Haşlanmış Mısır Faydalı Mıdır? Haşlanmış Mısır Kaç Kaloridir?

Haşlanmış mısır tüketilmesi sağlık için oldukça faydalıdır. Haşlanmış mısır zamanında ve mevsiminde tüketildiğinde oldukça sağlıklı ve lezzetli bir gıdadır. Herkes tarafından sevilerek tüketilen ve sağlıklı olan haşlanmış mısır içeriğinde bol miktarda vitamin barındırmaktadır. Haşlanmış mısır mevsiminde tüketildiğinde sağlık açısından birçok faydası mevcuttur. Haşlanmış mısır içeriğindeki B grubu vitaminleri ile özellikle unutkanlık hastalığı olarak bilinen Alzheimer hastalığına karşı vücudu korumaktadır.

Haşlanmış Mısırın belli başlı faydaları

Mısırın içeriğinde bulunan mineraller ve antioksidanlar akciğer kanserine karşı koruma sağlamakta ve diğer birçok kanser hastalığına da kişileri korumaktadır. Haşlanmış mısır koroner kalp hastalığına karşı da bizleri korumaktadır. Kan yapıcı özelliği bulunan mısır, aynı zamanda vücudu güçlendirerek toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Yüksek lif içeriği sayesinde vücudun lif ihtiyacını karşılar. Lifli bir gıda maddesi olduğu için vücudun ihtiyaç duyduğu lif oranının yaklaşık %23’ünü karşılamaktadır.

Haşlanmış mısırın zararları var mıdır?

Haşlanmış mısır bazı insanlar için zor bir besin olduğu için sorun yaşatabilir. Özellikle guatr hastalığı bulunanlara haşlanmış mısır verilmemesi önerilir. Sebzelerin ve besinlerin yararlı oldukları gibi her vücut için aynı sonucu da doğurmayacağı da kesinlikle unutulmamalıdır. Haşlanmış mısır tam tahıllı besin grubuna girer. Çünkü içerisinde bol miktarda lif barındırmaktadır. Bu sebeple haşlanmış mısır özellikle diyet uygulayan kişilere önerilmez. Haşlanmış mısırın içerisinde bulunan bol miktardaki lif ve çeşitli vitamin ile mineraller sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Bunun yanında beslenme ve diyet uzmanları haşlanmış mısırın kabızlığı giderdiğini ve sindirimi kolaylaştırdığını belirtiyor.

Haşlanmış mısır kaç kaloridir?

Orta boy bir haşlanmış mısırda 120 kalori bulunmaktadır. Diyet uygulayanların günlük kalori miktarı 1.500 olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla günde 1 adet orta boy mısırdan alınacak kalori miktarı diyet yapanları olumsuz yönde etkilemeyecektir. Hatta tam aksine sindirimi kolaylaştırarak lif bakımından zengin beslenmeye yardımcı olacaktır. Bu sebeple beslenme ve diyet uzmanları tarafından diyet yapanlara ara öğünlerde tüketilmek üzere 1 adet orta boy haşlanmış mısır önerilmektedir. 1 bardak mısırda 135 kalori, 1 adet büyük boy süt mısırda 130 kalori ve 100 gram süt mısırda 96 kalori bulunmaktadır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.