Jackfruit Neye İyi Gelir?

Jackfruit Nedir ? Neye iyi gelir ?

Jackfruit Meyvesi bilinen en büyük tropik meyvadır.

Dünyada en büyük meyvesi olarak bilinen ve içerdiği vitamin, mineral, karbonhidrat, elektrolitler, protein, lif ve yağ açısından zengin olan Jackfruit yaşlanmayı önleyici önemli bir besin kaynağıdır.

Ülkemizde ancak tropikal ürünlerin satıldığı egzotik ürün marketlerinde bulunabilen bu tropikal meyve pek çok özelliği ile önemli bir antioksidan bitkidir.
Yıllardan beri zamana karşı direnen Muppet show Kermit bu gençliğini Jackfruit meyvesinin mcizevi anti-aging etkisine borçlu.

Meyvelerin şahı olarak nitelendirilen Jackfruit, genç ve kusursuz bir cildin kaynağı olarak gösteriliyor. Günümüzde cilt bakımı ile ilgili kozmetik ürünler yoğun bir şekilde birbirleriyle rekabet ederken, dünyanın en büyük meyvesi ünvanına sahip Jackfruit meyvesi içeriği ile yaşlanmaya karşı adeta tek başına bir savaşçı gibidir. Jackfruit, astımdan anemiye ve tansiyondan kolon kanserine kadar birçok rahatsızlığı önleyici etkisi bulunmaktadır.

 

 

 

Tatlı, lezzetli ve egzotik bir meyve olan Jackfruit meyvesi içeriğinde kalori bulunmasına rağmen kolesterol veya doymuş yağ içermemektedir. Yaş, menopoz ve düşük beslenme gibi birçok faktör vücudun yaşlanmasına neden olmakta büyük şehirlerde ki yaşama bağlı hava kirliliği, UV radyasyonu ve toksik gazlar nedeniyle vücut erken yaşlanmaktadır. Jackfruit meyvesinde bulunan antioksidanlar bu yaşlanma sürecini yavaşlatmak üzere vücuttaki serbest radikalleri yok etmektedir. Jackfruit meyvesi özellikle cilt üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır. Cilt kırışıklıklarını gidermek, parlayan ve kusursuz bir cilt için Jackfruit en doğru adrestir. Jackfruit çekirdeğini biraz soğuk su de 1 dakika kadar batırın. Daha sonra bunu iyice ezin ve kırışıklıklara hafifçe uygulayın. Bunu 6 hafta süreyle uyguladığınızda kırışıklıklarda gözle görülür bir azalma olacaktır. Ayrıca içeriğinde bulunan yoğun tohumuyla kabızlığı da engellemektedir. Yine Jackfruit tohumunu süt ve bal ile ıslatınız. Hamur haline getirdiğiniz malzemeyi yüzünüze uygulayın. Bunu kurumaya bırakın ve birkaç dakika sonra yıkayın. Jackfruit meyvesi kusursuz bir cildi ortaya çıkardığını göreceksiniz. Jackfruit meyvesi tohumları protein açısından da oldukça zengindir. Bu tohumların içeriğinde A vitamini bulunması dolayısıyla sağlıklı saçlar ve sağlıklı saç büyümesi için hayati olan sağlıklı kan dolaşımına yardımcı olmaktadır.

Jackfruit meyvesi özellikle kansere karşı koruma sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde kolon kanserini önleme konusunda önemli katkısı bulunmaktadır. Çünkü Jackfruit kansere karşı koruma sağlayan antioksidanlar, flavonoidlere sahiptir. Vücuttaki oksidatif stres nedeniyle serbest radikaller üretilir. Bu ise hücrelerin DNA’ sına zarar verir ve kanser hücresi üretir. Fakat antioksidanlar DNA’ yı serbest radikallerin hasarından korumak üzere onları etkisiz hale getirirler. Jackfruit aynı zamanda kolon, akciğer ve ağız boşluğu kanserine karşı etkili koruma sağlamaktadır.

 

 

Diğer önemli faydaları

Bunun yanı sıra zengin içeriği ile Jackfruit meyvesi yüksek tansiyon, inme ve kalp krizi riskini azaltmakta da yararlıdır. Zengin antioksidan içeriği ile görme oranını artırır, katarakta karşı koruma sağlar, kemik yoğunluğunu arttırır, astım hastalarının rahatlatır, anemiyi önler ve tedavi eder, kan şekeri seviyesini düzenler ve kabızlığı önler.

 

 

 

 

 

 

 

Detaylı bilimsel makale

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?