Hünnap meyvesi nedir, hünnap faydaları nelerdir ?

Hünnap nedir ? Hünnap Faydaları nelerdir ?

Anadolu’da yöresel olarak halk tarafından farklı isimler ile bilinen hünnap meyvesi güneydoğu anadolu bölgemizde innabi,  trakya ve çevresinde ünnap, ege yöremizde çiğde de denilen  meyvesi, yaprakları geleneksel tıp amaçlı kullanılan şifalı bir bitkidir. Bahar aylarında hünnap ağacı hoş kokulu sarı renkli çiçekler açan dikenli  ağaç ve çalı formunda bir bitkidir. Sert çekirdekli, iri iğde biçim ve büyüklüğünde tazeyken başlangıçta yeşil renkli iken sonrasında rengi koyulaşarak siyah morumsu bir renge dönüşür.

Meyvesi yuvarlağımsı ve uzun oval kahverengi,  ince kabuklu ve meyvenin yenecek kısmı açık sarı renkte,tatlı ve sulu  olup olgun halde olan meyveler güneşte kurutularak uzun bir raf ömrü sağlanır. Dünyada çin hurması olarak da bilinen bu meyva oldukça farklı etkileri ile gündem alıyor.

 

 

Hünnap faydaları

Anadolu tıbbında yaygın olarak bilinmekte olan hünnap meyvesi yaş meyve veya hünnap kurusu olarak farklı amaçlarla şifa amaçlı kullanılmaktadır. Hünnap içeriğinde ki temel etken maddeler:

 • şeker,
 • nitrat,
 • tartarat,
 • pektin,
 • müsilaj,
 • C vitamini,
 • tanen,
 • karotenoidler,
 • fenolik bileşikler,
 • antioksidan maddeler
 • potasyum,
 • demir gibi mineraller bakımından zengin bir kaynak olan hünnap ve kurutulmuş hünnap meyvesi Anadolu gündelik yaşamında  suda kaynatılıp içilerek  mide rahatsızlıklarının tedavisinde de yaygın kullanılmaktadır.

 

Hünnap meyvesi tıbbi olarak karaciğer ve kalp, kılcal damar tıkanıklıkları ve  kan kolesterol düzeyi yüksekliği gibi farklı durumlarda tedavi edici amaçla amprik kullanıma sahiptir. Ayrıca  halk arasında göğüs yumuşatıcı, balgam ve idrar söktürücü, ishali kesen kabız edici, vücuda ve zihne  zindelik verici ve öksürüğe karşı anti-tussif öksürük kesen bir etkiye sahiptir.

Anadolu geleneksel tıbbı hünnap faydaları göz önüne alınarak uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Hünnap ve hünnap meyvesi faydaları olarak kabul gören temel etkiler öncelikle solunum sistemi üzerinde  içeriğinde bulunan tanenlerin etkisi ile balgam söktürücü ve benzer etkiler ile idrar söktürücü ve içerdiği pektin ve müsilaj etkisi ile bağırsaklarda   lif artışı ile kabızlık gibi ishal kesici temel  faydaları nedeni ile kullanılmaktadır. Hünnap meyvesi faydaları içerisinde  iltihap giderici etkisi de vardır. Hünnap yaprakları demlenerek çay olarak bronşit, astım, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılır.
Hünnap meyvesi:  30 günlük kürler halinde sabah aç karna yenilen hünnap meyvesi ile  kolestrol ve lipid düşürücü etki elde etmek mümkündür.

Hünnap Faydaları

 • Balgam söktürücü
 • İshal kesen kabızlık etkisi
 • Astım ve bronş rahatsızlıklarında
 • Kolesterol düşürücü
 • Mide ve bağırsak rahatlatıcı
 • Beyinde rahatlatıcı öğrenme ve hafıza güçlendirici
 • Anti kanser
 • Anti oksidan

 

Hünnap Meyvesi Kalorisi

 

Hünnap faydaları içerisinde bulunan organik asitlerden özellikle betulinic asit önemli bir anti kanserojen ve anti oksidan madde olarak bilimsel çalışmalarda yer edinmiştir. Hünnap sadece kanser hücrelerini hedefleyerek koruyucu apopitoza yol açmaz aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek AIDS etkeni HIV virüsünün çoğalmasını da baskılamaktadır. B1, B2 ve B6 vitamini ile tatmin edici seviyede C vitamini içeriği,  mineraller ve farklı organik, inorganik etken içeriği ile zengin olan hünnap meyvesi ülkemizde de yöresel olarak tüketilen bir meyvedir. Hünnap meyvesi  potasyum mineralinden zengin, ve diğer mineraller olarak bakır,kalsiyum, fosfor, demir ve manganez içerir. İçeriğiyle besleyici yapısının yanı sıra çeşitli metabolik ve dejeneratif hastalıklara karşı koruyucu ve tedavi edici kullanımı vardır. Hünnap meyvelerinde yoğun şeker, tanin ve müsilajlı maddeler bulunmaktadır. Bu nedenle içerdiği yoğun şeker nedeniyle şeker hastalarının çok fazla hünnap meyvesini doğrudan veya hünnap kurusu olarak  tüketmesi önerilmez.

 

Hünnap meyvesi içeriğindeki besleyici bileşenler

 

Günümüzde hünnap meyvesi yeni yeni önem atfedilen ve içerdiği  vitaminler, mineraller ve fenollü bileşenler nedeniyle sağlığa faydaları dünyada, ülkemizde sağlıklı ve doğal yaşam meraklıları tarafından ilgili yaklaşımlarla popülarite kazanmıştır. Hünnap meyvesi antioksidan özellikli fenollü bileşenleri ve suda çözünebilen B ve C vitamin  kaynağı olması sebebi ile gün geçtikçe bilim dünyasında artan araştırmalara ve dikkatle incelenmeye alınmıştır.

 

Geleneksel olarak hünnap meyvesi bitkisel tedavi amaçlı günümüzde farklı bir alanda kendine sağlam bir yer edinmektedir. Bu da hünnap kullanımı ile beyinde bir rahatlama ve akabinde gelen kaliteli bir uyku oluşmasına bağlı oluşan yeni tespit edilen bir etkisinin öne çıkarak bu meyveyi sedatif ve bilişsel fonksiyonları arttırıcı bir meyve olarak popüler etmektedir . Hünnap beyin dokusuna etkisini ve temel olarak sinir sistemini koruyucu etkisi için içerdiği flavonoidler, cAMP ve jujuboside isimli madde ile ilişkili kabul ediliyor. Nörotoksin, beyin yorgunluğu ve beyin dokusu stresine karşı sinir sistemi ve nöronları koruyan hünnap meyvesi ayrıca nöronların gelişimi, özelleşmesi ve biyoaktif metabolitlerin ortamda ki varlığı, etkinliğini düzenleyici önemli faydalara sahiptir.Bütün bu etkileri ile birlikte öğrenme ve hafıza için olumlu etkiye sahiptir. Hünnap meyvesi ve hünnap kaynaklı jujuboside molekülü yakın gelecekte nörolojik hastalıkların tedavisi, korunması ve belki önemli bir hastalık olan Alzheimer hastalığı, demans tedavisinde hünnap ile bir çığır açma potansiyeli taşımaktadır.

Hünnap ağacı nerede ve nasıl yetişir ?

Hünnap Ağacı

Hünnap ağacı Çin menşeili bir bitkidir ve bitkinin Çin geleneksel tıbbında  4000 yıllık geçmişi olduğu ve tedavi amaçlı  hünnap ağacı yetiştirildiği ve 400 farklı cinsi olduğu bilinmektedir. Hünnap ağacı kuraklığa dayanıklı olup sulanmayan arazilerde kolayca yetiştirilebilen bir bitkidir,  az yağışlı İç ve Güney doğu Anadolu gibi kurak bölgelerde daha rahat yetişebilen bir çalı ağaçtır. Hünnap ağacı ülkemizde  doğal bitki örtüsü olarak hüdayı nabit bir bitkidir. Özellikle sanayi tipi üretimi nadirdir. Hakkında yeni çalışma ve araştırmalar yapılan hünnap ağacı ve hünnap meyvesi giderek tıbbi önemi artarak, yakın gelecekte çokça yetiştirilecek, popüler bir meyve ağacı türü olarak geniş çapta tarımsal yetiştiriciliği de yapılacaktır kanaatindeyiz.

 

Bilimsel detaylı makale

Was this article helpful?

Related Articles

1 Comment

 1. halime

  Hünnap çocukluğumuzdan bu yana keyifle yediğimiz muşmula benzeri bir dağ meyvesidir. Ankara Çubuk yaylalarında bol bulunur toplardık eskiden beri lezzetli hoş kokusu ile çok faydalı bir yemiş olarak bilirim.

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.