Haşimato hastalığı nedir ? Haşimato Belirtileri nelerdir

Haşimato tedavisi nasıldır?

"color: #ff6600;">Haşimato hastalığı ile yükselen anti TPO nedir ?rtileri-nelerdir" >Haşimato Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?Doktorum sende Haşimato var dediğinde aklıma ilk gelen soru Haşimato nedir ? oldu. Bu japon hastalığının bende ne işi var dedim haliyle doktoruma ve kısaca bu bilgileri verdi bana.

Haşimato nedir ? Haşimato hastalığı olarak bilinir haşimato tirodi isimli olan bu hastalık otoimmün bir hastalık olup tiroid iltihaplanması esas hastalıktır. Vücudun koruyucu hücreleri kendi tiroid bezlerine saldırır ve kalıcı hasar ile hipotirodi ve ömür boyu ilaç tedavisi zorunluluk olur. Tiroid bezi yeterli çalışamaz ve tirod bezi daha çok çalışsın diye hipofiz bezi daha çok TSH hormonu üretir. Haliyle TSH nedir ? sorusu gündeme gelir. TSH beyin içinde yer alan küçük bir salgı bezinde tiroid stimüle hormonu olup kısaca TSH olarak isim alır. Tiroid bezi boyunda yer alır ve farklı sebeplerle büyümesine guatr adı verilir. Salgıladığı tiroid hormonları ile vücutta kalp ritmi dahil vücuttan kalori yakımının hızının ayarlanması yani metabolizma ile ilgili bir dizi önemli fonksiyonun görülmesine aracılık eder.

Haşimato hast

Haşimato hastalığı neden olur ?

tkin rol oynamaktadır.
 • Genetik alt yapı önemlidir. Çünkü aile bireyinde Haşimato hastalığı olan bir kişinin haşimato belirtileri göstermesi veya başka bir  oto immün hastalığa yakalanması söz konusudur.
 • Haşimato belirtileri kadınlarda 8 kat daha fazla gözlenir o halde kadın cinsiyet hormonları bu hastalıkta rol oynar. Bebek sahibi olan annelerde doğum sonrası haşimato görülme sıklığıda fazladır ohalde hormonlar herhalde etkin bir sebep olarak düşünülmekte.
 • Fazlaca iyot maruziyeti ile haşimato hastalığı arasında ilişki mevcut.
 • Radyasyona maruziyet haşimato hastalığı belirtileri için önemli.

 

Haşimato Hastalığı Belirtileri

Haşimato Hastalığı Belirtileri"https://iyigelen.net/wp-content/uploads/2017/11/haşimato-belirtileri-271x300.jpg" alt="" width="271" height="300" srcset="https://iyigelen.net/wp-content/uploads/2017/11/haşimato-belirtileri-271x300.jpg 271w, https://iyigelen.net/wp-content/uploads/2017/11/haşimato-belirtileri-45x50.jpg 45w, https://iyigelen.net/wp-content/uploads/2017/11/haşimato-belirtileri-320x354.jpg 320w, https://iyigelen.net/wp-content/uploads/2017/11/haşimato-belirtileri.jpg 579w" sizes="(max-width: 271px) 100vw, 271px" />

 • Büyümüş bir tiroid bezi
 • Kilo alımı
 • Yorgunluk
 • Soluk ve sağlıksız, kuru deri
 • Yüzde ve eklem çevresinde şişlik
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Kabızlık
 • Saç dökülmesi
 • Gebe kalmakta güçlük
 • Başarısız gebelikler Düşük
 • Soğuk intoleransı
 • Adet düzensizlikleri
 • Saçlarda kırılganlık, güçsüz ve sağlıksız saçlar
 • Depresyon eğilimi
 • Kalp nabız düşüklüğü Bradikardi

Haşimato hastalığında belirtiler oluşan hipotiroidi ile eş zamanlı olup yavaş seyretme eğilimindedir. belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar ve hafiften ağıra doğru ağır ilerler. Bazı olgularda sadece yorgunluk bazı hastalarda mental bulanıklık, unutkanlık öne çıkar.Kabızlık, kuru cilt, sebebi belirsiz ağrılar, kilo alımı, adet düzensizlikleri, reflekslerde azalma görülür. Bazen uykusuzluk tek belirti olabilir ve depresyon eğilimi ile birlikte gözlenir. Bu belirtiler bazen hep birlikte bazen tek tek olabilir dikkatli muayene ve gerektiğinde görüntüleme ve laboratuvar analizi gereklidir. Özellikle boyunda tiroid usg ile tiroid iltihabı görüntüsü yakalanabilir, haşimato klinik belirtileri laboratuvarda TSH ve anti TPO yüksekliği ile desteklenirse tanı güçlenir.

Haşimato hastalığı belirtileri içinde TSH nedir ve yüksekliği neden olur ?

 Haşimato hastalığı belirtileri içinde TSH nedir ve yüksekliği neden olur ?

tent/uploads/2017/11/antiTPO-nedir.jpg">

TSH, tiroid bezi yeterli çalışamadığı durumlarda yükselen tiroid stimüle eden hormona verilen isimdir kısaca TSH denir. Ve hemen daima haşimato hastalığı belirtileri içinde anti TPO yüksekliği ile birlikte TSH yüksekliği tanı koydurucudur. Anti TPO nedir ? Anti TPO haşimato hastalığında tiroid bezine karşı yıkıcı etki oluşturan oto immün antikorun özel adıdır.

 Haşimato Tiroidi, Tiroid iltihabı neden olur ?

Haşimato hastalığı bir oto immün tiroid iltihabı olup 30-50 yaş arasında en sık görülür. Tiroid bezi lenfosit adı verilen vücut savunma hücreleri ile istila edilmiş ve tahrip

 Haşimato Tiroidi, Tiroid iltihabı neden olur ?

>

Haşimato diyeti nasıldır ?

Haşimato hastalığı için bilinen bir tedavi yoktur. Fakat fonksiyon kaybına uğrayan tiroid bezinin salgıladığı temel tiroid hormonları ömür boyu replasman olarak kişinin ihtiyacına göre hesaplanıp düzenli alması sa

Haşimato diyeti nasıldır ?

yeterli düzeye ulaşınca haşimato belirtisi olarak yükselen TSH düzeyinin, normale inmesi beklenir ve tedavinin başarısı bu şekilde kontrol ve  takip edilir.

Haşimato diyeti iyottan fakir ve temel olarak yeşil sebzeler ve dere otu ile desteklenmiş bir diyet olmalıdır.

Kaynak

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.