Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ve Erken Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte ilk Hafta Erken Hamilelik

Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar,

Gebelik Haftası Hesaplama Nasıl Yapılır ?

 

Acaba hamile miyim ? diye  kendinize sorular sorduğunuzun farkındayız bu merakınızı giderecek ve size uzman görüşleri ile detaylı bilgi verecek bir yazının başındasınız. . Hiç uzatmayalım ve hamilelik belirtileri ve hamilelik belirtileri ne zaman başlar ? gibi zihninizi kurcalayan her türlü soruya cevap teşkil edecek konumuza geçelim. Erken hamilelik belirtileri nelerdir ve ne zaman başlar konusunu burada detaylı olarak inceleyelim.

Kadınların doğası gereği düzenli olarak yaşadıkları bir periyodik adet kanamaları, olup bu durum fizyolojik olarak yumurtalıkları tazeleyen bir süreç olarak hiç şüphesiz çok gereklidir. Kadın yumurtası (ovum) genetik kodu içinde ve erkek sperminde 23 adet kromozom vardır. Adet kanaması olmadığında veya az olduğunda her kadının aklına hamile miyim ? sorusu geliyor. Soruya cevap olarak detaylı bir şekilde gebelik belirtileri başlıklarımıza bakalım ve ilk olarak da hamilelik belirtileri içinde ki en önemli unsur olan adet düzen değişikliklerinden başlayalım sonrasında tüm hamilelik belirtileri sırası ile  incelemeye alınacaktır.

Adet Belirtisi İle Hamilelik Belirtileri Arasındaki Farklar Neler: Kadınlar çoğu zaman adet kesilme belirtilerini gebelik, hamilelik belirtileri ile karıştırabiliyor. Bu çok normal sebep ise; regl döneminde yaşanan semptomlar ve bulgular ile hamilelik belirtileri arasında çok büyük benzerlik ve bazen hemen hemen aynı olmasıdır. Kimi zaman ise yerleşme kanaması ile karıştırılabilir fakat ilk hamilelik belirtisi bununla başlar.

Erken hamilelik belirtileri ne zaman başlar ?

İlk Haftalar Erken Hamilelik Belirtileri: Anne rahmine yerleşen spermler ( Blastosist ) döllenme sonrasında Embiriyo parçalanarak 4. gün Morula olur. Kısa bir zaman sonrasında ise Hatching olup sıkıştığı yumurtadan dışarı çıkar ve Fetus olmaya başlar. Bu süreçte hafif bir kanama olabilir ve hamileliğin ilk belirtisidir. Buna ( implantasyon yerleşme kanaması denir ve kimi zaman adet kanaması ile karıştırılır. Fakat implantasyon 1-2 gün süreli çok az ve lekelenme gibi görülen bir kanamadır. Hamileliğin erken ilk hafta belirtisi bu süreç ile başlar ve sonrasında şu semptomlar görülür;

Gebelikte İlk Hafta: Gebelik hormonu (HCG) ilk 48 saat içinde ve 1.haftadan itibaren katlanarak yükselir. 10. hafta sonrasında en üst noktaya ulaşır. Bazı zamanlarda adet gecikmesinden de önce görülen gebelik belirtileri şu şekildedir; HCG yükselmeye başladığı anda anne adayında baş dönmesi, kusma, mide bulantısı, aşırı koku alma, göğüs hassasiyeti, meme büyümesi, karın şişkinliği, bağırsak hareketlerine bağlı gaz,  kalp çarpıntısı hissi, iştahsızlık ilk hafta hamilelik belirtileri arasındadır.

hamilelik belirtileri nelerdir
Hamilelik Belirtileri sonrası ( + ) test sonucu

Hamilelikte Adet Gecikmesi İlk Belirtidir: Adet dönemi gecikmesi en önemli ve ilk hafta erken hamileliğin belirtileri arasındadır. Regl kanamasının çok az gelmesi veya hiç gelmemesi kadınların kendilerine acaba hamile miyim sorusunu sordurur. Herkes tarafından bilinen ilk hamilelik belirtileri bu şekilde başlar.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Ne Zaman Başlar: Bir diğer hamilelik belirtileri araısında yer alan durum göğüs ağrılarının olabilmesi ve hamileliğin 2. haftasından başlayıp ve 4-6 haftada ise en yüksek düzeye çıkmasıdır. Göğüslerde sertlik ve şişkinlik adet dönemi yaşanan bir durum olsa da hamileliğin ilk belirtisi olabilir. Göğüs ağrıları dışında setlik ve meme hassasiyeti de görülebilir. Zamanla süt kanalları büyür ve damarlar daha çok belirginleşir. Bu anne sütü ile emzirmek için olması gereken bir durumdur.

Cinsel Olarak İsteksizlik Yaşamak: Hamileliğin 1. haftası ve 2. haftasında da görülebilen cinsel isteksizlik hamilelik belirtileri arasındadır. Anne adayının gebelik hormonu seviyesinin artmasıyla birden bire cinsellikten soğuma görülür. İlk hafta erken hamilelik belirtisi arasında göğüs uçlarında siyahlaşma ve kararması görülebilir.

erken hamilelik belirtileri
Piyasada aynı mekanizma ile işleyen çok sayıda hamilelik testi mevcut

Kasık Ağrısı Ne Zaman Başlar: Hamile miyim soru sonrasında anne adaylarının değişen ve farklılaşan vücut metabolizması sonucunda bir takım hamilelik semptomları ortaya çıkar. Bunların en başlıca belirtisi kasık ağrısı, karın ağrısı ve kasık kasılmaları başlar. Fakat bu tür nedenler kesin hamilelik belirtileri olarak adlandırılamaz.

Gebelikte Uyku Hali ve Yorgunluk Ne Zaman Başlar: Anlam veremediğiniz metabolizmadaki değişiklikleri sürekli yorgunluk ve uyku hali takip eder. Hamilelik Belirtileri arasında sabahları uyanamama şikayetleri bu dönemlerde fazlasıyla görülür ve bu zaman diliminde ilaç almamanız önerilir. Genellikle 2. hafta sonrasında ortaya çıkar.

Bel Ağrısı Ne Zaman Başlar: Hamile annelerin en çok şikayet ettikleri bel ağrıları bazı durumlarda çok şiddetli olabiliyor. Bel ağrısı hamileliğin ilk haftasında itibaren başlamaz fakat ilerleyen gebelik haftası ile şiddeti artarak kendini gösterebilir.

Mide Bulantısı Yanması ve Ekşimesi Ne Zaman Başlar: Mide bulantısı ve koku hassasiyeti gebeliğin belirtileri arasındadır. Hamileliğin ilk zamanlarında başlayan kusma 2. ayında da nadiren bayılma bulguları gebeliğin zor geçmesine neden olur. Hamileliğin son aylarına yaklaştığınız mide yanması artabilir, baskıdan dolayı reflü olduğunuzu zannedebilirsiniz.

Vajina Akıntısı: Embriyo anne rahminde gelişmeye başlar vücutta östrojen hormonunda farklı bulgular yaşanır. Koyu renkte ve kokulu bir vajinal akıntınız var ise doktora başvurmalısınız.

Karın Ağrısı Ne Zaman Başlar: İlk hafta belirtilerinden sonra (Hatching) karın ağrısı başlar ve mide bulantısı takip edebilir.

Aşerme: Gebelik başlangıcında ve sonrasında kadınlar sürekli veya ara sıra sevmediği, daha önce yemediği veya çok sevdiği bir yiyecek, içeceklere aş erebilir. Her zamankinden fazla yemek yeme isteği oluşabilir ki bu dönemde sağlıklı yiyecekler tüketmeli ve organik ürünlere yönelmelisiniz. Siz bir şeyler yediğinizde içeriğindeki faydalı maddeler sizden önce bebeğe ulaşmaktadır. Hamilelikte Ph dengesi azalabilir.

İdrara Fazla Çıkma: Eğer hamileyseniz bu dönemde her zamankinden biraz daha fazla tuvalete çıkarak idrar yapabilirsiniz. Kesin olmamakla beraber sürekli idrara çıkma bir hamilelik belirtisidir fakat etkin bir rol oynamaz.

Kalp Hızlanması ve Vücut Isısı: İlk hamilelik döneminin sonrasında çıkan belirtiler arasında kalp ritmin artması ve vücut ısısının yükselmesi vardır. Hamilelikte biyolojik normal kalp atışları hızlanmaktadır. Ayrıca baş ağrısı da belirtiler arasındadır.

Sinirlilik veya Duygusallık: Kimi kadınlarda sinirlilik ve anlam verilmeyen duygusallık gebelik belirtisidir. Hamilelik döneminde anne vücut, beden ve metabolizması çok farklı çalışır. Zamanla buna alışabilirsiniz fakat ilk haftalar çok zorluk çekebilirsiniz.

Hamilelikte Ağda Yapılır mı: Gebelikte ağda yapmak ve genital bölge temizliği için şu yazımıza bakınız. Hamilelikte ağda yapımı için faydaları olan bilgiler mevcuttur.

Hamilelik Kaç Günde Ne Zaman Belli Olur:

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır: Hamilelik testi regl geciktikten 1-2 gün sonra veya ilişkiye girdikten 12 gün sonra gebelik testi yapılabilir. Eğer hamile olup olmadığınızı daha önce öğrenmek istiyorsanız;

hamilelik belirtileri
Hamilelik belirtileri sonrası yapılan hamilelik testi kesine yakın doğru sonuç verir

Döllenmenin 1.hafta sonrasında Beta HCG salınmaya başlar, son adetin 20 gününde kanda Beta HCG hormonu 0.5 değerinin üzerine çıkar. Normalde bu değer 0 ve altındadır. Beta HCG testi sadece hamilelik testi için yapılır. Hamilelik bu Beta HCG testi ile daha çabuk zamanda belli olur.

Ultrason: Bir diğer hamileliği test etmek için ultrason yöntemi uygulanır. Vajinal ultrason ile vajina kasları daha kalın görülür ve fetus, amniyon sıvısı da rahatlıkla görülebilir. Bu uygulama fetus için bir sorun teşkil etmez.

Eczaneden 10 TL gibi bir fiyata alacağınız erken gebelik ölçme testi ile hamile miyim sorunuza cevap bulabilirsiniz. Tek çizgi negatif, çift çizgi pozitif hamile olduğunuzu gösterir.

Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ve gebelik semptomlarını yaşıyorsanız yine de bir gebelik testi yaptırmanızda fayda var.

Hamilelikte Kabızlık: Hamilelikte en çok görülen fizyolojik, fiziksel sorunların başında kabızlık gelmektedir. Bunu önlemek için lifli yiyecekler listesinden yararlanabilir, buna artı olarak organik ve sağlıklı besinler ile bir beslenme programı hazırlayabilirsiniz.

Düzenli adet gören bir kadında adet gecikmesi olduğunda kadının aklına ilk olarak gebelik gelir. Başka sebeplerle de adet gecikmesi olmasına karşın adet gecikmesi ile birlikte gebelik testinin pozitif çıkması gebeliğin tanısını koymak için çoğu durumda yeterlidir. Test yaptırma dışında da bazı hamilelik belirtileri ile yola çıkılabilir. Hemen hamileliğin başında başlayan bulantı, kusma, baş dönmesi, tansiyon yüksekliği, iştahsızlık, halsizlik, memelerde dolgunlaşma, uykuya meyilli olma hali, kasıklarda ağrı gebeliğe işaret eden hamilelik belirtileri arasındadır. Bazı kadınlarsa hamileliğin başında sanki her an adet görecekmiş gibi hisseder. Bunlar gebeliğin erken dönemlerinde başlayan bulgulardır. Hamilelik belirtileri içinde maddeler oluşturacak şekilde özetleyecek olursak kısaca

Erken Hamilelik Belirtileri

1 – Adet tarihinde yaşanan gecikme (ilk belirti olmasına rağmen her zaman gebelik anlamına gelmez)

2 – Tutunma kanaması (kanamanın normalden az olması)

3 – Baş dönmesi (dolaşım sistemi değişiklikleri sonucu baş dönmesine çok sık rastlanır)

4 – Sık idrar çıkma (rahim giderek büyür ve mesaneye baskı yapar)

5 – Aşırı yorgunluk (depresyonda olduğu gibi yataktan çıkamama, sürekli yorgun hissetme)

6 – Aşerme ve açlık hissi (erken belirtilerden değildir, 4-5. ay civarında ortaya çıkar)

7 – Vücut ısısında yükselme

8 – Duygularda değişiklik (adet döneminde olduğu gibi hormonlarda değişiklik sonucu sinirlilik, hassasiyet vb. değişiklikler görülür)

9 – Göğüslerde hassasiyet, hassas ve ağrılı göğüsler sütyen giymenizi zorlaştırabilir.

10 – Mide problemleri mide yanması ve kabızlığa sık rastlanır.

11 – Kokulara karşı aşırı hassasiyet hormon değişiklikleri sonucu koku alma duyusunda gelişme görülür.

12 – Kiloda artış özellikle 4-5. aydan itibaren kiloda belirgin artış yaşanır.

13 – Nefes darlığı bebeğiniz oksijeninizi paylaşmaya başladığı için merdiven çıkarken zorlanabilirsiniz.

Zira normal gebelikler yanında dış gebelikler de olabilir ve bu tür istenmeyen bir durumun göz ardı edilmesi için en önemli nokta kadın doğum doktorunun ultrason cihazı yardımıyla gebelik tanısını koymasıdır. Bu yüzden hamilelik belirtileri olduğunu düşündüğünüz sübjektif bulgular meydana geldiğinde  ve bunların gebelik belirtileri olduğundan şüphelendiğinizde en kısa sürede bir kadın doğum uzmanına başvurmanız sizin ve muhtemel hamilelik durumunda bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir.

Gebelik Haftası Hesaplama Nasıl yapılır?

Oldukça pratik bir gebelik haftası hesaplama yöntemi tıp fakültesi 3. sınıftan itibaren öğretilen Negele yöntemidir. Bu basit formüle göre son adet tarihinize 7 gün ekleyip ilgili ayı 3 ay öne ve yılıda 1 yıl ilerleterek tahmini doğum tarihini bulabilir ve bu bulduğunuz tarihe göre kaç aylık gebelik haftası olduğunuzu hızlıca bulabilirsiniz.

Pratik gebelik haftası hesaplama

Negele formülü kısaca örneklersek şöyledir :

Son adet tarihi 14.Nisan.2017 olan bir anne adayının

14 + 7 = 21

Nisan 3 ay = Ocak             36-40 hafta arasında normal gebelik süresi

2017 + 1 = 2018

Tahmini doğum tarihi 21.Ocak.2018 olacaktır.

Bu tahmini doğum tarihine göre Ocak 2018 de anne adayımızın gebelik haftası 34-36. hafta şeklinde olurken, Haziran 2017 tarihinde ise 7-10 arasında bir gebelik haftası olarak basitçe hesaplanacaktır. Bu basit gebelik haftası hesaplama yöntemi ile pratik olarak hamilelik belirtileri ortaya çıkması ve bebeğinizin olası gebelik haftası hesaplama formülü ile kolayca hesaplarken ayrıca kendinizi ve bebeğinizi azami dikkat etmeniz bu ilk 3 ay veya  12 haftalık kritik dönemde sigara,alkol ve çeşitli teratojenik ilaçlardan kaçınmanız  gerekecektir. Bu ilk trimester olarak adlandırılan gebelik haftası döneminde olan anne adayları kendilerinin ve bebeklerinin 1-12. gebelik haftaları arasında bakımına azami gayret göstermeleri  ve daha dikkatli geçirmeleri gerekmektedir.

 

Kaynak

Was this article helpful?

Related Articles

106 Comments

 1. Hamile Kurbağa

  İlk hamilelik belirtileri ne zaman çıkar çıksa da o hengamede tanıyabilir mi? insan bilmiyorum haliyle kafam oldukça karışık predict elimde bekliyorum

 2. jale

  Adetim 5 6 gün gecikiyor mide bulantım oluyor karin şişiyor halsizlik var tes yaptım çıkmadı acaba hamile olabilirmiyim

  1. paramedikal

   adet gecikmesi devam ederse kanda beta hcg bakılarak kesin sonuç elde edilir bu süre zarfında gereksiz ilaç kullanımı bırakılmalı sigara ve alkol tüketilmemelidir.

 3. Gamze

  Merhaba ben 5 hafta 2 günlük gebeyim bu üçüncü gebeliğim bi tane oğlum var ikinci bebeğimi kaybettim 8 ay aradan sonra tekrar hamile kaldım benim sormak istediğim çok kasık ağrım oluyor bi yarım saat kadar sürüyo sonra kesiliyo neden olabilir bebek geliştiği için ya da rahim büyüdüğü için olabilir mi korkuyorum tekrar bişey olack diye kontrolümede daha zaman var

  1. paramedikal

   Gebelik başlaması ile birlikte oluşan kasık ağrıları anne karnında rahmin büyümesi ile ilgili olabileceği gibi sürekli devam eden kasık ağrıları düzensiz kontraksiyonlar ve iyi gitmeyen bir şeylerin ön habercisi olabilir haliyle kontrol tarihine daha var demeyip muayene olmak en doğru hareket olacaktır.

 4. fatma

  Iyi aksamlar adetime dort gun var agzim acayip aci sol kasimda batma var ve acayip siddetli belagrim var gebe olabilirmi ayrica fazlasiyla gaz var

  1. paramedikal

   Biraz daha sabır adet gecikmeden gebelik lehinde veya erken gebelik belirtileri araştırmak doğru olmayacaktır.

 5. Beyza

  Merhabalar eşimle 7 Haziran’da birlikte olduk 11 Haziran’da 2 -3 gün kadar süren hafif aralıklarla gelen hafif bir kanama oldu şimdi ise inanılmaz bir mide bulantısı baş ağrısı bel ve kasık ağrısı yaşıyorum goguslerim sanki çürük gibi açıyor bir anda ağlıyorum sonra gülüyorum bu nedir böyle gebelik olabilir mi ?

  1. paramedikal

   Adetiniz gecikti mi? eğer gecikme yoksa birşey söylemek için erken

 6. Fatme mehmed

  Mrb adet günüm gecikti bir hafta gecikti . Mide bulantım var. Sık sık idrara çıkıyorum. Ara sıra baş dönmesi oluyor. Geçen ay adetim yine gecikmishti ve çok kısa sürdü. Goguslerimde şişkinlik var ayrıca damarlarım çok belirgin. Test yaptım negativ çıktı.sizce hamile olabilirmiyim.

  1. paramedikal

   Stresli ve sıkıntılı dönemlerde adet gecikmesi ve düzensizlikleri olabileceği için bir süre daha beklemekte fayda olabilir adet gecikmesi devam edecek olursa hastane şartlarında idrarda ve kanda beta hcg baltırarak hamilelik açısından en kesin ve doğru cevabı elde edersiniz.

 7. Fikriye

  Mayısın 20 si ile 26 arası doğurganlık donemimdi eşimle o zamanlar ilişkiye girdik bi buçuk haftadır göğüs hassasiyetim var iki gündür mide ekşimesi var adetime daha 5 yada 6 gün var hamile miyim? ??¿¿¿

  1. paramedikal

   elbette şu anda bu konuda birşey söylemek için erken ve normal adet periyodunuz da gecikme olmadıkça da sağlıklı bir görüş veremeyiz fakat adetiniz gecikirse muhakkak bir idrar testi ile hamilelik testi yaptırmanız da fayda var.

 8. misafirr

  Bana yardımcı olur musunuz lütfen bundan 3 gün önce erkek arkadaşımla ilişkiye girdik ve korunmamıştık içime boşaldı zannedrsem ama tam emin değiliz lafın kısacası karın ağrım idarar sıklığım ve midem sanki tıka basa doluymuş gibi hissediyorum böyle yiycek bi’şeyler gördükçe midem bulanıyo vücut ısımda var ne yapmalıyım sizce hamile olabilirmiyim

  1. paramedikal

   Hamilelik belirtileri bu kadar hızlı ortaya çıkan birşey olmadığı için ilk adet döneminizde adet peryodunuzda gecikme olursa hamilelik şüphesi daha kuvvetli bir ihtimal olarak karşınıza çıkabilir.

   1. Asu

    İlişkiye girdikten 1 hafta sonra adet gordum ama bu ay adet günüm 1 hafta gecmesine ragmen olmadi hamilemiyim

    1. paramedikal

     Adet görülünce hamilelik ihtimali ortadan kalkar !

     1. Asu

      Cevap verdiginiz için tesekkur ederim. Adet gecikmesinin sebebi ne olabilir

     2. paramedikal

      Adet gecikmesinin en önemli nedeni uzun bir gecikme ise hamilelik olabilir fakat kısa süreli gecikmeler iş, okul stresi, acaba hamile miyim? stresi, mevsim değişiklikleri gibi çoğu psikojenik nedenlerle ilintili olarak görülebilir.

 9. Hayat

  Adetim düzene girmişti ve bu 3 gün gecikti karnımda şişlik ve hep bişeyler yemek istiyorum ayrıyetten karın ağrım plurdu adetten önce o yok akıntım yok hamilemiyimdir ne zaman test yapmalıyım. Teşekkürler şimdiden

  1. paramedikal

   Merhaba 3 günlük gecikme dismenore adet düzensizliği olabilir tam bir periyot atlaması önemli beklemekte fayda var.

 10. FATMA

  2 AYDIR KORUNMASIZ İLİŞKİYE GİRİYORUZ EŞİMLE. GEÇEN AY ADETİM 1 HAFTA ÖNCE GELDİ.BU AYDA 1 GÜN GECİKTİ. VÜCUT ISIM YÜKSEK MİDEMDE HAFİF BULANTI VAR KALP ÇARPINTIM OLUYOR SABAHLARI VE 3,4 GÜNDÜRDE CİNSEL İSTEKSİZLİK VAR SİZCE HAMİLEMİYİM

 11. sinemm

  Merhaba ben bu ay geç olsada adet gördüm normalde 5 gün sürerdi bu sefer 3 gün oldu ve bitti üstünden bir hafta geçti göğüslerimde çok fazla şişlik var ağrı var hamilemiyim

 12. İsimsiz

  Esimle edetlıyken bırlıkte olduk esım çok ıstedı mecbur kaldım adetlıyken hamıle kalınmaz dıye ıcıme boşaldı 3 ünde bırlıkte olduk bu gün ayın 21 aşırı derecede Mıde bulantım var acaba hamıle olabılırmıyım

 13. Eylül

  20 Mayısta evlendim Temmuz ona kadar doğum kontrol hapı kullandım.12 temmuzda adet olmam gerekiyodu tatil için adet geciktirici aldm 20 temmuzda oldm bir bçk hfta önce kan tsti yptrdm negtf çktı hala adet olmadm karnımda şişknlk kasıklarmda ağrı var aşırı uykuda cabası acaba hamilemiyim?

  1. paramedikal

   bence değilsinnegatif test her zaman iyi bir kriterdir

 14. Figen

  Ben 28 haziranda adet oldum 12 Temmuz’da evlendim eşimle ilişkiye girdik yumurtlama dönemimdi boşaldımı bilmiyorum o boşaldım dedi ama 27 Temmuz’da kanamam oldu az sürdü bir buçuk gün az geldi şuan kasık ağrılarım var sadece hamilemiyim acaba adet gününü beklemelimiyim test yapmak için

 15. Leyli

  Merhaba arkadaşlar bende hamile olduğumu düşünüyorum kasıklarımda ağrı var adet olacakmışım gibi adet günüm dündü ama olmadım dün gebelik testi yaptım evde 1. Çizgi net’di diğeri ise acık renkte hafif bir çizgi vardı kasıklarımdaki ağrı hala var acaba hamileyim midir cevaplarsanız sevinirim tşkler.

 16. Arzu

  29 temmuzda esimle birlikte olduk yumurtlama donemime denk geliyodu ve su anda midemde yanma sol kasigimda sislik var acaba hamile olabilirmiyim

   1. Pinar

    Adet olmama 3 4 gun var test yapsam snuc alabilir miyim acaba gebelik belirtileri var midede yanma goguslerde buyume sislik gogus uclarinda buyume ve renginde koyulasma var

    1. paramedikal

     alamazsınız adet gecikmesi ve betahcg salınımı için süreye ihtiyaç var

    2. pinar

     3 gun gecdi adetimin gunu surekli mide gazi oluyo surekli acikmaya basladim ve goguslerim buyudu uclari buyudu ve rengi koyulasdi vajinal akintim artti acaba hamile olabilir miyim

     1. paramedikal

      gebelik testi konumuzu incelemenizde fayda var

    3. tugce

     Iyi gunler benim bi sorum olucak bnm adetim duzenliydi gunu gunune geliyodu ayin 2si desi mi gelirdi fakat bi kac aydir duzensiz 24 haziranda bi oldum 17 temmuzda bi oldum 6 gun kaydi iki ayin içinde ve bu ay kacinda olcami bilmiyorum nasil hesapliycam adetimde gecikme var diye gene 6 gun asa sayip 11.nde mi olcam diye hesapliycam bi yardımcı olsaniz acaba

 17. Pınar

  Buradaki belirtileri kendimde gördüm ve test yaptım sonç olarak hamileyim 🙂

 18. İlknur

  Adetlerimde gecikme var ve hafif de midem bulanmaya başladı.. test yapmanın vakti geldi sanırım 🙂

 19. Yeliz

  Hamilelikte vitamin hapları kullanıyorum umarım sakıncası olmaz 🙁

 20. Ayfer

  Benimde ilk zamanlar bulantı ve adet geciklemeriyle farkına varmıştım

 21. Feride

  Adetim iki gün gecikti miydem ekşiyor kasık ve bel bacak ağrısı var halsizlik var baş ağrısı 20 günde bir oluyorum adet en son temmuz 6 oldum bugün ağustos 2 si gebemiyim acaba beş aydır korunmuyorum cvp bekliyorum inşallah

 22. ela

  Iyi gunler. 15 temmuz evlendim 15 temmuz adet oldum 20 temmuz temizlendm birlikte olmaya basladik icime bosaldi her birlktekite halen de bosaliyo. Adetim duzensiz 15 gunde bir adet oluyorum. Yumurtlama gunum 21 ve 26 temmuzmus biz o gunlerde hep birlkte olduk icime bosaldi ve bugun cok kotu midem yanmaya bulanmaya basim donmeye halszlesmeye basladm. Gebelk testi yapaym mi bugun sonuc cikar mi

 23. ayse

  Bugun test yaparsam cikarmi sonuc 9 gun oldu adetim biteli.ve adetim bittikten bi gun snra yumrtlama donemim baslamis doktor soyledi duzensz adet gordgm icin

 24. ayse

  Iyi gunler 15 temmuzda evlendim 15 temmuz gunu adet oldum 20 temmuz temizlendim. 15 gunde bir adet goruyorum adetim duzensiz. Yumurtlama gunlerim 21 ve 26 temmuz arasiymis. Biz bu gunler icerisnde birlkte olduk esimle ve bugun mide bulantisi mide yanmasi asiri halszlk bas donmesi basladi szce hamile kalmis olablrmyim erkenmdr dha

 25. Tuğba

  Geçtiğimiz ayin birinde regli oldum ve 10 ile 15i arasi esimle korunmadan duzenli iliskiye grdik 16 ve 17 sinde birkaç damlaacik renkte kan geldi… su anda da bi kac gündür asiri halsizim uyandigimda kendimi yorgun hissediyorum bas donmem var bas agrisi var migdemde eksime bulantı var ama kusma yok kasik ve sirt agrim var karnimda şişkinlik var goguslerimde bi dolgunluk ve hassasiyet var adet gününe 3 gun kaldi sizce hamile miyim…?

 26. zeynep

  Merhaba ben bir ay once haplarimi biraktim ama ben hamile kalınca adet goruyorum ilk ay nasil anliycam hamile oldugumu

   1. ayse

    beta hcg başarılı bir gebelik için gerekli olan sağlıklı plasenta yani halk arasında eş olarak adlandırılan rahim içi dokudan salgılanan bir gebelik hormonudur

 27. Tuğba

  Geçtiğimiz ayin birinde regli oldum ve 10 ile 15 i arasi esimle korunmadan duzenli iliskiye grdik bu gün 16 ve 17 sinde bi kac damla acik renkte kan geldi… su an da da bi kac gündür asiri halsizim uyandgmda kendimi yorgun hissediyorum bas donmem var bas agrisi var migdemde eksimi bulanti var ama kusma yok kasik ve sirt agrim var karnim da siskinlik var goguslerimde bi dolgunluk ve hassasiyet var adet gününe 3 gun kaldi sizce hamile miyim?

  1. Tuğba

   Çok fazla hamilelik belirtileri bende çıkıyor fakat burada detaylı okuduktan sonra adet gecikmesini bekleyip kesin sonucu bekleyeceğim.

 28. Derya

  Adetim bittikten sonra eşimle birlikte olduk ve içime boşaldığını söyledi sizce hamile kalmış olabilir miyim çok istiyorum ?

  1. paramedikal

   yumurtlama olmadığından güvenli periyotta kalmışsınız gebelik için risk yoktur

 29. esra

  Merhaba 16;günlük evliyim yaklaşık bir haftadır Karnım şişti iki gündür o şişlik indi göbeğim in altında küçük bir şişlik var mide bulantısı var sık idrara çıkma var uykusuzluk halsizlik ve vel ağrısı var 4 temmuz da en son adet oldum 9; temmuz temizledim 10 temmuz düğünum oldu 10 gün sonra adet günüm geliyor gohsumde ağrı ve büyüme var hamileyim acaba ???

  1. paramedikal

   adet gecikmesi yoksa gebelik lehinde bir durum yok sanırım

 30. Nevin

  Adetimi bir hafta geçti ve kasiklarımda ağrı, göğüslerimde gerginlik ve acı var.duş alırken boğulma hissi gibi durum ve ruhum sıkılıyor gibi halsizligim var acaba hamilemiyim?

 31. Ezgi

  Adetime 1 hafta var daha. Göğüslerimde ağrı var çok yoğun bir şekilde. Hamilelikten şüpheleniyorum çünkü normal adet dönemimde böyle bir şey olmazdı hiçbir zaman. En son yumurtlama dönemimde birlikte olduk eşimle. Acaba hamile olabilir miyim? Hafif damarlanma da var göğüs ucu etrafında.

  1. paramedikal

   normal kabul edilen değişiklikler gebelik lehinde değerlendirmek için elinizde adet ecikmesi gibi bir ciddi bulgu olması gerekir

 32. Rabia

  Yumurtlama günümde ilişkiye girdik eşimle. Adet olmama 1 hafta var ama göğsümde ağrı var dün geceden beri. Adet öncesi hiç olmazdı daha önce. Ayrıca damarlar çıkmaya başladı. Acaba hamile miyim? Test yapsam sonuç ne kadar doğru olur? Ne zaman test yapsam daha uygun olur? Çok teşekkür ederim şimdiden.

 33. Derya

  Son adet tarıhım 26 sı 27 sınde korunmasz ılıskıye grdık eşimle.. Stres ve mıde yanması var ayrıca ıstahım arttı özellkle geceleri ..gecen ayın 20 snde adet gormustum 3 gun gecikti.. 1 hafta evvel eczaneden test aldım aynı zamnada limon ve karbonattan da faydalandım ayrı testler yaptm sonuc negatf acaba hamıle olablrmıyı??

  1. paramedikal

   adet gecikmesinin 1 hafta veya 10 gün sonrasında test yapılması daha uygun

 34. rüya solmaz

  Dört gündür âdetim geçti daha önce hiç gecikmezdi.Sirt agrim çok var test yaptım negatif çıktı ne yapmam lazım

 35. rüya solmaz

  Iki yıldır evlihim adetim çok duzenliydi üç gündür hafif karın agrim ve sırt agrim var sizce hamile miyim

  1. Rifat

   adet gecikmesi burada kritik öneme sahip adet gecikmesi varsa bir müddet daha bekleyip idrarda gebelik testi ile kontrol etmek uygun olur.

 36. Meryem

  Hayırlı günler yukarda yazılanların hepsinin belirtileri var 7 gündür adet olmuyordum bu gün oldum sizce hamilemiyim

  1. Rifat

   adet görüldü ve rahim içinde hamilelik için gereken taşıyıcı tabaka atıldı haliyle normal bir gebelik ihtimali ortadan kalkmıştır

   1. Meryem

    Yani hamile olmaya bilirim onu mu demek istiyorsunuz ve yorumunuz için teşekkürler

    1. Rifat

     sağlıklı ve normal bir gebelik rahim içinde meydana gelir ve rahim zigot denilen döllenmiş yumurtayı ancak gebelik oluşacak şekilde hazırlanırsa tutabilir adet gebelik oluşmayan rahmin gebelik hazırlık dokusunun kullanılmayıp vücuttan atılmasıdır. Haliyle rahim içinde eğer başarılı bir gebelik oluşsaydı adet uzayacak ve sonunda 9 ay boyuncada görülmeyecekti ! Bu uzamış adet durumuna biz tıp dilinde gecikmiş adet demiyoruz kısaca gebelik :-)) diyoruz !

 37. nur

  elim ayagım cok ama cok yanıyor 2 aylık evliyim bnde karın agrım var bide adetim ise 2 gün sonra olmam gerekiyor acaba hamilemiyim ltfen yardm cevaplayın

  1. Rifat

   herhalde değilsinizdir! söylediklerinizin gebelik ile ilgisi bazı sübjektif belirtiler olup kesin ve net olarak adet gecikmesi, akabinde yapılan idrar ve kan testeleri ile doğru bir gebelik kesinlik kazanır.

 38. sara

  Mrh ben 35gunde bir adet oluyorum en son 26haziranda oldum 14,15,17,18 temuzdada esimle birlikte oldum adetimede 10gun var hamile olabilir miyim acama bide eşime karşı isteksizlik başladı bende bu günlerde idrar çubuğuyla test yapsam belli olurmu

 39. Şule

  Benim adetime 10 gün kala karnimda hatta rahim ve yumurtaliklarimda gürültülü sesler geliyor_ sakni içimde su akiyor, dökülüyor gibi..bazen fokur fokur sesler geliyor yumurtalikladımdan…bunun nedeni nedir acaba?
  2 yıldır çocuk istiyoruz…ama bu gürültü sesleri geldimi…hayel kırıklığına uğruyoruz 🙁

 40. naciye

  Bir bucuk haftdir evliyim uc gundur adetim geciyor cok migdem bulaniyor kilo aldm ve surekli ac hissediyom kendimi cok halsiz ve yorgunum ndn acaba

  1. Şeyma

   Erken hamilelik belirtileri konusunda daha halen erken olduğunu düşünüyorum

 41. aysemmm

  adetliyken esimle beraber olduk ama içime bosalmadı halan adetliyim ve kasıklarımda agrı var dun kustum ama test yaptım negatif cıktı sizce hamilemiyim

  1. Şeyma

   adet döneminde cinsel ilişki haram olup bu birliktelik büyük günahtır! ayrıca adet dönemi rahmin bebeğin erken formu olan zigotu tutamayacak durumda olduğundan sağlıklı rahim içi gebe kalma riski düşük olup, dış gebelik gibi tabi olmayan gebelik riskine sahiptir

   1. Misafir

    Göğüs ağrılarım çok şiddetli adetimë iki gün falan var hamilelik belirtileri çok yüksek ama kesin birsey diyemiyorum 3 düşüğüm var acaba hamile miyim

    1. paramedikal

     Diyememeniz normal elbette Sizde biliyorsunuz ki mutlak hamilelik belirtileri konusunda adetinizin gecikmesi gerekir bu sebeple daha birşey söylemek için erkendir.

 42. Cemile

  Adettim 8 gün gecikti karnımda şişlik sol kaşıkta ağrı bel ağrısı var dün 3 test yaptım hepsinde ikinci çizgi silik çıktı sizce hamilemiyim?

  1. Rifat

   1 süre daha beklemek lazım veya kanda beta hcg baktırarak kesin sonucu öğrenmek

 43. Gül

  Merhaba ilk gebeligim ikizdi mide bulantisindan hic bisey yiyemiyordum 11 haftalikta kalbleri durdu ve simdi gine hamileyim sizce neden oldu ve neye dikat etmeliyim lütfen cevaplarsaniz sevinirim.?

  1. Rifat

   gıdasızlık hanımefendi bebekler anne karnında sizden aldıkları aminoasit ve karbonhidrat ve yağlar ile gelişirler ikiz bebeklerin ihtiyacı da iki kat fazla olacağından sizin gıdasız ve susuz kalmanız, bebeklerin gelişimini geri bırakacak ve sonrasında hayatları devam etmeyecektir bu sefer tekiz ise hamileliğiniz sizde asgari gıda veya damar yolu ile takviye sıvı alarak hamilelik bulantılarını aşmalısınız !

 44. Seva

  Selam. Bende bir hafta once koyu akinti oldu .simdi kasik agrilarim var.hizla kilo aliyorum qaliba karnim buyumus iki haftada ama test yapdim neqatif cikdi.9 aylik oglumu emziriyorum bu yuzden meme zaten siskindir ama uclari kararmamis.sizce hamilemiyim.

 45. Isimsiz

  Merabalar benimde iki gundur sag gogsum agriyor ve her iki gogsumun uclarinda kararma var ben biraz tedirgin oldum nedeni nedir acaba ben daha once tup bebek tedeavisi gordum ve sonuc alamadim 2 ay once de miyom alinde benden ve doktor miyimdan dolayi cocuk olmadiguini soyledi beni aydinlatir misiniz gogsumden dolayi tedirginim

 46. Kübra

  Adet gunumden 3 gün önce birliktelik yaşadık. Adet oldum ve adet döneminin üstünden 9 gün geçti. Kasık ağrısı bel ve sırt ağrılarım oluyor. Devamlı Esniyorum. Yorgunluk ve halsizlik var. Sağ bacağım da bir gün içinde kasılma oldu. Test yaptım suan adet gununden sonra 9. Günümdeyim. Devamlı idrar a çıkıyorum ve test yaptım negatif çıktı. Ama yaptığım araştırmalara göre 15 gün geçmesi gerekiyormuş. Olumlu sonuç olabilmek için. Sizce hamile miyim.. ?

  1. Rifat

   Gebelik büyük ihtimalle gerçekleşmemiştir çünkü gebelik için gerekli rahim dokusu adet ile atıldığı için fakat sonraki adette ecikme ve kanda beta hcg yükselmesi kesin gebelik dedirtir

 47. Büşraydn

  3 aylık evliyiz hiç korunmadık bişey çıkmadı iki üç gündür kasıklarımda ağrı rahme iğne batıyomuş gibi bi acı oluyo baş Ağrı’sı çok hafif bulantı yorgunluk var akıntım da oluyo fakat koyu renkte değil adet olmama daha bi hafta sizce test yapmalımıyım lütfen yanıtlar mısınız?

 48. asfgf

  sevgilimle birlikte oldktan 15gun sonra ara ara mide bulantim bas donmesi oldu istahim kesildi kasiklarim da agriyo hamilemiym

 49. isimsiz

  Adetimin olmasina 2 gun var kasiklarim çok agriyo uyuyamıyorum ovulasyon gunmde iliskiye girmistik yaklasık 2 3 hafta oluyo dayanamayip test yaptm negatif çıktı ama belirtileri var sizce hamilemiyimdir

 50. Asdasd

  Hep ayin sonlarinda adet olurdum ama bu sefer gecikti hiçbir hamilelik belirtisi yok ama test yaptim pozitif cikti 3 hafta öncede sevgilimle ilişki yasadik ama hamile olmadigimdan ilimizde eminiz sizce hamilemiyim

 51. merve

  Bebek istiyoruz 4 aydir olmuyor. Bu ay 2 haftadir goguslerim sisti ve miyde bulantilarim vardi . Her ayin 19 adet oluyordum , bu ay 2 gun once oldum . Hamile olma ihtmalim varmidir , ustune adet gorme gibi

  1. Sena

   Tabiki olabilir .. Bir test yapmanda fayda var adet Doneminden 2 gun sonrasi Cunku sonuc verir die umuyorum.. Hayirlisi olsun..

 52. Öznur

  Merhaba ben normalde 28 gunde bir adet oluyordum gecen ay 24 uncu gunde balsadi kanamam adetin 12 inci gunu iliski yasadik esimle hamilel ola bilirmiyim vede neden boyle adetimde degisiklik oldu tesekurler

 53. feride

  4 aydr adet görmüyorum iki hafta önce test yaptm gebe değildim hiç adet olmadan hamile kalabilirmiyim

  1. Merve

   Evet ben 4 ay adet olmadım 4 ay sonunda test yaptım 1 aylık hamile çıktım

 54. Fidan

  Yasmini adet olmadan ictim ve esimle birlikte oldum rahim duvarimda kalinlasmis halende kullanmaya devam ediyorum 13 gunlukhap var daha hamile kalabilirmiyim belirtileri mevcut

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.