Havuç Kaç Kalori ve Besin Değerleri, Faydası Kilomu Aldırır Zayıflatır mı ? 

Havuç Kalorisi Besin Değeri ve Faydaları, Diyette Zayıflatır mı ?

Havuç lif açısından oldukça zengin olduğu için sindirim sistemi rahatsızlıklarını iyi gelir. Bağırsakların doğru bir şekilde çalışmasını sağlayarak kabızlığı önler. İçerisinde bulunan vitamin, mineral ve lif sayesinde diyette öğün aralarında tüketildiğinde tokluk hissi yaratarak yemek yeme içgüdüsünü azaltır. Bu durumda sağlıklı bir ara öğün olup  zayıflamaya yardımcı olur. Havuç zayıflatır mı, kilo aldırır mı, faydaları nelerdir, diyette tüketilir mi konularını aşağıda ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz. Ancak öncelikle Havuç kalorisi ve besin değerleri konusunu ele alalım.

Havuç beta karoten bakımından zengin güçlü bir antioksidandır. İçerdiği beta karoten sayesinde cildi besler, saçları parlaklaştırır ayrıca tırnakları güçlendirir. Havucun birçok hastalığa faydalıdır. Bunların başında kalp rahatsızlıkları ve Alzheimer gelir.

Havuç Kalorisi ve Besin Değerleri

1 Adet Havuç Kaç Kalori: 100 gr havuç 41 kaloridir ve 1 adet büyük havuç ortalama 100 gr’dır.

1 Adet (100 gr) Havucun Besin Değerleri

 • Lif (g) 2.58
 • Yağ (g) 0.24
 • Karbonhidrat (g) 9.58
 • Kolesterol (mg) 0
 • Kalsiyum (mg) 33
 • Protein (g) 0.93
 • Potasyum (mg) 320
 • Sodyum (mg) 69
 • Demir (mg) 0.3
 • Vitamin A (mg) 16706
 • Vitamin C (mg) 5.9

havuç kaç kaloriDiyette Havuç Zayıflatır mı: Daha öncede bahsettiğimiz gibi havucun içeriğinde beta karoten bulunur. Beta karoten vücuttaki serbest radikallerin dengesini sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca oldukça güçlü bir lif kaynağı olup, diyette ara öğünlerde tüketildiğinde açlık krizlerini bastırarak tok tutar. Bu sayede daha az yemek yememizi sağlayarak zayıflamaya yardımcı olur. Diyet esnasında az besin tüketildiği için kabızlık sorunu oluşabilir bu dönemdi havuç tüketildiğinde kabızlık sorunun en aza indirir.

 

Havuç Kilo Aldırır mı: Havuç kalorisi düşük bir besin olup lif açından oldukça zengin iyi bir mineral ve potasyum kaynağıdır. Diyette genellikle ara öğün olarak tok tutması açısından önerilir. Burada önemli nokta havucun çiğ olarak pişirilmeden tüketilmesidir. Çünkü tüketildiğinde kan şekerini yükseltir ve buda şeker hastaları için riskli bir durumdur. Tüketilmesi çok tüketilmezse kilo aldırmaz aksine zayıflamaya yardımcı olur.

Havucun Faydaları

Havuç düşük kalorisi ve değerli besin değerleriyle oldukça sağlıklı bir besindir. Özellikle lösemi, göz hastalıkla ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına faydalıdır.

Havuç A vitamini Açısından En Zengin Besindir: Havuca rengini veren pigmente beta karoten denir. Beta karoten vücutta kolaylıkla A vitamine dönüştürüldüğü için hayvansal gıdalar haricinde A vitamini açısından en zengin besindir.

Havuç Potasyum Zenginidir:Havuçta yoğun miktarda potasyum bulunması sebebiyle Alzheimer gibi beyin fonksiyonlarını ilgilendiren hastalıklarda faydalıdır. Potasyumun varlığı aynı zamanda stres hormonlarını etkileyerek stres, endişe ve kaygıyı azaltır.

Kansere – Lösemiye Karşı Havuç Tüketimi: Yapılan bilimsel bir araştırma göre havuçta biaoktif kimyasallar ve kansere yol açan hücrelerin azalmasına neden olmaktadır. Özellikle mesane kanseri olan hastalar için tüketilmesi neredeyse zorunlu olan bir besindir.

Havuç Bağışıklık Sistemini Düzenler: Bağışıklık sisteminin ihtiyacı olan tüm vitamin, mineral ve lif havuç tarafından karşılanabilir. Çünkü havucun içerisinde bunları karşılamaya yetecek kadar demir, çinko, bakır gibi ve A,C,E ve B gibi vitaminler bulunur. Sağlıklı bir vücuda ve bağışıklık sistemine sahip olmak için havuç tüketimi önemli ve gereklidir.

Göz Sağlığınız İçin Havuç Tüketin: Havucun gözlere yararlı olduğu halk arasında da çok sık bilinen bir gerçektir. Ancak bilimsel olarak konuya yaklaşmak gerekirse Kaliforniya üniversitesi Stein Enstitüsü tarafından yapılan bilimsel araştırmalarda halk arasında bu yayın bilgiyi doğrular. Bu araştırmaya göre bir kadın topluluğunu ikiye ayırıp bunların bir kısmına haftada en az 2 adet havuç yedirip diğer guruba ise yedirmeyerek, havuç yiyen kadın grubunun yemeyen gruba göre göz hastalığı görülme oranının daha az olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca havuçta bulunan A vitamini sayesinde gözlerin ışığı ayarlama fonksiyonunu güçlendirerek gözlerin nemlendirip göz kuruluğunu önlemektedir.

Kan Şekeri ve Sindirim Sistemi İçin Havuç: Düzenli olarak her gün havuç tüketilmesi sindirim sistemini düzenleyerek oluşabilecek kabızlık sorununa iyi gelir.  Havuç ortalama günlük besin ve lif ihtiyacının %7 sini karşılayabilir. Lifin sindirim sistemi için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ancak lif aynı zamanda kan şekeri içinde çok önemlidir. Kan şekeri seviyesinin korunmasını sağlar.

Not: Kan şekeri seviyesinin korunması için havucun çiğ olarak tüketilmesi nemli bir noktadır. Havuç pişirilerek tüketildiğinde kan şekerini düşürür. 

Kalp Sağlığı İçin Havuç Tüketin: Kardiyovasküler hastalıklarda özellikle turuncu ve sarı renkli sebzeler hastalığın riskini azalmaktadır. Yapılan çeşitli bilimsel araştırmalara göre özellikle düzenli olarak havuç tüketimi kalp ve damar hastalıklarının risk oranını düşürerek hastalıktan kurtulma şansını yükseltmektedir.

Havuç Yiyerek Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunun: Havuç içerisinde bulunan antioksidan sayesinde cildin esnekliğini  korur ve kırışıklıkları önleyerek yaşlanmayı geciktirir. Tabi havuç tüketiminin yanı sıra özellikle yaz aylarında güneşe çıkmadan önce havuç özlü güneş kremlerini kullanmak cildinize oldukça faydalı olacaktır.

Bünyesinde barındırdığı alkali elementler sayesinde kanı temizler.

Vücudun asit alkali dengesini korur.

Sodyumu dengeleyerek dolaylı da olsa yüksek tansiyona iyi gelir.

İçerisinde bulunan yoğun lif sayesinde kolesterolü dengeler.

Havuç tüketimi ağız içi bakterilerin temizlenmesi sağlar.

Fazla Havuç Tüketiminin Zararları

Karoten pigmentinin yoğun olarak bulunması sebebiyle çok havuç tüketimi cildi turunculaştırır.

Gaz ve şişkinlik problemine neden olabilir.

Böbrek hastalarının fazla havuç tüketmemesi gerekmektedir. Çünkü havucun içerisinde bulunan yoğun potasyum böbreğe zarar verebilir.

Was this article helpful?

Related Articles

2 Comments

 1. Tamer karabağ

  havuç özellikle beypazarı havuç olursa kalorisi nedir günde en fazla kaç adet tüketilmelidir bende şeker hastalığı varsa zararı çok olur mu?

 2. Ecevit Gündüz

  Havucu çocukluğumdan beri çok severim günde en az 5 tane yerim son zamanlarda avuçlarımın sarardığını ve vücudumda beta karoten depolandığını fark ettim

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.