Hipertansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Türkiye’de yaklaşık 15 milyon hipertansiyon hastasından 10 milyon kişinin hipertansiyon hastası olduğunu bilmediği belirtiliyor. Ülkemizde her 3 yetişkin kişiden birinin hipertansiyon hastası olduğu aktarılırken, 15 milyon civarındaki hipertansiyon hastasının yaklaşık 3’te 2’sinin kendisinin hipertansiyon hastası olduğunu bilmediği ortaya çıktı.

Uzmanlar hipertansiyonun erken tanı için düzenli kontrolünün önemli olduğunu belirtirken, vakalarda tedavinin kapsamlı bir şekilde planlanması ve kişinin yaşam boyu sürmesi gereken bu plana uyması gerektiği vurgulanıyor. Hipertansiyonun tek başına öldürücü olmadığını kaydeden doktorlar, ancak tedavi edilmediğinde sonuçlarının ölümcül olabileceğine dikkat çekiyorlar.

Hipertansiyonun tedavi edilmediği takdirde en önemli sonucunun kalp ve damar hastalıkları olduğunu belirten doktorlar, bu konuda önemli uyarılarda bulunuyorlar. Kan basıncının yeterince kontrol altına alınamadığı durumlarda yaşanan diğer önemli sonuçlar arasında ise beyin kanaması ve felç, böbrek yetersizliği, kalp yetersizliği ve kalp krizi, görme kaybı bulunuyor. Kan basıncının kontrol edilemediği vakaların %51’inde kalp yetersizliğine, %33’ünde inmeye ve %21’inde ise kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlere yol açtığı vurgulanıyor.

Dünya genelinde yaklaşık 1 milyar kişinin hipertansiyondan etkilendiği tahmin edilirken, ülkemizde 18 yaş üzeri kesimde hipertansiyon görülme sıklığının ise %31,8 olduğu belirtiliyor. Türkiye’de 15 milyon kişinin hipertansiyon hastası olduğu belirtilirken, yaklaşık 10 milyon kişinin ise hipertansiyon hastası olduğunun farkında olmadığına işaret ediliyor. Hipertansiyonu teşhis etmenin tek yönteminin düzenli şekilde tansiyon ölçtürmek olduğunu söyleyen uzmanlar, ideal tansiyon değerlerinin 120/80 mmHg ve altında olduğunu, 140/90 mmHg üzerindeki değerlerin hipertansiyon olarak değerlendirdiğini belirtiyor. Hipertansiyon hastalarına etkili beslenmeye yönelik değişiklikler, azaltılmış tuz alımı, ölçülü alkol kullanımı, arttırılmış sebze ve meyve tüketiminden oluşan yaşam tarzı değişiklikleri ile düzenli olarak tansiyon takibi yapmaları öneriliyor. Hipertansiyon tedavisinde esas hedef ise kan basıncının normal değerlerde tutulması ve kan basıncı yüksekliğine bağlı organ hasarlarının azaltılması olarak ifade ediliyor.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.