Hamilelik ikinci ay erken hamilelik belirtileri

Hafta hafta hamilelik 

Gebelikte 6.-8. hafta Erken Hamilelik Belirtileri

Hamilelik ikinci ay belirtileri nelerdir ?

Hafta hafta hamilelik belirtileri yazılarımızda sizlere gebeliğinizi hafta hafta takip ederek hafta hafta gebelik sürecinizi sağlıklı bir şekilde takip etmenize imkan tanıyacak bir kaynak oluşturmayı hedefliyoruz.

Hamilelikte 6. Hafta

Hamileliğin 6. Haftasında bebeğinizin boyu baş bölgesinden popo kısmına kadar ölçülmektedir. Gebeliğin 6. Haftası bebek boyu yaklaşık olarak 2 ile 4 mm arasında değişmektedir. Ölçüm konusunda ise bebeğin bacakları kıvrık durduğu için boyundan bahsedilirken baş ve popo kısmına kadar olan bölüm ölçülmektedir.

Bu hafta itibari ile bebeğin minik kalp atışları da ultrason ile dinlenebilir. Bazı kişilerde bu haftada ultrason ile bebeğin kalp atışları ve gebelik kesesi görülmez. Bu durumda vajinal ultrason ile doktorunuz muayene edebilir.

Bebekte ki Gelişmeler

Hamileliğin 6. Haftası bebek gelişimi için kritik bir dönemdir. Gebe olduğunuzu öğrendiğiniz zamandan itibaren 10. Haftaya kadar bebek embriyo dönemindedir. Bu sebeple embriyo gelişimini engelleyen ve sakatlıkların yaşandığı bu döneme çok dikkat edilmelidir.

6 haftalık gebelik sırasında bebek sadece baş ve kuyruk bölümünden oluşmaktadır. Vücut şekli bu şekilde olan bebeğin akciğerleri, çenesi, burnu ve damağı gelişim gösterir.

Artık bebeğinizin el ve ayak kısımları oluşmaya başlamıştır.

6 Haftalık Gebelikte Anne de Değişimler

Gebelikte kusma şikayeti 6. Haftada başlayarak yaklaşık olarak HCG hormonlarının düşüşü ile 13. Haftaya kadar devam edebilmektedir.

Hamilelik belirtileri arasında  kusma ve mide bulantısı şikayeti bazılarında aşırı olmakta ve yemek yemeyi güç hale getirmektedir. Bu durumda doktora başvuran anne adaylarında damardan serum şeklinde sıvılar verilmektedir. Bazı doktorlar bunun için ilaç da önermektedir.

Sizin mide bulantınız hafif ise ve sabah kusmaları yaşıyorsanız tuzlu çubuk ya da tuzlu kraker yiyerek bu durumu biraz azaltabilirsiniz.

Hamilelikte 7. Hafta

Gebeliğinizin artık 7. Haftasına girmiş bulunmaktasınız. Annelik ve babalık heyecanı ebeveynleri sarmış durumda. Bu dönem içerisinde genellikle anne de yorgunluk, mide bulantısı ve kusma şikayetleri biraz sıklıkla olduğu için psikolojik olarak kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Fakat bebeğinizi ve sağlığını düşünerek bu durumunda üstesinden gelebilirsiniz. Zaten genellikle 10. Haftada mide bulantısı şikayetleri geçtiği ya da azaldığı için gebeliğin keyfini sürmeye bu dönemde başlayabilirsiniz.

Gebelikte 7. Hafta  şikayetleri

Mide bulantıları ve kusma derken 7. hafta itibari ile tiksinme hissi annede görülebilir. Bu tiksinti soğan kokusu, sarımsak kokusu, yemek kokuları, parfüm kokusu şeklinde sıralanıp gider. Sizin bu tarz şeylere karşı hassasiyetiniz oluştuysa korkmayın! Genellikle tüm gebeler bu durumları yaşamaktadır.

Mide yanması şikayeti de bu dönemde ortaya çıkabilmektedir. Bu dönem şikayet için erken olsa da bazı gebeler bu süreden başlayarak gebeliğin ilerleyen zamanlarında da mide ekşimesi ve yanması yaşayabilir.

Gebelikte mide yanması ise midede ki asitlerin yemek borusuna kaçması ile görülmektedir. Gebelikte mide yanmasının görülme nedeni ise;

Büyüyen rahim sebebi ile mideye ve bağırsak üzerine olan baskı artmaktadır. Bu nedenle midede bulunan asit yemek borusuna kaçarak midede yanma görülmektedir.

Gebelikte Mide bulantısı ve Mide yanması İçin Neler Yapılabilir?

Özellikle gece yattıktan sonra görülen mide yanmasını önlemek için en az 1 saat öncesine kadar bir şey yemeyin.

Öğünlerinizi 5 ya da 6 öğün şeklinde ayarlayın.

Yağlı ve baharatlı yiyecekleri tüketmeyin ve gece yatmadan 1 bardak süt içerek midedeki yanmayı azaltabilirsiniz.

Hamilelikte 8. Hafta

Hamileliğin 8. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık olarak 2 cm civarına ulaşmıştır. Her hafta büyüyen ve gelişen bebeğinizin bu hafta göz kapağı çukurları oluşmaya başlamaktadır. Bebeğin burun ucu da bu hafta itibari ile tam olarak şekillenmektedir.

8 haftalık gebelik bebek gelişimi içerisinde kulaklar şekillenmeye başlar. Artık kalp içerisinde ki aort damarı ve akciğer tüpleri de belirgin hale gelmiştir. Gebeliğin 8. Haftasından itibaren bebeğin ayak parmakları ve dirsekleri oluşmaktadır.

Gebelikte Düşük tehdidi

Gebelikte düşükten hamileliğin ilk 20 haftasında bahsedilir. Daha sonraki haftalar bebek ölürse bu duruma ölü doğum denilmektedir. Embriyo bu dönemde rahim dışında kendi başına yaşamını sürdüremez ve henüz 20 hafta içerisindeyken düşerse bu duruma düşük denilmektedir.

Düşük belirtileri nelerdir?

Eğer düşük durumu olursa anne adayında vajinal kanama görülür.

Kramp tarzı ağrılar mevcuttur.

Kasık bölgesinde gidip gidip gelen ağrılar olabilir.

Sırtın bir yerinde oluşan ve daha sonra karnın alt bölümüne doğru gelen ağrı görülebilir.

Vajinadan parça düşürme görülmektedir.

Gebelikte bakterilere ve enfeksiyonlara karşı çok dikkatli olmalısınız. Özellikle çiğ etten geçen bazı bakteriler ve tuvalet sonrasında elimize geçen bakteriler sebebi ile enfeksiyonlar görülebilmektedir. Normal yaşantımızda nasıl dikkat ediyorsak gebe olduğumuzu öğrendiğimizde temizliğe daha özen göstermeliyiz. Elleri sık sık yıkayarak elinizde ki bakterilerin ağız yolu ile vücuda ulaşmasına engel olabilirsiniz. Bu detaylara dikkat ederek sağlıklı bir gebeliğe devam edebilirsiniz.

 

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.