yüksek tansiyon sorunu yaşanıyorsa, risk faktörlerini dikkate alarak düzenli kontrolleri ihmal etmemek.
  • Ailede kalp damar hastalıkları geçmişi varsa, kadınlarda kalp krizi ve ardışık komplikasyonlarına karşı nasıl önlem alınabileceği konusunda bir kardiyoloji uzmanına danışmak.

Türk Kardiyoloji Derneği bu konuda detaylı bilgi vermektedir !

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?