Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Hamilelik öncesi yapılması gerekenler nelerdir ?

 

Hamilelik öncesi, hamilelik sırasında olduğu gibi, hem anne hem de baba adayı için oldukça stresli geçmekte. Bu dönemde atılacak adımlar, hamileliğin sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde geçmesi için çok önemli. Hamilelik süreci, korkulanın aksine, yeteri kadar bilgi edinildiği halde sorunsuz şekilde tamamlanmakta. Bunun içini, ebeveyn adayları süreçle ilgili mümkün olduğu kadar çok bilgi edinmeli ve öğrendiklerini uygulamalıdır.

 

Hamilelik öncesinde ve sonrasında, anneye olduğu kadar babaya da bazı görevler düşüyor. Psikolojik destek dışında, baba adaylarının dikkat etmesi gereken çok sayıda fiziksel konu da mevcut. Bebeği taşıyan ve doğumu gerçekleştiren her ne kadar anne olsa da, babanın vücut sağlığı da direk olarak bebeğe etki etmekte. Bunun için, beslenmeden spora uzanan geniş bir yelpazede, dikkat etmeniz gereken çok sayıda konu bulunuyor.

Hamilelik öncesi, sağlıklı bir doğum süreci için kritik bir eşik. Ne kadar karmaşık görünüyor olursa olsun, doğru bilgiler ve düzgün bir planlama ile bu süreç kolayca aşılabiliyor. Elbette bunun için ebeveynlerin her ikisi de elinden geleni yapmak zorunda.

Erkekler İçin Hamilelik Öncesi

Taşıyıcı olacak olan anne adayı, eğer partnerinden destek almazsa, hamilelik sürecinin sağlıklı geçmesi mümkün değildir. Erkekler, hamilelik öncesinde, eşlerine mümkün olduğu kadar destek olmak zorunda. Erkeklerde, hamilelik öncesinde bilinmesi gereken en önemli nokta, sürecin zorlu olduğunu anlamak. Ne kadar sabırlı olursanız, hamilelik öncesinde olduğu gibi, tüm süreç sizin için kolay geçecektir.

Psikolojik etmenlerden öte, erkeklerin hamilelik öncesinde bazı fiziksel hazırlıklar da yapması gerekmekte. Bu hazırlıklar, hamile kalmayı kolaylaştıracağı gibi, bebeğin sağlığına da olumlu katkı sağlayacaktır.

 

Erkeklerde Hamilelik Öncesi Beslenme

Kadınlarda olduğu kadar, beslenme erkeklerde de önemli. Bebek sahibi olmak istiyorsanız, üreme sistemlerinizin en verimli şekilde işlevlerini yerine getirmesi gereklidir. Bunu sağlamak için, her zaman söylendiği gibi, en temelden başlayarak, beslenmenizi düzenlemeniz gerekli. Sperm kalitesine direk etkisi olan beslenme, hamile kalmak isteyen çiftlerin bir numaralı önceliği olmalı.

Sperm kalitesi, yaşadığınız hayata göre değişiyor. Stresten beslenmeye, hatta hava değişimine kadar uzanan çok sayıda faktör, hamilelik süreci ile direk olarak bağlantılı. Erkeklerde hamilelik öncesi, belli başlı yiyecekler tüketilmesi öneriliyor. Bu yiyecekler, sperm kalitesini artırarak, kadının daha kolay gebe kalmasına yardımcı oluyor.

Hamilelik öncesinde, kolay döllenme sağlayabilmek için, erkeklerin öncelikli olarak zengin vitamin ve mineral içeren yiyeceklere yönelmesi gerekli. Hazır gıdalardan kaçınmanız gerektiği gibi, mümkün olduğu kadar B12, Çinko, Folik Asit ve Magnezyum içeren bir diyet hazırlamalısınız.

İşinizi kolaylaştıracak ve sağlıklı bir gebelik sürecinde size yardımcı olacak en önemli yiyecek “muz”. İçerisinde barındırdığı zengin potasyum sayesinde, sperm kalitesine direk olarak etki etmekte. Bununla birlikte, “ceviz” tüketimini de artırmanız gerekiyor. Ceviz içerisinde bulunan antioksidanlar, hem bağışıklı sisteminizi hem de sperm sayınızı artıracaktır.

Alkol mutlaka bırakılmalı. Erkeklerde hamilelik öncesinde, en az 3 aydan başlayarak alkol kullanımını sınırlandırılmalı. Alkolün tamamen kesilmesi en doğrusu olacaktır. Ancak doktorlar, günde iki kadeh şaraba kadar müsaade etmekte. Alkol, sperm kaliteniz ve sperm sayınız ile doğrudan bağlantılı. Bu nedenle, hamilelik öncesinde mutlaka vücudunuzdan uzak tutmalısınız. Yine aynı şekilde, tüm bunlar sigara için de geçerli. Sigarada, alkolde olduğu gibi üst limit bulunmuyor. Haftada bir kez içilen sigara bile sperm hücrelerine büyük zarar vermekte.

Beslenmenizde, özellikle dolaşım sisteminize faydalı gıdalar tercih etmelisiniz. Bu gıdaların en başında gelen koyu yeşil yapraklı bitkiler, her daim sofranızda bulunmalı. Pek çok doktor, hamilelik öncesinde erkeklerde sperm kalitesini yükselten gıdalar arasında balığı göstermekte. Eğer fırsatınız varsa, derin deniz balıkları olmamak koşuluyla, haftalık yarım kilo kadar balık tüketmelisiniz.

Erkeğin hamilelik öncesi beslenme düzeni, net olarak gebeliği etkilemekte. Süreci kolayca atlatabilmek için, en doğru diyet doktorunuz tarafından verilecektir. Anne adayı gibi, baba adayları da hamilelik öncesinde düzenli olarak doktor kontrolünden geçmeli. Böylece eksik olan vitamin ve mineraller kolayca belirlenerek, gerekli durumlarda ekstra takviyeler alınabilir.

 

Erkeklerde Hamilelik Öncesi Spor

Erkeklerde hamilelik öncesinde spor, en az beslenme kadar önemli. Tüm vücut sağlığınızı etkileyen hareketli yaşam tarzı, üreme sistemlerinizi de olumlu etkileyecektir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, hareketsiz bir yaşam tarzı süren ve spor yapmayan erkeklerin partnerini hamile bırakma şansı neredeyse yarı yarıya azalıyor.

Hamilelik öncesinde, erkeğin bel çevresinde yağlanmanın az olması gerekmekte. Boyunuza göre değişkenlik gösterse de, kaynaklarda, bel çevresinin 103 cm’den daha geniş olmaması gerektiği söyleniyor. Eğer bu bölgede yağlanma varsa, hamilelik şansınızı azaltacaktır. Bu nedenle, hem hamilelik hem de kendi sağlığınız için fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız.

Pek çok araştırmanın gösterdiği üzere, erkeklerde fazla kilo sperm kalitesini düşürmekte. Sperm kalitesinin düşmesi ise, gebeliği zorlaştırmakta, hatta bazı durumlarda kısırlığa bile neden olmakta. Bunun için, erkekler hamilelik öncesi spor yaparak, kendilerini hazırlamalı. Vücudunuzun ideal kütle endeksine sahip olduğuna emin olun.

Spor için profesyonel destek almanız en sağlıklısı olacaktır. Bir diyetisyen ve spor eğitmeni eşliğinde çalışmalarınızı kolayca ve hızlı biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

Erkeklerde Hamilelik Öncesi Uyku Düzeni

Yine diğer etmenlerde olduğu gibi, erkeklerde hamilelik öncesinde uyku düzeni önemli bir yer tutuyor. Uyku esnasında, hormonal dengeler düzenlendiği için, eğer uykunuz verimsiz geçiyorsa veya az uyuyorsanız, sperm kaliteniz düşecektir. Bunun önüne geçmenin tek yolu, düzenli gece uykusuna sahip olmak.

Hamilelik esnasında ve doğumdan sonra uyku düzeniniz altüst olacağı için, bu dönemde düzenli uykunun tadını çıkarın. Günde en az 8 saatlik gece uykusu, hormon dengelerinizi düzeltecektir. Eğer 8 saat uyuma fırsatınız olmuyorsa, tam karanlık bir ortamda, gürültüden uzak, oda sıcaklığında 6 saat uyku da aynı etkiyi yaratabilir.

Uyumadan önce kahveden ve çaydan uzak durun. En az 3 saat boyunca yemek yemeyin. Eğer mümkünse, akşam yemeklerinde daha hafif gıdaları tercih edin. Bunlar, uykunuzun kalitesini artırarak, sağlıklı bir uyku yaratacaktır.

Eğer sağlık sorunlarından kaynaklanan uyku problemleriniz varsa veya uyumak için ilaç kullanıyorsanız, bu ilaçların etkileri konusunda doktorunuzla görüşmenizde fayda var. Bazı uyku ilaçları sperm kalitesinde düşüşe neden olarak, gebe kalmayı zorlaştırabilir.

Erkeklerde Hamilelik Öncesi İlaç Kullanımı

Kadınlarda olduğu gibi, erkeklerde de gebelik süreci öncesinde kullanılan ilaçlar incelenmelidir. Daha önce doktorunuz tarafından verilen ilaçlar bile, gebelik konusunda olumsuz etkiye neden olabilir. Gebelik öncesi, hem erkeklerde hem de kadınlarda ilaç kullanımı, bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir.

Elbette bu riskler tamamen kullandığınız ilaca göre değişmekte. Bazı ilaçlar hamilelik öncesinde, hatta hamilelik sırasında kullanıldığında bile herhangi bir yan etkiye yol açmaz. Ancak, konuyla ilgili en doğru bilgileri öğrenmek için doktorunuza başvurmanız gerekli.

Bebek denemesi yapmadan önce, doktorunuza yakın geçmişte kullandığınız tüm ilaçların listesini vermelisiniz. Bazı ilaçlar vücutta uzun süre depolanabilir. İlacı kullanmayı bıraktığınız halde, ilacın yan etkileri görülmeye devam edebilir. Bu durumun önüne geçmek için, hem anne adayı hem de baba adayı konuyla ilgili doktora başvurmalı, gerekirse tahliller yaptırmalıdır.

 

Hamilelik Süreci İçin Hazırlık

Baba adaylarının fiziki hazırlıklar kadar, psikolojik olarak da bu sürece hazırlanmaları gerekli. Doğum, henüz hamilelik öncesinden başlayarak, doğum sonrasındaki birkaç yıla uzanan stresli bir serüven. Bu serüvende sakin kalabilmek ve başınıza gelebilecek talihsiz olaylara hazırlıklı olmak için, psikolojik hazırlık ve eğitim şart.

Baba adayları için, hamilelik öncesinde yapılacak psikolojik hazırlıklar ve konu ile ilgili edinilecek bilgiler, tüm süreci çok daha rahat hale getirecektir.

Öncelikle, hamilelik sırasında yaşayabileceğiniz zorluklara kendinizi hazırlamalısınız. Eşinizin geçireceği aşamalar hakkında bilgi edinmeli ve bu aşamalar yaşanırken ona yardımcı olmalısınız. Aynı şekilde, doğum başladığı zaman ne yapmanız gerektiğini bilmek, hem panik yapmanızı engelleyecek hem de sağlıklı bir doğum süreci oluşturacaktır.

Hamilelik serüveni, bebek doğduktan sonra bitmiyor. Çok uzun süre çocuğunuzla ilgilenmeniz gerektiğini unutmayın. Bunun için, çocuk psikolojisi ile ilgili kitaplar edinmenizde fayda var. Sadece çocuk psikolojisi değil, eşinizi daha iyi anlayabilmek için, hamile kadınların ruh halini anlayabileceğiniz kitapları da okumanız gerekli.

Gebelik için karar verdiğiniz andan itibaren başlayan hamilelik süreci, her aşamasında başka zorluklar çıkarma potansiyeline sahip. Ancak, yeteri kadar bilgi ile, sakin kalarak tüm sorunları kolayca aşabilirsiniz.

Kadınlar İçin Hamilelik Öncesi

Kadınlar için hamilelik süreci, erkeklere kıyasla çok daha zor geçmekte. Sadece psikolojik değil, fiziksel değişimlerin sizi bekliyor olması, süreç içerisinde sizi zorlayabilir. Hamilelik öncesinde başlayan stres, kimi zaman dayanılmayacak gibi görünüyor olsa da, moralinizi bozmadan, sakin kalarak hareket etmeniz gerekli.

Gebe kalmaya karar verdikten sonra, hem partneriniz hem de kendiniz hayatınızı değiştirmek zorundasınız. Bu değişimler, bazı insanlara zor gelse de, birazcık çaba ile kolayca başarılabilir. Bedeniniz, artık sadece size ait değil. Çocuğunuzun da sağlığını düşünerek, hem O’na hem de size fayda sağlayacak adımlar atmalısınız. Hayat tarzınızda yapacağınız basit değişiklikler ve dikkat edeceğiniz birkaç küçük nokta, tüm gebelik sürecini rahat geçirmenizi sağlayacak.

Hamilelik Öncesi Beslenme

Gebelik öncesi, vücudunuzu tam anlamıyla çocuğunuza hazır hale getirmeniz gerekli. Bunun ilk basamağı elbette beslenmeden geçiyor. Vücudunuzda bulunması gereken vitamin ve mineraller tam olarak uygun düzeyde olmalı. Bununla birlikte, tüm gebelik sürecinde bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar sağlıklı olmanız gerekli. Hamile kaldığınız ilk haftalardan itibaren, vücudunuzun ihtiyaçları değişecektir. Bu ihtiyaçları karşılamak ve sağlıklı bir embriyo geliştirmek için beslenmenizi birkaç ay önceden düzenlemeniz gerekli.

Hamilelik sırasında en çok ihtiyaç duyulan mineral kalsiyum. Kalsiyum, bebeğinizin kemik ve kas dokularının gelişmesinde temel unsur. Beslenmenizi gebeliğiniz için planlarken, oluşturduğunuz diyet listesine kalsiyum ağırlık besinleri dahil etmelisiniz. Vücudunuz, ilk andan itibaren, normalden çok daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyacaktır.

Demir, hamileler için olmazsa olmaz başka bir madde. Demir eksikliği, kansızlık gibi problemlere yol açıyor. Bu durum, hamile kadınlarda hem anne hem bebek sağlığı için büyük bir risk. Bu nedenle, vücudunuza yeteri kadar demir aldığınızdan emin olmalısınız. Eğer gerekiyorsa, doktorunuza danışarak demir takviyeleri kullanabilirsiniz.

Anne için mineral ve vitaminlerin doğru alımı kadar, sağlıklı ve dengeli beslenme de önemli. Yemeklerinizi tek tip tüketmek yerine, her tür eti ve sebzeyi, dengeli olarak yemelisiniz. Dengesiz beslenmelerde, bazı ihtiyaçların eksik, bazılarının ise zarar verecek kadar yüksek olması sık rastlanan bir durum. Çocuğunuz ve kendiniz için, öncelikle dengeli bir beslenme programına ihtiyacınız var.

Alkol ve sigara kullanımı hamilelik öncesinde kesinlikle tavsiye edilmiyor. Hamilelik esnasında, bebekte sakat doğumlara yol açabilecek bu maddeler, gebelikten 2-3 ay önce bırakılmalı. Özellikle alkol, hormon dengenizde bozukluklara neden olarak, hamile kalma ihtimalinizi zayıflatabilir.

Düzenli su içmek ve kafein ağırlıklı içeceklerden uzak durmak da hamile kalma şansınızı artıracaktır. Kafeinin normal dozlarda bebek üzerinde etkisi kayda değer olmasa da, Amerikan Mayo Clinic hastanesi tarafından yapılan deneylerde, kafeinin bebeğinizin sinir sistemine etki edebileceği belirtildi. Bu sonuçlar otoriteler tarafından henüz doğrulanmamış olsa da, tedbirli olmanızda fayda var. Su içmek ise, vücudunuzda hem sinir hem de üreme sisteminize olumlu katkı yapmakta. Beden sağlığınız için de faydası olan su tüketimi, ihmal edilmemesi gereken bir detay.

Hamilelik Öncesi Folik Asit Alımı

Anne adaylarının kafasını en fazla karıştıran maddelerden folik asit, hem hamilelik öncesi hem de hamilelik sırasında kritik öneme sahip.  Folik asit, bebeğinizin omurilik ve beyin dokusunu oluşturmakta. Hamilelik esnasında vücudunuzdaki folik asit depoları çok hızlı bir şekilde boşalacaktır. Bu nedenle gebelik esnasında mutlaka folik asit takviyesi yapılması gerekmekte.

Hamilelik öncesi de folik asit alımını artırmanız gerekli. Bunu besinler yoluyla yapabileceğiniz gibi, takviye tabletler ile de gerçekleştirebilirsiniz. Folik asit, bazı sebzelerde ve sakatlarda bol miktarda bulunuyor. Gebelik öncesinde, genellikle tablet kullanımından ziyade, beslenme yolu ile folik asit takviyesi tavsiye edilmekte. Bu nedenle, karaciğer, yumurta, brokoli ve fıstık gibi folik asit zengini yiyeceklerden bolca tüketmelisiniz.

Folik asit, her ne kadar her hamile kadın için önemli olsa da, bazı durumlarda vücudunuzda yeterli miktarlarda bulunuyor olabilir. Ne zaman takviye almanız gerektiğini hakkında en doğru bilgilendirmeyi, tahlil sonuçlarınıza göre doktorunuz yapacaktır. Besin yoluyla alacağınız folik asit harici, herhangi bir ilaç takviyesi almadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Hamilelik Öncesi Alınması Gereken Vitaminler

Hamilelik öncesinde alacağınız her türlü vitamin, hem anne hem de bebek için bir avantaj. Özellikle B12 ve D vitaminlerinin, gebelik esnasında bebeğe ve anneye, diğer vitaminlere kıyasla daha fazla yarar sağladığı gözlemlenmekte. Elbette diğer vitaminlerin de dengeli olarak alınması gerekli.

Hamilelik sürecinde, özel olarak fazla almanız gereken genel geçer bir vitamin bulunmuyor. Bunun sebebi ise, vücudunuzun ve hamileliğin yarattığı etkilerin kişiden kişiye, sürekli olarak değişiyor olması. Bu nedenle, hamilelik öncesinde mutlaka tahlil yaptırmanız gerekmekte. Doktorunuzun size önereceği vitaminleri kullanıp, azaltmanız gereken gıdaları öğrenebilirsiniz.

Hamilelik öncesinde vitamin takviyesi kullanımı, beklenmedik sonuçlar doğurabilir. Vitaminler, her koşulda faydalı gibi görünse de, bazı durumlarda fazla vitamin alımı bebeğe ve anneye zarar vermekte. Bunun için, gıdalar haricinde, ekstra bir vitamin takviyesi almamalı, bunun için doktorunuza danışarak, sizi yönlendirmesini istemelisiniz.

Hamilelik Öncesi İlaç Kullanımı

Eğer ilaç kullanıyorsanız ve gebe kalmak istiyorsanız, hiç vakit kaybetmeden doktorunuzdan randevu almanız gerekli. Bazı ilaçlar gebe kalmayı engelleyebileceği gibi, bazılarında sakat doğuma bile yol açabilecek yan etkiler olabilir. Doktorunuzun direktifleri doğrultusunda, hamile kalmadan önce bir süre beklemeniz gerekebilir.

Çoğu zaman, ilaç kullanılırken gebe kalınması tavsiye edilmiyor. Kimi ilaçlar gebelikte zararlıyken, kimisinin hiçbir yan etkisi olmayabilir. Kullandığınız ilaçların vücutta kalma süresini de hesaba katarak, doktorunuza en az 3 ay önceden başlayarak, kullandığınız ve kullanmakta olduğunuz tüm ilaçları bildirmelisiniz.

Gebelik öncesi ilaç kullanımı oldukça hassas bir konu. Bu konuda kendi kendinize karar vermek yerine, mutlaka bir doktor gözetiminde hareket etmeniz gerekli. Bebeğinizin ve kendinizin sağlığı için, her zaman doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

Hamilelik Öncesi Spor

Gebe kalmadan önce yapacağınız düzenli spor aktiviteleri, gebe kalma şansınızı büyük ölçüde artırır. Hareket, vücudunuzun dolaşım sistemini hızlandırarak, kan akışını kuvvetlendirecektir. Aynı zamanda, hepsinden önemlisi hormon dengenizi düzenleyecek ve böylece hamilelik için kolaylık sağlayacaktır.

Planlı gebelik sürecinde, karar aldıktan sonra, mutlaka spor yapmaya başlamalısınız. Bu aktivitelerin ağır olmasına gerek yok. Hafif tempoda yürüyüşler ve pilates gibi daha hafif sporları tercih edebilirsiniz. Eğer spor yaparken, biraz da eğlenmek istiyorsanız, zumba, baçata gibi dans kurslarını da incelemenizde fayda var.

Hamilelik öncesinde spor yapmanın hamile kalma ihtimaliniz ile direk ilişkisi mevcut. ABD’de özellikle spor ve sporcu sağlığı üzerine uzmanlaşmış hastaneler, gebe kalma ve spor arasındaki bağı net şekilde gösteren raporlar sunmakta.

Spor yapmak, gebe kalma ihtimaliniz kadar, gebelik sonrası için de önemli. Sağlıklı bir metabolizma, gebeliğiniz esnasında çok daha rahat hareket etmenizi sağlar. Genel vücut sağlığınızın yerinde olması ve fazla kilolardan arınmış olmanız, hem hamileliğinizi hem de çocuğunuzun sağlığını olumlu etkileyecektir.

 

Hamilelik Öncesi Psikolojik Hazırlık

Hamilelik kadın vücudunda, sinir sisteminde, ruh halinde, ihtiyaçlarda ve neredeyse her noktada değişimlere sebep olmakta. Bu değişimlere çoğu zaman göz açıp kapayıncaya kadar alışacak olmanıza rağmen, neler yaşayacağınızı bilmenizde fayda var. Hamilelik konusunda mümkün olduğu kadar bilgi edinmeniz, süreçte yaşayacağınız psikolojik problemlerin önüne geçecektir.

Öncelikle hamileliğin bedeninizde yaratacağı değişimleri öğrenin. Çocuğunuzun hangi aşamada, hangi gelişimi gösterdiğini biliyor olmanız, hem bebeğinizle olan bağınızı kuvvetlendirecek hem de size tarifsiz bir duygu yaşatacaktır.

Doğum sonrasında yapmanız gerekenleri şimdiden planlamak, işinizi kolaylaştıracak başka bir detay. Doğumdan sonra, zamanınızın neredeyse tamamını çocuğunuza ayıracağınız için, bunları sonradan öğrenmeye vakit bulamayabilirsiniz. Bol bol kitap okuyun, bol bol eğitim videosu izleyin.

Hamilelik sizin için stresli olduğu kadar, eşiniz için de stresli bir süreç. Çiftlerin her zaman karşılıklı anlayışa sahip olması, süreçte en büyük dayanağınız olacaktır. Bunu sağlamak için, neler yapacağınız, ileride nasıl bir hayatınız olacağı konusunda sohbet etmeyi ihmal etmeyin.

Hamilelik öncesinde çiftlere çeşitli eğitimler veren ve aralarındaki bağın güçlenmesini sağlayan çok sayıda etkinlik mevcut. Eğer ihtiyaç duyarsanız, bu etkinliklere çift olarak katılabilir ve hoş vakit geçirebilirsiniz. Unutmayın, çocuk doğduktan sonra, baş başa vakit geçirmeniz çok zor.

 

Hamilelik Öncesi Doktor Kontrolleri

Hem anne hem de babanın hamilelik öncesinde düzenli olarak doktor kontrolünden geçmesi gerekli. Bu kontroller, her iki taraf için de önemli. Annenin taşıyıcı olması, babadan çocuğa herhangi bir hastalığın geçmeyeceği anlamına gelmiyor. Baba, bebeğin oluşumunda oldukça önemli bir yere sahip.

Çiftlerin hamilelik öncesinde doktor kontrollerine birlikte gitmelerinde ve tahlilleri beraber yaptırmalarında fayda var. Bu sayede, yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluk önceden fark edilebilir, gerekli tedaviler uygulanarak önüne geçilebilir. Aynı zamanda, eşlerin hamilelik önü süreçte birlikte olmaları, aralarındaki bağı güçlendirerek, psikolojik olarak rahatlama sağlayacaktır.

Kadınlarda hamilelik öncesi doktor kontrolleri, erkeklere göre çok daha sık yapılmalı. Bu kontroller, doktorunuzun yönlendirmesi doğrultusunda, hamilelik esnasında da devam edecektir. Doktor kontrollerinin atlanmaması ve her zaman hekim tarafından verilecek tavsiyelere uyulması çok önemli.

Sağlıklı Bir Hamilelik Süreci İçin Gerekenler

Sağlıklı bir hamileliğin tek yolu, anne ve babanın bilinçli olmasından geçiyor. Süreç hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, o kadar kolay bir gebelik süreci geçirirsiniz. Bilgi dışında, süreçte beslenmeye, uyku düzenine, yeterli vitamin ve mineral alımına ve daha pek çok konuya özen göstermeniz gerekiyor. Sağlıklı bir hamilelik için;

  • Mutlaka dengeli beslenin. Bebeğin ve annenin sağlığı için dengeli beslenme çok önemli.
  • Uykunuzu düzene sokun. Günde en az 6 saat gece uykusu alın. Hormon dengeleriniz, uykuda düzenleniyor.
  • Fiziksel aktiviteden korkmayın. Hamilelik esnasında, hafif sporlar yapabilirsiniz. Doktorunuzla konuşarak, hangi sporların size uygun olacağını öğrenin. Spor yaparak kronik stresinizi azaltabilirsiniz.
  • Alkol ve sigaradan uzak durun. Bebeğinizin ömür boyu sağlıksız olmasını istemiyorsanız, bu ikiliyi hamilelik öncesinde ve sırasında hayatınızdan çıkarın.
  • Doktor kontrollerini atlamayın. Vücudunuzun neye ihtiyaç duyduğunu, doktor kontrollerinde öğreneceksiniz.
  • Eşinizle bağınızı koparmayın. Hamilelik eşlerin birbiriyle olan ilişkisini soğutabilir. Bunun önüne geçin, süreçte her zaman birlikte olun.
  • Okuyun, dinleyin, izleyin. Hamilelik ve çocuk gelişimi ile ilgili, vakit bulduğunuz her an bir şeyler öğrenin. Bu sizi psikolojik olarak rahatlatacak ve çocuğunuza fayda sağlayacaktır.
  • Profesyonel destekten korkmayın. Hayatınızın her anında olduğu gibi, hamilelik esnasında da psikolojik destek almak gayet normaldir. Tek başınıza çözemediğiniz sorunlar, bir profesyonel dakikalar içerisinde çözebilir.

Doğru bir hazırlık süreci sonrasında hamilelik öncesi hazırlık bitti ve mutlu son hamilelik gerçekleşmiş midir ? Erken hamilelik belirtileri yazımızı öneriyoruz.

Gebelik ön hazırlıkları ile ilgili detaylı makale

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.