Hamilelikte Beslenme Ve Bebeğin Zehirlenme Riski Bulunan Gıdalar

Hamilelik Belirtileri başlaması ile birlikte her anne adayı yediğine ve gündelik kullanımına azami ihtimam göstermelidir.

Özellikle hamilelikte beslenme sürecinde tüketilen sucuk, salam, sosis ve sakatat gibi tam pişmemiş besinlerin “listeria” isimli bir mikrobun anneye bulaşması ve plasenta yoluyla bebeğe geçerek kan zehirlenmesi ve ölüme sebep olabilmektedir.

Hamilelik sırasında bu besinler tehlikeli olabileceği gibi bir besinin anne adayları için risk taşımasının çok çeşitli sebepleri olabilir. Özellikle şeker metabolizmasındaki bozulma hem anne ve hem de bebek sağlığı bakımından son derece önemlidir. Nitekim hamilelik sırasında oldukça hassas bir duruma gelen bu konu, hamile bir kadının fazla şekerli ya da unlu gıdaları tüketmesi ile hem kilo problemi ve hem de diyabet riski olarak karşımıza çıkmaktadır.

GDO’lu gıdalar hamilelikte risklidir.

Soya genetiği ve oynanmış enzimler içermesi dolayısıyla hem anne ve hem de bebek açısından hamilelik döneminde tüketilmemesi gereken gıdaların başında gelmektedir. Listeria mikrobu daha çok süt ve süt ürünlerinden bulaşmaktadır. Süt ürünlerinde kaynatma ya da pastörize işlemleri bu mikrobun ölmesini sağlar. Ancak çiğ olarak hazırlanmış süt ve süt ürünlerinde çoğalan bu bakteri türü soğuk algınlığına benzer bir semptom ile başlayarak hamilelikte risk oluşturabilmektedir. Bu sebeple kaynatılmamış veya pastörize edilmemiş ürünler tüketilmemelidir. Salmonella veya toksoplazma barındırabileceği için düşük, hatta bebekte hidrosefali mikrosefali gibi ağır seyreden nörolojik hastalıklar yaşanabilmektedir.

Hamilelikte Beslenme İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

– İyice yıkanmamış çiğ sebze ve salataların tüketilmesi toksoplazma riski bulunması sebebiyle anne adayı tarafından yenmemesi gereken gıdalar listesinde bulunmaktadır.

– Bazı bitki çaylarının fazla tüketilmesi vücutta normal miktarın üzerinde bir su kaybı ve bağırsak pasajının hızlanması sebebiyle besinlerin iyi şekilde emilememesine yol açar. Hatta bazen rahimde kasılma gibi etkiler oluşturabilmekte ve gebelik sürecinin tehlikeye sokmaktadır.

– Bahsedilen türdeki gıdalar az miktarda sindirimi kolaylaştırdığı gibi çok miktarda alınması ise tam bir ters tepki göstererek sindirimi zorlaştırabilir. Örnek olarak kepekli ekmek çocuklardaki gibi hamile kadınlarda da demir emilimini olumsuz şekilde etkileyerek demir eksikliğine ve kalsiyum eksikliğine yol açmaktadır.

– Alkol ve sigara tüketimi ise özellikle hamilelik sırasında bebeğin gelişimine olumsuz etkilerde bulunan davranışların başında gelir. Gebeliğin ilk 3 ayında yüksek kafein alımı düşüğe, erken doğuma ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerin doğmasına sebep olabilmektedir. Kafein maddesi hem uyarıcı ve hem de vücuttan su atılımını tetikleyen etkileri nedeniyle hamilelikte risklere sebep olmaktadır. Bu nedenle hamileliğin ilk 3 ayında sonra da kafein tüketimini arttırmamakta fayda vardır.

– Midye ve istiridye gibi kabuklu deniz ürünleri sığ sularda yaşadığı için birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Kabuklu deniz ürünleri çoğunlukla çok fazla pişirilmeden hazırlanır. Ancak bu ürünler fazla pişirilse bile hastalık riski tamamıyla yok olmadığı için gebelik boyunca bu tür besinlerden uzak durulmalıdır. Özellikle salmonella riski bulunması sebebiyle çiğ yumurta tüketilmesinden uzak durulmalıdır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.