İyi Uyumak İçin Öneriler

Özellikle sıcak yaz günlerinde sıvı tüketmek kadar iyi uyumak da büyük önem taşımaktadır. Peki, iyi bir uyku için neler önerilmektedir? İyi bir uykunun en temelde ölçüsü kişinin sabahları dinç bir şekilde uyanması ve kendisini gün içerisinde zinde hissetmesidir. Uyku bozuklukları solunum düzensizliklerine yol açmakta ve bu düzensizlikler ise kişinin gece boyunca uyanmasına neden olmaktadır. Bu yarım veya tam uyanıklık durumları ise kişinin derin ve kesintisiz uyku uyumasını engeller ve uyku kalitesini bozar. Kalitesiz uyku çalışma hayatında verimi düşürmekte, konsantrasyonu bozmakta ve hatta kilo bile aldırmaktadır.

İyi Uyku İçin Öneriler

Kilo vermek

Kilo verildiğinde uyku esnasındaki solunum düzelir ve uyku daha dinlendirici olur, gündüz uykululuk hali azalır. Akşam yemeğinde yağlı, kızartma ve baharatlı yemeklerden kaçınmak gerekir. Akşam yemeklerinde bu tür yemekler reflüye sebep olabileceğinden dolayı uykuya dalmayı güçleştirir ve uyku kalitesini bozar.

Alkol ve uyku ilaçlarından kaçınmak

Yatmadan 4 saat önce alkol alımı bırakılmalıdır. Aşırı alkol alımı solunumu baskılar ve uyku sırasında solunum durmasının sıklığını ve etkisini arttırır. Alkol ve uyku ilaçları, anksiyete önleyici ilaçlar, kas gevşetici ilaçlar ve ağrı kesici ilaçları üst solunum yolu kaslarında gevşemeye yol açarak hava yolu tıkanmasına sebep olabilirler.

Sigarayı bırakmak

Sigaranın sebep olduğu tahrişin horlama ve apne etkisini arttırdığı öngörülmektedir. Sigaranın bırakılması sayesinde uykuda solunum düzelmesi sağlanır.

Sırt üstü yatmamak

Sırt üstü yatılması; boyun ve boğazda bulunan yumuşak dokuların geriye doğru kaymasına ve bunun neticesinde hava yolunun daralmasına veya tam tıkanmasına yol açmaktadır. Hastanın sırtına yerleştirilen yastıklar veya pijamanın arkasına dikilen bir cebe yerleştirilen tenis topu sırt üstü yatılmasını engeller.

Hassasiyet yoksa yatak odasında klima kullanmak

Sıcağa karşı hassasiyeti olan kişilerin genel düşüncenin aksine yatak odalarında dikkatli şekilde kullanılan klimalar uyku kalitesini arttırmakta ve hastalıklara yol açmamaktadır. Fakat klima filtrelerinin sık olarak temizlenmesine ya da değiştirilmesine ve nem oranının çok düşürülmemesine dikkat etmek gerekir.

Rahat ve ortopedik yastık seçmek

Özellikle yaşlı kişiler, eklem sorunları olanlar, kalp ve akciğer hastalığı bulunanlar, artrozu olanların vücuda destek sağlayan ortopedik yatak ve yastıklarla yatmaları uyku kalitesini arttırır. Kemik, kas ve eklem hastalığı bulunanların ortopedik yatak ve yastık kullanması zorunludur.

Çarşaf, nevresim kılıfı ve yastık kılıfı pamuklu olmalıdır

Hava akımını engellemeyen bir madde olması nedeniyle pamuklu ürünler önerilir.

Yemek yatmadan en az 3 saat önce yenmelidir

Yatınca solunum ve kalp üzerinde basınç oluşmasını azaltmak üzere midenin boş olması gereklidir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.