Hurma çeşitleri ve hurmanın faydaları

Hurma çeşitleri nelerdir ?

Hurma, severek yenilen bu tropikal meyve palmiye ağacı ailesinden çok yıllık bir bitkidir. Hurma ağacı dışarıdan bakıldığında herhangi bir palmiye ağacından ayırt edilemez. Palmiye yağı son zamanlarda Nutella içeriğinde kullanımı ve kanserojen özellikleri ile tartışma konusu olduğu için hurma yağı kullanan bazı gıda maddelerini de palm yağı gibi değerlendirmekte fayda vardır. Çok eski çağlardan beri hurma tedavi edici, besleyici etkisi bilinen ve besleyici özellikleri öne çıkmış bir meyvedir. Bilim adamları  son yıllarda gittikçe popüler olan hurma faydaları ve toplumlarda düzenli hurma tüketilmesi sonrasında bu lezzetli ve faydalı meyvenin pek çok özelliğini araştırmıştır.

Tarihsel olarak incelendiğinde hurma ağacının Irak ve Mısır kültürlerinde tarımsal ve ticari amaçla yetiştirildiği ve  özellikle meyvesinin kuru olarak ve şarap yapımında  tüketildiğini göstermektedir. Doğu ve batı  toplumlarının giderek bir arada yaşaması ile birlikte hurma bitkisi Asya’dan, Avrupa’ya, Kuzey Afrika’dan kaşifler aracılığıyla Meksika ve Amerika kıtasına kadar  ulaşmıştır. Günümüzde Ortadoğu mutfağında ve tarımsal üretiminde hurmanın çok büyük önemi vardır. Hurma fazlaca  bilinmeyen 100 farklı çeşidiyle yaygın olarak taze, kuru veya mamul halinde kullanılabilen şeker olarak  sukroz, glikoz ve fruktoz içeriği bol olan bir meyvedir. Farklı renklerde, farklı tat özelliklerine sahip farklı büyüklükte Arap yarımadası, Ortadoğu veya Kuzey Afrika’nın farklı bölgelerinde yetişen yüzlerce değişik hurma çeşitleri mevcuttur.

Hurmanın faydaları nelerdir ?

Hurma içerdiği vitaminler, mineraller enerji kaynağı şeker oranı sebebiyle sevilerek tüketilen gündelik atıştırmalık gıdadır. Ayrıca hurmanın içeriğinde bulunan kalsiyum, demir, fosfor, potasyum magnezyum ve çinko eser elementleri pek çok insanın günlük replasman için ihtiyacını karşılayacak miktardadır. Dolayısı ile düzenli olarak hurma tüketimi pek çok elementin ve mineralin vücuda düzenli girmesi yanında içerdiği yoğun lif sebebiyle mide, bağırsak metabolizması olumlu etkileyecek bir meyvedir.

Hurmanın faydaları :

  • Hurma kolesterolü düşürür. Gelişmiş toplumlarda en önemli hastalık etkenlerinden biri olan kolesterol yüksekliği düzenli hurma tüketimi ile belirgin bir düşüş eğilimine girer. Aynı zamanda hurma kilo vermeye de yardımcıdır.
  • Hurmanın bir diğer önemli özelliği proteinden zengin olması sebebiyle düzenli hurma tüketimi proteinden zengin olması sebebiyle kasların güçlenmesi ve düzenli fiziki aktiviteler ile kasların daha kuvvetli bir hale gelmesine destek olur. Bu şekilde vücut geliştirme sporu ile uğraşanların vazgeçemeyeceği doğal bir supplemandır.
  • Bir diğer özelliği hurma farklı vitaminlerden zengindir özellikle B1, B3, B5 vitaminleri  ile A ve C vitaminleri hurmada bol miktarda bulunur. Düzenli olarak hurma tüketimi vitamin destek tedavilerini gereksiz hale getirir.

  • Vücudunuzda direnç düzeyi arttığı gibi naturel şekerler glikoz, sukroz ve fruktoz içeriği sebebiyle doğal olarak enerjinizde artacaktır.
  • Düzenli olarak hurma tüketmenin faydaları arasında  özellikle kemik sağlığına olan olumlu etkiler ortaya çıkar. İçeriğinde bulunan selenyum, mangan, bakır, magnezyum kemik sağlığı açısından ve osteoporozun önlenmesi için çok önemlidir.
  • Hurmanın faydaları arasında  bir diğer özelliği sinir sistemini güçlendirici etkisi olup hurma bileşiminde bulunan potasyum ve az miktarda sodyum ile sinir sisteminin güçlenmesi ile beyin infarktüslerine karşı koruyucudur.

  • Hurma demirden zengindir. Dişlerin sağlıklı gelişimi ve özellikle demir eksikliğine bağlı kan hastalıklarının önlenmesinde hurma önemli bir yere sahiptir.
  •  Hurma sindirimi kolaylaştırır günlük, düzenli olarak hurma tüketilmesi  ve bunun bolca çiğnenerek  bir bardak ılık suyla birlikte  aç karna yenmesi ile bağırsak çalışması artar, kabızlık gibi kronik sorunlar çözülür.
  • Hurma içeriğinde bulunan C ve D vitamini ile cildin elastikiyetini arttırır ve cilt kuruluğu ve solgun cilt problemi yaşayanlar düzenli olarak hurma tüketerek ciltlerinin daha sağlıklı ve parlak olduğunu gözlemler. Ayrıca cilde koyu rengi veren melanin pigmentinin daha az oluştuğu ve cilt beyazlatıcı etkisi mevcuttur.
  • Hurmanın kilo verdirmeye yardım eden özelliğine zıt bir diğer özelliği kilo almak isteyen ve kronik zayıflıktan şikayeti olanlara içerdiği sağlıklı protein, şeker ve vitaminlerle düzenli olarak ve artan miktarda hurma tüketilerek kilo almayı kolaylaştırıcı ve kas kitlesini arttırıcı etkisidir. Böylelikle kilonuz, alınan hurma kalorisi ve düzenli spor ile sağlıklı bir şekilde yükselir.

Hurmanın her türlü tüketimi mümkündür. Sabah aç karna ılık suyla tüketilen hurma sindirim sistemini çalıştırır veya mısır gevreği gibi sabah kolay kahvaltılıkların içine katarak ek bir lezzet kaynağı olabilir.  İçerdiği şekerin şurup haline getirilerek tatlandırıcı olarak veya kurabiye, keklerde lezzet pekiştirici olarak sağlıkla tüketilir. Hurma kalori olarak içerdiği şekerler nedeni ile yüksektir ancak bu doğal şekerlerin metabolik  yakılması kolaydır. Farklı çeşitleri olan hurmanın en bilinenleri medine hurması ve acve hurması olup artık ülkemizde ve dünyada bu hurmalar her mevsim bulunmaktadır.

Kaynak

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.