Himalaya tuzu nedir nasıl kullanılır ?

Himalaya tuzu nedir ve nasıl kullanılır?

 

 

 

 

 

Himalaya tuzu nedir ?

Himalaya tuzu sarp Himalaya dağlarında elde edilen bir çeşit deniz tuzudur. Deniz tuzu terimine takılmayın binlerce yıl önce Himalaya sıra dağlarının denizle örtülü coğrafi yükseltiler olduğunu ve yaşanan büyük buz devri döneminde denizlerin donması ile Himalayalar üzerinde biriken farklı mineral içeriklerine göre koyu pembeden açık pembeye kadar farklı renklerde bulunan Himalaya tuzuna ev sahipliği yaptığını yazımızda öğrenmiş olacaksınız.

Himalaya tuzu ne işe yarar ?

Himalaya tuzu nasıl kullanılır ? sorusuna  Ahmet Maranki çok güzel kullanılır diyerek Himalaya tuzunun farklı sağlık faydalarını sıralamıştır.

Himalaya tuzu faydaları

-Damar sertliğine iyi gelir

-Akciğerleri ve solunum sistemini yeniler

-Hücre içindeki asit bas dengesini sağlar ve yaşlanmanın olumsuz etkilerini geciktirir

-Sağlıklı bir uyku düzeni sağlar

-Cinsel gücü takviye eder

-Kas kramplarını önler

-Dokularda hidrasyonu arttırır ve kemikleri güçlendirir

-Kan basıncını düşürür ve periferik doku perfüzyonunu yani kanlanmayı düzenler

-Ağır metallere karşı detoks etkisi yapar

Bu kadar çok sağlık faydası olan Himalaya tuzu nerede kullanılır? derseniz himalaya tuzu normal kaya tuzu kullandığınız günlük kullanım yanında tuz lambası olarak kullanılır.

Bilinen kaya tuzunun faydaları yanında kaya tuzu lambası ve himalaya tuzu lambası düzenli kullanım ile havada mikro partiküllere dönüşür ve astım, KOAH ve diğer akciğer fonksiyon kaybı olan durumlarda oldukça olumlu etki gösterir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tuz lambasının faydaları kullanılan tuz kaya tuzu ise kaya tuzu lambası faydaları veya Himalaya tuzu ise himalaya tuzu lambası faydaları olarak ele alınmamalıdır. Kullanılan tuzun mineral içeriği bu etkileşimde önemli rol oynasa bile genel olarak tuz lambalarının faydaları oluşan ısı ve toplanan nem ile tuz minerallerinin bir çeşit tuz mikro partikülizayonuna uğrayarak tuz değirmeni gibi  ortama tuz minerallerini dağıtması ile meydana gelir.

Tuz lambasının Faydaları

-Havayı dezenfekte ederken  ayrıca kötü kokuları absorbe ederek deodorant gibi bir etki oluşturur. Bu ferahlatıcı etkisi oldukça değerli ve kanıtlanmış bir etkisidir.

-Allerjik ve astım benzeri durumları azaltır,

Öksürük nasıl geçer ve balgam atımı kolaylaşır,

-Vücut enerjisini arttırır,

-Çeşitli elektirikli ev aletlerinin yaydığı elektromanyetik etkiyi azaltır dolayısıyla daha dinlendirici ve kolay uyunarak, zinde ve dinç uyanmamıza yardımcı olur.

-Moral ve konsantrasyon üzerine olumlu etki oluşturur.

-Havada bulunan statik elektriği nötralize eder.

-Ayrıca güzel, dekoratif, çevre dostu bir gece lambası olarak keyifle kullanılabilir.

Himalaya Tuzu hakkında bilimsel makale

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.