Hindistan Cevizi Yağı ve Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi yağının faydaları


Bugüne kadar, gezegendeki en sağlıklı gıdalardan birinin hindistan cevizinden elde edilen organik aromatik yağlar olduğuna dair yapılmış 1.500’den fazla çalışma var. Hindistan cevizi yağı faydaları ve kullanımı, çoğu insanın fark ettiklerinin de ötesindedir. Örneğin organik hindistan cevizi yağı içerisinde eşsiz esansiyel, aromatik ve tıbbi etkin yağlar barındırır.

Bu eşsiz yağlar ise şunları içerir:

 • Kaprilik asit
 • Laurik asit
 • Kaprik asit

Hindistan cevizi yağlarının yaklaşık yüzde 62’si bu üç sağlıklı doymuş yağ asidinden oluşur ve Hindistan cevizi yağı yüzde 91 oranında sağlıklı HDL kolestrolü yükseltip, riskli LDL ve VLDL kolestrolünü düşüren  satüre (doymuş) yağdır.

Kullandığımız yağların çoğu sindirim esnasında gerektiğinden daha uzun sürer, ancak hindistan cevizi yağı içerisinde bulunanlar hem kısa sürede sindirilir hem de mükemmel bir enerji kaynağı sağlarlar. Ayrıca sindirimi kolaydır ve karaciğer tarafından işlenir, yani yağ olarak depolanmak yerine enerjiye dönüştürülürler.

Bütün bunlar hindistan cevizi yağının faydalarının bu kadar bol ve şaşırtıcı olmasının nedenini gösteriyor.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Neye İyi Gelir?

15 Maddede Organik Hindistan Cevizi Yağının Faydaları


Tıbbi araştırmalara göre, hindistan cevizi yağı aşağıdaki şekillerde vücuda yarar sağlar:
Hindistan Cevizi Yağı Alzheimer başta olmak üzere kalp koruyucu etkiye sahiptir
 1. Hindistan Cevizi Yağı Alzheimer Hastalığında Doğal Tedavi Sağlar

Karaciğer tarafından bu yağın sindirilmesi, beyin tarafından enerji için kolayca erişilebilen ketonlar oluşturur. Ketonlar, glikozu enerjiye dönüştürmek için insüline ihtiyaç duymadan beynin enerjisini sağlarlar.

Son yıllardaki araştırmalar beynin aslında glikoz ve beyin hücrelerini işlemek için kendi insülinini yarattığını göstermiştir. Bir Alzheimer hastasının beyni kendi insülini oluşturma kabiliyetini kaybettiğinde, Hindistan cevizi yağından gelen ketonlar, beyin fonksiyonlarının onarılmasına yardımcı olmak için alternatif bir enerji kaynağı oluşturabilir.

 

 1. Kalp Hastalığını ve Yüksek Kan Basıncını Önler

Dünyada kalp hastalığı ve kardiyolojik nedenler ile ani ölümler ile mücadele konusunda hindistan cevizi yağı üzerine çalışmalar ön planda yer almaktadır. Hindistan cevizi yağı kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi mevcuttur. Hindistan cevizi içerdiği yağlar doymuş katı yağlardan yüksektir. Doymuş yağlar vücudunuzdaki sağlıklı kolesterolü (HDL kolestrolü) artırmakla kalmaz aynı zamanda LDL “kötü” kolesterolü iyi kolesterollere dönüştürmeye yardımcı olur. Vücudun HDL’sini arttırarak, kalp sağlığını geliştirmeye ve kalp rahatsızlığı riskini düşürmeye yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı ve özellikle organik hindistan cevizi yağı  yüksek trigliseritleri düşürerek kalbe aterosklerozu önleyici olumlu yararlar sağlar.

 1. Üriner Sistem Enfeksiyonu ve Böbrek Enfeksiyonunu Tedavi eder 

Hindistan cevizi yağının üriner sistem enfeksiyonu ve böbrek enfeksiyonlarını temizlediği ve iyileştirdiği bilinmektedir. Hindistan cevizi yağındaki MCFA’lar, bakteri üzerindeki lipid kaplamayı bozarak ve onları öldürerek doğal bir antibiyotik olarak çalışırlar.

 1. İnflamasyonu ve Artriti Azaltır

Hindistan’da yapılan bir araştırmada, saf organik hindistan cevizi yağı  içinde bulunan antioksidanların yüksek seviyelerinin iltihaplanmayı azalttığı ve artriti, diğer önde gelen ilaçlardan daha etkili bir şekilde tedavi ettiği ortaya çıkmıştır.

Başka bir çalışmada ise, sadece orta derecede ısıyla hasat edilen Hindistan cevizi yağının iltihaplı hücreleri baskıladığı bulundu.

 1. Kanseri Önlemeye Yardımcıdır

Hindistan cevizi, kanserle mücadelede iki özelliğe sahiptir: birincisi, sindiriminde üretilen ketonlar iledir. Kanser hücreleri ketonlardaki enerjiye erişemez ve glikoza bağlıdır. Ketogenik bir diyetin kanser hastalarının iyileşmesine yardımcı olabileceği araştırmacılarca kabul görmektedir.

İkincisi, bakterilerin lipid duvarlarını sindirirken, mide kanseri riskini artırdığı bilinen helicobacter pylori bakterilerini de öldürebildiği varsayımıdır. Kanserin kimyasal olarak tetiklendiği çalışmalarda bile, Hindistan cevizi yağının verilmesiyle kanser gelişiminin azaldığı gözlenmiştir.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Saç Bakımı ve Cilt Bakımı için idealdir
 1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir (Antibakteriyel, Antifungal ve Antiviral)

Hindistan cevizi yağının, toksin miktarını azalttığı, bakterilerle mücadele ettiği ve virüsler için düşmanca bir çevre oluşturduğu bilinen laurik asit (monolaurin) içerdiği bilinmektedir. Günümüzde birçok hastalık, vücuttaki kötü bakterilerin, mantarların, virüslerin ve parazitlerin aşırı büyümesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Diyetinizdeki tahılları ve şekeri, hasta olduğunuzda Hindistan cevizi yağı ile değiştirebilirsiniz. Şeker kötü bakterilerin gelişimini besler. Bunun yerine, bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı, hasta olduğunuzda ise günde üç kez tüketebilirsiniz bunun yanı sıra ise sebze ve kemik suyu da tüketmeniz faydalı olacaktır.

 

 1. Bellek ve Beyin Fonksiyonunu Artırır

Yaşlanma Nörobiyoloji Dergisinde yayınlanan 2004 yılında yapılan bir araştırmada, araştırmacılar, Hindistan cevizi yağı içerisindeki aktif maddelerin hafıza problemlerini iyileştirdiğini keşfettiler. Tüm hastalarda, Hindistan cevizi yağı aldıktan sonra hafızanın geri çağırma yeteneklerinde belirgin bir iyileşme olmuş, Alzheimer tedavisinde ilaca alternatif olarak kullanımı konusunda kontrollü çalışmalar yapılmıştır. Hindistan cevizi yağı vücutta kolayca emilir ve insülin kullanılmadan beynin içine girilebilir. Böylece, beyin hücrelerini daha verimli bir şekilde besleyebiliyor.

Organik Hindistan Cevizi Yağı Faydaları saymakla bitmez
 1. Enerji ve Dayanıklılığı Artırır.

Hindistan cevizi soğuk sıkım elde edilen yağlarının faydaları arasında sindirimi kolaylaştırıcı etkisi ve aynı zamanda uzun süre devam eden bir enerji üretir ve metabolizmanızı hızlandırır.

Günümüzde birçok triatlon oyuncusu, eğitim sırasında enerji kaynağı olarak hindistancevizi yağı kullanıyor ve uzun mesafede yarışıyor. Hindistan cevizi yağını,  bal ve chia tohumlarını birlikte karıştırırsanız eşsiz bir enerji kaynağı oluşturmuş olursunuz . Bir seferde sadece bir tatlı kaşığı ve egzersiz yapmadan önce 30 dakika tüketin.

 

 

 1. Sindirimi kolaylaştırır ve mide ülseri riskini azaltır.

Hindistan cevizi aynı zamanda vücuda yağda çözünen vitamin, kalsiyum ve magnezyumu emmeye yardımcı olur ve böylece sindirimi de hızlandırır. Hindistan cevizi yağı, omega-3 yağ asitleri ile aynı zamanda alınırsa, sindirime ve vücut tarafından kullanılmaya hazır olduğu için onların faydasını iki kat daha etkili hale getirebilir.

 1. Ciltteki Sorunları (Yanıklar, Egzama, Kepek, Dermatit ve Sedef hastalığı) iyileştirir

Organik hindistan cevizi yağı yüz temizleyici, nemlendirici ve güneş koruyucu olarak iyi bir kurtarıcı, aynı zamanda da birçok cilt rahatsızlığını tedavi edebilen mucizedir. Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri (kaprilik ve laurik) içten ve dıştan inflamasyonu azaltır ve nemlendirir, bu nedenle cilt problemlerinin her çeşidi için mükemmel bir çözüm olarak faydalanılabilir.

Ayrıca cildi korur ve cildi iyileştirmek için ideal olan birçok antioksidan içerir. Buna ek olarak, antimikrobiyal özellikler birçok cilt sorununa neden olabilecek durumları dengeler. Piyasada cilt için çok fazla rafine edilmemiş hindistan cevizi yağı mevcuttur.

 1. Dişeti Hastalığını ve Diş Çürüğünü Önler

Hindistan cevizi yağı yüzyıllar boyunca bakterilerden ağzı temizlemek ve periodontal hastalığın iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılmıştır. Hindistan cevizi yağı, bu anlamda en etkili yağlardan biridir.

Hindistan cevizi yağını ağzınızda gargara yaparak uygulayın. Ağzı oral bakterilerden temizleme, periodontal hastalık riskinizi önemli ölçüde azaltır. Diş etinizi iyileştirmek ve dişlerinizi onarmak istiyorsanız, haftada 3 gün 20 dakika boyunca Hindistan cevizi yağını gargara yapmanız size ve dişlerinize iyi gelecektir.

 1. Hindistan Cevizi Yağının Zayıflamaya etkisi

Hindistan cevizi yağı enerji oluşturduğu için ve aslında depolanmayan yağ olması nedeniyle, kilo verme de oldukça faydalıdır. Yağ ve kalori yakmaya, iştahı azaltmaya yardımcı olur ve çalışmalarda özellikle göbek yağını eritmede yardımcı olur.

Organik Hindistan Cevizi Yağı Saç için harika bir nemlendiricidir
 1.  Saç Bakımı İçin Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Saçınızda kepek veya kuru saçlarınız varsa, Hindistan cevizi yağının bu koşulların iyileştirilmesine yardımcı olan mükemmel yağ asitleri vardır. Saçlarınıza bakım için ev yapımı Hindistan cevizi içeren lavanta şampuanı yapabilir veya tamamen doğal bir saç kremi olarak saf hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

Kepek veya kuru saçlardan kurtulmak için bir çorba kaşığı hindistan cevizi yağı ile 10 damla biberiye yağını ile karıştırarak saç derinize 3 dakika boyunca masaj yapın. 30 dakika sonra duş alabilirsiniz .

14. Prematüre bebekler organik hindistan cevizi yağı ile masaj tedavisinin olumlu etkileri

Prematüre doğan bebekler için annelerin günlük düzenli yapacakları hafifi masajlar, kollarda ve bacaklarda uygulanan kontrollü egzersizler ve bu hafif taktil uyaranların prematüre bebeğin kilo alması, kanda beyin gelişimi için esansiyel yağ asidi,lipit, trigliserit düzeyinin artması bilinen olumlu etkileridir. Bu prematüre bebeklere uygulanan masaj tedavisinin hastanede yatış süresinde ve bebeğin ilk bir aylık peryodun da  hindistan cevizi yağı kullanılarak uygulanması sonucunda daha hızlı prematüre bebeklerin kilo aldığı ve yağ lipit profillerinin daha hızlı düzeldiği ve kemiklerinin daha hızlı dansite kazandığını göstermektedir.

15. Hindistan Cevizi Yağı Karaciğer koruyucu etkiye sahiptir

Bazı kimyasallara bağlı meydana gelen karaciğer hasarından koruyucu etkisi bilimsel olarak gösterilmiştir. Araştırmalar Hindistan cevizi yağının karaciğeri toksik hasarlardan koruduğunu da gösteriyor.

 

Hindistan cevizi yağı nerede satılır ?

Hindistan cevizi yağı fiyatı nedir ?

Hindistan ceviz yağı güvenilir aktarlardan veya internet üzerinden temin edilebilir. Özellikle soğuk sıkım ve organik hindistan cevizi yağı temin etmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Oda sıcaklığında saklandığında sıvı olarak bulunan ve buzdolabında saklandığında katı hindistan cevizi yağı şeklinde bulunan bu mucizevi doğal ilaç dilerseniz ekmeğe dahi sürülüp yenebilecek kadar güzel aromatik kokuya,esansa sahiptir . Doğrudan güneş ışığı görmeyen ortamlarda saklamanız önerilir. Hindistan ceviz yağı fiyatı genellikle marka ve elde edilme durumuna göre değişir. Organik hindistan cevizi yağı faydaları çok daha fazla olması nedeni ile fiyatlarda farklılık olup 200-300 gr cam kavanozlarda, tanesi  20-40 TL arasında değişmektedir. Ayrıca piyasada organik soğuk sıkım ürün olarak Lifeco Hindistan Cevizi yağı, Mecitefendi hindistan cevizi yağı, Zadevital hindistan cevizi yağı markaları sosyal medya mecralarında öneriler arasında bulunmaktadır.


Konu ile ilgili bilimsel makale

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?