İshal neden olur

İshal neden olur?

İshal neden olduğu halsizlik, direnç kaybı, elektrolit ve sıvı kaybı gibi bozukluklar ile sağlıklı erişkin bireylerde ciddi bir halk sağlığı problemidir. Aynı zamanda toplumun riskli katmanları olarak kabul edilen bebeklerde ishal, hamilelerde ishal ve yaşlılarda ishal üzerinde önemle durulması gereken önemli yan etkiler ve sağlık sorunlarını tetikleyen bir durumdur. Öncelikle ishal nedir sorusuna net ve kesin bir cevap aranmalıdır ki hangi durumlarda yaşlılarda ishal veya gebelerde ishal düşünülmelidir. İshal altta yatan sebepten bağımsız olarak kişinin gün içinde 3 seferden fazla sulu, kıvamsız ve bazen sümüksü müküs içerebilen büyük abdest ihtiyacı oluşması ile kendini gösteren durumdur.

Erişkinlerde ishal neden olur sıklıkla ishal gıdalara bulaşan mikroorganizmalar veya kötü hijyen, sağlıksız,infekte su kaynakları, tüketilen gıdanın  bozulması ile veya daha olgunlaşmamış meyvaların fazlaca tüketilmesi  gibi bilinen sebeplerle karın ağrısı ile kendini gösterip sonrasında basınçlı bir şekilde büyük abdestin sulu ve kötü kokulu yapılması ile başgösteren bir hastalık belirtisidir. Bu tip gıda intoleransı sütün içinde bulunan laktoza karşı aşırı hassasiyet olabileceği gibi birkaç gün beklemiş bir gıdanın içinde oluşan bakteri aktivitesine bağlı egzotoksinler nedeniyle oluşur.

ishal neden olur
İshale neden olan mikroplar hep birlikte selfie çektirirken !

Yaşlılarda ve hamilelerde ishal nedeni çoğunlukla mikrobiyal kaynaklı olur ve bu mikropların vücuttan atılabilmesi için bir savunma mekanizması olan ishal ile kısıtlı metabolik rezervleri olan hamileler ve yaşlılar sıklıkla sıvı kaybı ve elektrolit eksiklikleri ile sıvı destek tedavilerine ihtiyaç duyarlar. İshale neden olan etken eş zamanlı bulantı ve kusma gibi diğer gastro intestinal belirtiler de oluşturacak olursa sıvı destek tedavisi ağızdan yapılamayacağından genellikle tedavi damar yolu ile sıvı ve elektrolit desteği şeklinde yapılmalıdır.

İshal nasıl geçer ? İshale ne iyi gelir?

İshale neden olan bir diğer daha masum etken ise herkes tarafından sevilen ve özellikle aşeren hamilelerde daha fazla yenilen erik, çağla badem, kayısı, kavun gibi bazı meyvelerin mevsimi dışında veya çok miktarda tüketilmesi ile meydana gelen hazımsızlık ile kendini gösteren ishal yapan yiyecekler ile oluşan kısa süreli fakat gene bünyeyi  yoran ishal sebepleridir.

ishale neden olan E.coli
İshale neden olan en önemli mikrop E.coli.

Bütün bunların yanında hijyene dikkat edilmeyen askeri kışla, yatılı okul veya toplu yaşanan mekanlarda hızla yayılan ve salgın tipi ishal etkeni olan E.coli hepimizin bildiği gibi bağırsak, dışkı bulaşı ile kendini gösteren ve sık sık tuvalete gitme ihtiyacı oluşturan bir ishal etkenidir. Bunun yanında salmonella gibi çocukluk çağında tifo etkeni ve bebeklerde ishal etkeni olan rota virusu, adeno viruslar mevsimsel bulantı kusma ile birlikte görülen ishale neden olur.

 

İshal neden olur ve tedavisi konusunda uzman görüşü almak için !

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.