Hemoroid nasıl geçer

Hemoroid Nasıl Geçer ? Hemoroid Ne İyi Gelir?

Hemoroid ne demek?

Tıbben hemoroid halk arasında basur, mayasıl, hemeroid gibi isimlerle anılan bir hastalıktır. Bu isimler ile sıklıkla doktora gidilmeden önce aktarlara, konu komşuya danışılarak tedavi edilmeye çalışılan ve yerleşimi itibarı ile doktora gidilerek tedavi için başvuru en sona kalan bir hastalıktır. Hemoroid hasta tarafından nasıl anlaşılır derseniz kişi büyük abdest yaparken özellikle kabızlık halinde ağrılı ve kanamalı büyük abdest ile kendini gösteren ve makattan dışarıya genişlemiş toplar damarların,varileşmiş venlerin meme gibi çıkması ile hastanın taharet sırasında fark ettiği bir durumdur. Peki bu durumda hemoroid nasıl geçer? sorusuna cevap bulmak isterseniz bu yazının tamamı size yol gösterecektir.

Hemoroid nasıl olur?

Hemoroid genellikle sık kabızlık şikayeti olan, diyetlerin de liften zengin bir beslenme takip etmeyerek fast food ve hazır gıda tüketen, sebze meyva ile arası iyi olmayan, yemeklerini çiğnemeden yutan, kola, çay, kahve gibi kabızlık yapan içecekleri çok tüketen kişilerde veya karın içinde basınç artışına neden olan sigara içenlerin hastalığı olan KOAH hastalarında veya hamilelik esnasında karın içinde yerleşik bebeğin aylar içinde oluşturduğu baskı ile hemoroid olur.

 Hemoroid nasıl anlaşılır?

Hemoroid hasta tarafından başlangıç evresinde dışkıda zorlama sonrasında kanama, kabızlık olmaksızın büyük abdset sonrasında damla damla taze kanama, ağrılı makattan çıkan meme başı şeklinde fıtıklaşmış toplardamarın ele gelmesi ile fark edildiği gibi doktor muayenesi sırasında bu saydıklarımızın bir kısmının doktor tarafından gözle görülmesi veya muayene esnasında parmakla makat içinde büyümüş toplardamar kitlesinin hemoroid pakelerinin tespiti ile hemoroid tıbben anlaşılır.

 Hemoroid nasıl tedavi edilir?

Hemoroid tedavisinde altta yatan sebebe yönelik tedavi edilir yani hastanın yaşam şeklinde kabızlığı önleyici liften zengin diyet önerileri ile bol sebze ve meyva tüketmesi öncelikle teşvik edilir. Bu amaçla hemoroid arttıran sigara, alkol, yağlı, acı baharatlı şeylerden kaçınılarak liften zengin yulaf, kepek içeren ekmek, bakliyat, elma, armut gibi bağırsak hareketlerini olumlu yönde arttıran ve bağısak içeriğini yumuşatan besinler ile probiyotik içeren bazı takviyeler ile kefir, yoğurt günlük öğünde muhakkak tüketilmesi önerilir.

Hemoroid ne iyi gelir?

Hemoroid yaşam tarzında gıda tüketiminde yapılacak bazı önlemler ile düzeltilmezse o zaman ilaç ile bağırsakların hareketinin arttırılması, kabızlık önleyici tedaviler ile gerektiğinde hemoroid için cerrahi klips, bantlama gibi küçük veya büyük cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Ahmet Maranki’ye göre Hemoroid nasıl geçer ?

Ahmet Maranki hemoroid ve basr tedavisinde kavrlmuş kara halle çekirdeğinin çiğnenmesi ile fayda sağlanacağını ayrıca ayurveda tabletleri veya kaynatılıp soğutulmuş kuşburnu lapası ile basur bölgesine ılık kompresyon tedavisinin de faydalı olacağı konusunda görüş bildirmiştir. Ahmet Maranki aslında doktor olmadığı için verdiği önerileri de kaynak göstermediği için konu hakkında bilgisinin ve yetkinliğinin şüphe ile karşılanması gereken bir şifalı ot kaynağı olarak dikkatle değerlendirilmesi gereklidir.

İbrahim Saraçoğlu’na göre Hemoroid nasıl geçer  ?

Hemoroid İbrahim Saraçoğlu’na göre çoban çantası kürü ile geçer. Ayrıca çoban çantasının yanına hazırlanan özel dere otu kürünün de faydaları olduğunu tavsiye eden İbrahim Saraçoğlu hoca ayrıca hemoroid, prostatit ve sistit’e neden olan acı biberde yer alan kapsaisin maddesini sorumlu tutmaktadır. Saraçoğlu hoca her ne kadar tıp doktoru sayılırsa da, kapsaisin  konusunda bilimsel bir veriye dayanıp dayanmadığını bilmiyoruz.

Hemoroid ne yemeli, ne yemez 

Hemeroid konusunda efsanevi bir genel cerrahi uzmanı olan Mevlüt Topbaş günde 10-20 arasında lokal anestezi ile hemoroid, anal fissür gibi hastalık tedavisi yapan efsanevi bir doktordur. Mevlüt Topbaş tarafından cerrahi müdahale uygulanan hastalarına genellikle perhiz özel diyet önermemesi ile bilinir ve bu özelliği de kendisi için ayrı bir popülarite sebebidir. Fakat halk arasında hemoroid hastası ne yemeli ne yemez sorusuna rutin verilen cevap elbette acı, baharatlı, ekşi, kızartma yememeli şeklinde verilir. Ancak gerçek ne yöndedir? Tıbbi gerçek hemoroid ve benzeri hastalıklarda vücudumuza giren her 1000 kcal için 14 gr  lifli, fiberden zengin gıda alınması gerekliliğinin bilimsel olarak kanıtlandığı yöndedir. Bu fiber zenginliği ile kabızlık önleneceği gibi dolayısıyla hemoroid açısından ve belli başlı metabolik hastalıklara faydalı olduğu yönündedir.

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.