İyi Gelen Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağı Faydaları Neye İyi Gelir?

Çörek otu Yağı Neye İyi Gelir, nasıl içilir ve Çörek otu yağının faydalarına geçmeden önce çörek otu yağı hakkında bilgi verelim. Çörek otu dünyanın hemen hemen her yerinde yetişen bir bitkidir. İnce yapraklıdır ve yaklaşık kırk santim boyundadır. İçinde birçok vitamin bulundurmaktadır.

 

Bağışıklık sistemini güçlendirme yararları vardır ve bağışıklık sistemini güçlendiren bazı ilaçlarda ham madde olarak kullanılır. Son yıllarda çörek otuna duyulan ilgi giderek artmaktadır. Ülkemizde bu bitki Doğu Akdeniz bölgesinde yaygındır. Siyah olan tohumları olgunluğa erişince toplanır ve daha sonra kurutulur. Kurutulduktan sonra üzerine baskı uygulanarak çörek otu yağı elde edilir.

Bu ot içerisinde birden fazla yağ türü bulunmaktadır. Ancak en çok kullanılan yağ türü ‘’Nigellae Sativa’’ olan türüdür. Çörek otunun tohumlarında uçucu yağlar bulunur, ateş düşürücü faydaları vardır. Karaciğer ve böbreklerin korunması üzerinde etkilidir. Hayvanlar üzerinde tedavi sürecini incelemek amacıyla deneyler yapılmış ve trigliseridi düşürücü etkisinin olduğu gözlemlenmiştir.

Çörek Otu Yağı İçilir mi ve Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağının günlük kullanım miktarı bir çay kaşığına denk gelmelidir. Soğuk baskı pres şeklinde üretilir. İçinde koruyucu madde ve katkı maddesi yer almamaktadır. Karışım yağ içermemektedir. Tüm bu özelliklere sahip olan çörek otu yağları tercih edilmelidir. Yağ şişesi açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilmelidir. Bazı yağlar çiçek yağları ile birlikte karıştırılıp satılmaktadır. Bu yağların faydası bulunmamaktadır.

Çörek Otu Yağı Nasıl İçilir, Ne Şekilde Uygulanır?

çörek otu yağı içilirmiGünümüzde sağlık için çörek otu yağı en çok kullanılan yağlardan biridir. Bu yağ bir ilaç değildir ve iki şekilde kullanılır. Birincisi; günde 1 çay kaşığı içilir. İkinci kullanım şekli ise saça, saç derisine ve cilde masaj yaparak sürülür ve uygulanır. Sinüzit hastalarına çörek otu yağı iyi gelen etkilere sahiptir. Hastaların bir ay süre ile bu yağı kullanmaları sonucu sinüzitten kurtuldukları görülmüştür.

Bir Çok Hastalığa İyi Gelen Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir:

Çörek otu yağının kanser riskini azaltıcı etkileri bulunmaktadır. Diyabet, astım, grip gibi hastalıklarda tedavi edici etkiye sahiptir.

Çörek otu yağı içindeki maddelerle kas spazmlarını kesici ve bunları önleyici etkisi bulunmaktadır. Bu yağın kullanımı sonucu sindirim kolaylaşmaktadır,

idrar söktürücü etkisi ön plandadır. Cilt güzelliği için de oldukça faydalı yönleri vardır. Cildi yenileyici özelliğe sahiptir.

Saç dökülmesine ve kepeğe karşı çörek otu yağının faydaları vardır. Kaşıntı problemlerine karşı etkin  bir bitkisel tedavi olmaktadır.

Allerjik belirtileri azaltmaya yardımcı olur. İnsanlarda yorgunluğa iyi gelir. Enerji vermeye yardımcı olur. Yaraların kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Tansiyon ve kolesterolün normal seviyede seyretmesine faydalı olur. Tüm bunların yanında göze de faydaları mevcuttur. Yağ göze iki damla damlatıldığında gözdeki mikropları öldürücü etkiye sahiptir.

çörek otu yağı neye iyi gelirSaçların beyazlama hızını yavaşlatır, saçı güçlendirerek saç dökülmelerini en alt seviyeye indirir. Ayrıca çocuk sağlığı açısından da çörek otu yağı faydaları görülmektedir.

Son günlerde diyette çörek otu ile zayıflama yöntemi kullanılmaktadır. Bunun hakkında da kısa zaman içerisinde bir bilgilendirme yapmayı düşünmekteyiz.

Was this article helpful?

Related Articles

2 Comments

  1. adem71

    slm yaklaşık 7 aydır çörek otu yağı kullanıyorum soğuk pres olanından sabahları aç karnına içiyorum haftada iki defa da saçıma sürüyorum beyazları belki koyulaştırır diye aktarım keten tohumu yağı ile karıştırıp sürmen iyi olur diyor ama gözle görülür bir değişim olmadı saçlarım hala beyaz kullanmaya devam edeyim mi bu konuyla bana bilgi verirseniz mutlu olurum iyi çalışmalar..

    1. paramedikal

      Çörek otu ve özellikle çörek otu yağı cilde ve saçlara renk veren melanin pigmentinin üretimini arttıran etkisi ile cilt sağlığı ve saç sağlığı açısından vazgeçilmez bir doğal tedavi edici üründür.

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.