Hamilelikte Kullanılan Vitaminler Hangileridir?

Erken hamilelik belirtileri ortaya çıkar çıkmaz veya anne adayı vücudunda hamilelik belirtileri olarak meydana gelen fizyolojik değişikliklerden olumsuz etkilenmeye başlayınca bazı destek tedaviler hekimler tarafından kendilerine önerilir.

Özellikle ileri yaşlarda hamile kalan kadınlarda diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklar; hamilelik mide bulantısı tipik olup ağır ve sık mide bulantısı nöbetleri varlığında kusma ile birlikte sıvı elektrolit kaybı yanında belli başlı vitaminler de eksiklik gösterebilir, erken doğum, düşük yapma, bebeklerde anomali ve zekâ geriliği riskleri artabilir. Hamilelikte kullanılan vitaminler ve Omega-3 ise çocukların el ve göz koordinasyonunu, zekâ fonksiyonlarını ve IQ’sunu olumlu yönde etkiler.

Günümüzde 35 yaş üzerinde anne olan kadınların sayısı gittikçe artıyor. Bu durum ise diyabet, anemi ve tansiyon sorunlarının yanı sıra erken doğum, düşük yapma, plasenta problemleri, bebek anomalileri ve bebekte zekâ geriliği gibi riskleri de beraberinde getirir.

Hamilelikte Omega-3 kullanımı özellikle ileri yaşlardaki kadınlarda ortaya çıkan söz konusu risklerin yanı sıra gebelikte oldukça sık görülen lohusalık depresyonunu da azaltır. Omega-3 bebeğin sağlık gelişiminde büyük önem taşır. Omega-3 yağ asitleri hamilelik döneminde son derece önemli yararlar sağlar. DHA ve EPA tüketimi arttığında da erken doğum olasılığı azalmaktadır.

Omega-3 tüketimine hamilelik öncesinde başlayan ileri yaş gebelerdeki bebeklerin nörolojik, zekâ, görme ve motor komisyonlarının gelişmesini olumlu yönde etkiler. Yapılan bilimsel çalışmalar hamilelerin gebelik ve emzirme sürecinde Omega-3 tüketiminin artırılması gerektiğini ortaya koymuştur.

Sadece hamilelik sürecinde değil, ilk bin günde iyi ve dengeli beslenemeyen çocukların beyin fonksiyonları, görme, motor ve zekâ gelişimleri olumsuz etkilenir, hatta IQ‘ları yaşıtlarından daha düşük seviyede olur. Norveç’te yapılan bir araştırmada gebelik döneminde Omega-3 desteği alan annelerin bebeklerinin kordon kanında yüksek düzeyde DHA tespit edilmiş ve 4 sene sonra bu bebeklerin yeniden incelendiğinde ise IQ’larının yaşıtlarından daha yüksek çıktığı ispatlanmıştır.

Buna benzer bir araştırma Avusturalya’da yapılmış ve çalışma sonuçlarına göre doğumda balık yağı desteği alan gebelerin bebeklerinin kordon kanında EPA ve DHA seviyesinin daha yüksek çıktığı kaydedilmiştir. Aynı çalışmada çocukların 2,5 yaşına geldiğinde yapılan incelemede ise, çocukların göz ve el koordinasyonunun, zekâ fonksiyonlarının daha iyi olduğu tespit edilmiştir.

Omega-3 yağ asitleri bakımından en zengin kaynaklardan biri deniz ürünleridir. Fakat cıva ve diğer toksin maddelerin birikimi sebebiyle gebelerin daha az balık tüketmesi önerilmektedir. Ancak hamilelikte günde en az 650 mg Omega-3 alınması gerekir ve bunun 300 mg’ı DHA’dır. Hamilelik diyetlerinde deniz ürünleri tüketiminin düşüklüğü ve Omega-3 yağ asitlerinin vücut tarafından üretilemediği dikkate alındığında, gebelerin kesinlikle dışarıdan destek alması gerekir. Bu desteklerin en önemlileri arasında günlük olarak tüketilen balık yağı, Alg yağı ve Krill yağıdır. Türkiye’ye yeni gelen Alg yağı ise planlı gebelik, gebelik ve emzirme döneminde kullanılan, anne karnındaki bebeğin beyin, göz ve sinir sisteminde olumlu etkileri olan bitkisel ve doğal Omega-3 kaynağıdır. Bunun yanında Alg yağları vejetaryenler için en çok kabul gören DHA kaynağı olarak da bilinir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.