İdrardan Kan Gelmesi Nedenleri, İdrarda kan görülmesi tedavisi

İdrarda kan ve idrardan kan gelmesi sıklıkla görülen bir durumdur !

İdrarda kan gelmesi genellikle tuvalet gereksiniminin ertelenmesi veya idrar yolu enfeksiyonlarından kaynaklandığı düşünülerek önemsenmeyen bir sorundur. Hâlbuki idrarda görülen kan böbrek taşından kansere kadar birçok önemli hastalığın belirtisi olabiliyor. Tedavide geç kalınması halinde hayati tehlikeye yol açıyor. Tıpta bu duruma hematüri denmektedir ve bu idrarda kan durumuna yol açan çok sayıda neden mevcuttur.

İdrardan kan gelmesi durumunda bunun nedeninin mutlaka tespit edilmesi gereken bir sorun olduğu bilinmelidir. Genellikle idrar yolu enfeksiyonu, böbrek kistleri, idrar yolu taş hastalığı ve prostat büyümesi gibi iyi huylu hastalıklar sebebiyle ortaya çıksa da daha ciddi ve kötü huylu bir hastalığa bağlı olarak da idrardan kan gelmesi görülebilmektedir. İdrarda kan görülmesi durumunda ağrı, sancı, yanıma veya yüksek ateş olup olmadığına özellikle dikkat edilmelidir. Şayet bu şikâyetlerden biri veya birkaçı söz konusuysa mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

İdrarda kanama nedeni yaşa göre değişkenlik göstermektedir. İdrar yolu enfeksiyonları her yaş grubunda ön plandadır. İdrarda kanama pembe, kahverengi veya kırmızı renk idrarla kendini gösterir. Bu belirti kırmızı kan hücrelerinin varlığına işaret eder. Çok küçük miktarda kan bile idrarın kırmızı renk halini almasına sebep olabilir ve genellikle ağrısızdır. İdrarda kan pıhtıları bulunuyorsa ağrı görülebilir. Bazı ilaçlar, meyan kökü, pancar ve böğürtlen gibi bazı gıdalar ile ağır spor ve egzersiz gibi sebeplerle de idrar rengi kırmızı olabilir. Böyle bir durumda idrardaki renk değişikliği birkaç gün içerisinde kendiliğinden düzelir. Ancak bazı kötü huylu hastalıklarda da kanama birkaç gün içerisinde kendiliğinden gerileyebileceği için kırmızı veya kanamalı idrar doğrudan ilaç, besinler veya egzersiz gibi sebeplere bağlanmamalı, acil olarak doktora başvurulmalıdır.

İdrarda kanama nedenleri

İdrar yolu enfeksiyonlarında, prostat büyümesinde, böbrek hastalıklarında, idrar yolları taş hastalığında, mesane, böbrek ve prostat kanserinde, orak hücreli anemi ve alport sendromu gibi kalıtsal hastalıklarda, kaza ve darbe sonucu meydana gelen böbrek yaralanmalarında, penisilin, kan sulandırıcı ilaçlar ve bazı kanser ilaçlarının kullanımında ve de ağır egzersiz sonrasında görülebilir.

İdrarda kanamanın tedavisi

İdrarda kanamanın sebebini belirlemek için öncelikle doktor muayenesi yapılmalı ve hasta kan, idrar ve radyolojik testler ile değerlendirilmelidir. İdrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik tedavisi, idrar yolu taş hastalığında şok dalga tedavisi veya cerrahi müdahale, iyi huylu prostat büyümesinde ilaç tedavileri ile prostat boyutunun küçültülmesi veya cerrahi müdahale, mesane tümörü varlığında ise endoskopik cerrahi uygulanmaktadır.

Detaylı bilgi

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.