Hamileyken Ağda Yapılır mı, Yapmak Zararlı mı?

Hamilelikte Ağda  Yapılır mı, Zararlı mı ve Tüy Dökücü

Krem ile Genital Bölge Temizliği Bebeğe zararlı mı?

Hamileliğin başlamasından itibaren anne adayları birçok konuda endişe duyarlar. Bu endişelerinin temelinde ağda yapmak bebeğime zarar verir mi sorusu yatar. Tüm bu soruların içinde en ufak konularda dahi araştırma yapmaya ve sorup soruşturmaya başlarlar. Bunun akabinde edindiği bilgileri kendi süzgeçlerinden de geçirerek sir ağda yapıp yapmamaya karar verirler. Bu annelik duygusunun daha anne olmadan yerleştiğinin de en büyük kanıtıdır.

Anne adayları her konu da olduğu gibi ağda yaptırıp yaptırmama konusunda da sıkıntı yaşayarak, ağdanın bebeğe zarar verir mi yönünde kararsız kalmaktadır. Ayrıca şuradan ağda sonrası çıkan sivilceler ile kızarıklar için tedavi yöntemlerine bakınız.

Hamilelikte Tüy Dökücü Krem Kullanılır mı, Zararlı mı?

Bir çok kremde olduğu gibi tüy dökücü krem de ihtivası gereği gebelikte bacaklar, bikini bölgesi ve vücut için kullanımı önerilmez. Kremler deri altında kana geçerek anında kana karışabilirler. ve sonuçta istenmeyen olumsuz kimyasal maddelerin kana karışması sonucunda anne karnında ki bebeğe toksik etki oluşturabilirler. Bu sebeple içeriklerinde bulunan bazı zararlı maddelerin bebeğe geçme oranını da yapılacak ağda işlemi ile artırırsınız. Bebeğe tam olarak olumsuz etkisi saptanmamış olsa da tüy dökücü krem kullanımı doktorlar tarafından önerilmesi halinde kimyasal içeriğine göre  tavsiye edilmelidir. Mutlaka kadın doğum doktorunuza bu konuda danışın.

Hamileyken Lazer Uygulaması ve İğneli Epilasyon Uygulaması Zararlı mı;

Lazer epilasyon uygulamalarında yayılan ışık enerjisi radyasyon gibi yayılıcı olmayıp bebeğe olumsuz etkisi saptanmamış bir uygulamadır. Fakat gebeliğin özellikle ilk üç ayında bu uygulamanın yapılmasını doktorlar pek tavsiye etmemektedir.

İğneli epilasyon uygulaması lazer epilasyondan farklı olup iğne ile kıl köklerine akım verilerek yapılır. İğneli epilasyonda da lazer epilasyonda olduğu gibi hamilelikte zararı saptanmamış olsa da doktorların sıcak bakmadıkları bir uygulamadır. Bu uygulamayı yaptırmayı düşünüyorsanız uygulamayı gerçekleştirecek olan kişinin konu hakkında bilinçli ve uzman olmasına da dikkat etmeniz önerilir. Çünkü hamilelikte hassaslaşan dokulara verilen akım normal durumlarda verilecek olan akımdan farklıdır.

Hamileyken Genital Bölge, Bikini Bölgesi Temizliği:

Hamilik döneminde özellikle genital bölgenin temizliği oldukça önemlidir. Temiz tutulmayan ve hijyen kurallarına uyulmayan durumlarda burada enfeksiyon oluşma riski artar. Bu enfeksiyonun oluşumu sonrasında ise mikropların bebeğiniz ile buluşması anlamına gelir. Bebeğin bu gibi durumlara karşı koruyu bir tabakası bulunur. Fakat bu koruyucu tabakanın her hangi bir zarara uğramaması oldukça önemlidir. Ayrıca hamilelikte kesinlikle vücut temizliğinde kullanılan sabun, şampuan, duş jeli gibi temizlik maddelerini genital bölge temizliği yapmayın. Bu bölge oldukça hassas yapıda olduğundan bu ürünlerdeki kimyasal yapıdan etkilenip enfeksiyon oluşumu meydana gelebilir.

Hamilelik döneminde hijyen kurallarına uyularak ağda yapılır. Fakat öncesinde doktorunuzla görüşmenizde de fayda var. Özellikle problemli gebelikte doktora başvurularak uygulama yapılaması tavsiye ediliyor.

Hamilelikte Güzellik Salonlarında Ağda Yaptırmak Güvenli mi, Zararı var mı?

hamileyken ağda yapılır mı nasıl sir ağdası Ağda işlemini çoğu anne adayı özellikle son dönemlerde kendileri yapamadıklarından dolayı güzellik merkezlerine giderek yaptırmaktadırlar. Bu durumlarda özellikle dikkat edilmesi gereken husus salonun temizliği ve kullanılan malzemelerin hijyenik olmasıdır. Her hangi bir sebepten dolayı sterilize edilmeyen aletler nedeni ile anne adayına bulaşacak herhangi bir  mikrop sonucu oldukça sıkıntılı bir dönem yaşamanız olası olup bu durumdan bebeğiniz de olumsuz etkilenebilir. Siz genital veya başka vücut bölgeleri için ağda vb işlemler yaptıracağınız yerlerin hijyen ve personel temizliği konularda azami titiz olmasına özen gösterin ve özellikle doktorunuza  hamileyken ağda zararlı mı diye sorunuz.

Hamilelikte Evde Ağda Yapılır mı:

Gebelikte ağda yaptırmak isteyen anne adayları genellikle ağda setlerini alarak rahat bir ortamında bacak ağda işlemini yapabilirler. Ağdayı evde ilk zamanlar rahatlıkla yapabilen anne adayları ilerleyen dönemlerde bebeğin oluşturduğu baskı sebebi ile aynı kolaylıkla yapamazlar. Ayrıca damarlarda oluşan genişleme ve kaslarda meydana gelen kramplar nedeniyle hamile kadınlar dahada  zorlanırlar. Bu nedenle mutlaka yardım almaları hem kendileri hem de bebek için gereklidir. Gebelikte ağda yapılır mı  ?sorusunun cevabını burada kısaca vermeye çalıştık.

Hamilelik Döneminde Ağda Neden Daha Fazla Acı Verir?

Özel bölge ağda ve bikini bölgesi ağda yaptırmak her ne kadar acılı, hassas bir durum olsa da hamilelik döneminde anne adayları normalin üstünde bir acı hissedebilirler. Bunun sebebi ise hassaslaşan deri ve artan kan miktarıdır. Bu dönemde yaptırılan ağda işlemi için öncelikli olarak acısız ağda yaptırmak öncelik olmalıdır. Ağda sonrasında rahatlamak için yardımcı olacak antiseptik losyonları kullanabilirsiniz.

Hamilelikte Tüylenme:

Özellikle hamilelik ile başlayan koltukaltı, bacaklarda, genital bölgede, karın ve meme bölgesinde oluşan tüylenme anne adaylarına sıkıntı yaratan durumlardır. Bu tüylenmeler geçici olup doğum sonrasında kendiliğinden dökülür. Bu bölgeler de hamilelik ile birlikte bir tüylenme başladıysa tüylerin hassas bir şekilde alınmamasında fayda var. Aksi takdirde bu tüylenme kalıcı olabilir. Hamileliğin genellikle beşinci ayından sonra daha da yoğunlaşacak olan meme ve karın bölgesi tüylenmesi olağan bir durum olup endişe edilecek bir tüylenme değildir.

Ayrıca hamileliğin başlaması ile birlikte bazı hanımlarda tüylenmenin arttığı bazılarında ise azaldığı görülür. Bu durum da geçicidir. Doğumun sona ermesinin ardından belli bir zaman içinde normal haline geri döner. Tüylenme artışının sebebi olarak hormonlarda oluşan farklılaşmalar gösteriliyor. Kılların artması ya da azalması endişe etmeye gerek olmayan durumlardan bir diğeridir.

Hamileyken Hangi Durumlarda Ağda Uygulaması Yapılmamalıdır?

Hamilelik oldukça sıkıntılı bir dönem olup annelerin yaşadıkları en önemli sorunlardan biriside çoğu ihtiyacını tek başına karşılayamayacak duruma gelmesidir. Alınan aşırı kilolarda hamileliğin son dönemecinde bu durumu zorlayacak ve hareket kabiliyeti daha da azalacaktır. Aşırı kilo alımı sebebi ile ağda işleminizi salonda yaptırmaya karar verdiyseniz öncelikli olarak salonun temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Bunun ardından uzanacağınız sedyenin durumunu da son derece önem taşır. Her hangi bir aksilik sonucu düşmeniz durumunda bebeğiniz de siz de sıkıntı yaşarsınız. Özellikle yanları olmayan bu sedyeleri duvara dayalı tutturmanız sizin içinde rahatlatıcı bir önlem olacaktır. Ağırlığınızı tartıp tartmadığını dikkat ile denemeniz de önerilir. Eğer herhangi bir sebepten sallanma ve benzeri bir çıtırdama duyuyorsanız kesinlikle başka bir yöntem deneyerek işleminizi yaptırın.

hamilelikte tüy dökücü krem kullanırmıBunu yanı sıra kasık karın bölgesi anne adayları için en hassas olan bölgelerdir. Bu sebeple bu bölgeler için ağda kullanımı tavsiye edilmez. Bu alanlar anne ve bebeğin iletişim alanları olup eğer işlem yapılacak ise nazik olunması önerilir.

Daha önce ağda işlemi hiç yaptırmadıysanız öncelikle alerjik bir durum oluşturup oluşturmayacağını öğrenmeniz de uygulama öncesi bilmeniz gereken detaylardan. Alerji durumun olmadığı durumlarda ağda işlemi yapılabilir.

Ayrıca anne adayının kan dolaşımı ile ilgili bir problemi olup olmadığı da bilinmesi gereken ve önemsenmesi gereken detaylardan olup kan dolaşım problemi yaşayan anne adaylarının ağda yaptırması kesinlikle önerilmemektedir.

Hamileyken Ağda Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli:

  • Hamileliğin özelikle son dönemlerinde anne adaylarını zorlayan tüylerin alınma problemi sebebi ile ağda işlemini yardım alarak yapılabilir.
  • Herhangi bir probleminiz ya da uygulamaya mani olacak bir durum yok ise bu uygulamayı yaptırmak hem hijyenik açıdan hem de annenin rahatlığı açısından önemlidir.
  • Ağda işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise fazla acı çekilmesi durumudur. Eğer çok fazla ağrı ve acı hissediyorsanız işlemi yaptırmamanızı tavsiye edilir. Eğer ilk uygulama sonrası acıyı az hissettiyseniz devam etmenizde bir sakınca yoktur.
  • Bunun yanı sıra hamilelikte ağda uygulaması yapılırken hijyen çok önemli olup kullanılan spatulanın değiştirilmesi hijyen tedbiri olarak ağda spatula kullanılmasının gerekli olduğu ve özel olarak dikkat etmeniz gereken detaylardan biridir. Eğer güzellik salonunda ağda yaptıracaksanız ağdayı yaptırmadan önce bunu bildirerek işleme başlamanız da sorun yaşamamanız için tavsiye edilir.
  • Ayrıca ağda başlıkları güzellik salonlarında her zaman düzenli değiştirilmeyebilir. Bu durum sonucunda hassas olan yapınız mikrop alımına karşı daha duyarlı olur. Mutlaka ağda başlığının sterilize edildiğinden emin olup işlemi bu şeklide yaptırmanız da olası aksiliklerin ve yaşanabilecek olumsuz durumların önüne geçer.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.