Hamilelik Ağrıları İçin Öneriler

Gebelik sürecinde anne adaylarının sıklıkla yaşadığı sorunlardan biri olan hamilelik ağrıları konusunda neler yapılması gerektiği ile ilgili olarak uzmanların önerilerini yazımızda bulabilirsiniz.

Annenin içgüdüsel olarak çocuğunu koruması; hamile kaldığı anda başlayarak hayat boyunca devam eder. Cenin ana rahmine düştüğü andan itibaren bütün gereksinimlerini plasenta ve göbek kordonu ile annesinden karşılar. Plasenta bebek için gerekli besinleri kan yolu ile gönderirken, bebekten gelenler de anne dolaşımına geçerek atılır. Bu sebeple annenin vücudunun maruz kaldığı her şey bebeği etkileyebilir. Bebeği etkileme ihtimalinden dolayı hamilelikte ilaç kullanımı konusunda çekimser kalınmaktadır.

Ağrılar bedenin alarm bulgularından biridir. Herhangi bir bölgede hastalık oluşması halinde değişken şiddetle ağrılar olabilir. Hamilelik süreci de fizyolojik ve anatomik olarak pek çok değişikliğin yaşandığı bir süreçtir. Bu sebeple söz konusu değişiklikler dolayısıyla vücudun çeşitli yerlerinde zaman zaman ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Ağrıların sebebi ortaya konabiliyorsa, sebebe yönelik olarak tedavi planlanmalı ve ağrı ile baş etmek için öncelikle ilaç haricindeki yollar tercih edilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta ise; şiddetli ağrıların vücut için bir stres olduğu ve bu stres durumunda da vücutta birçok maddenin kana salındığıdır. Hamilelik sürecinde ilaç kullanımı sınırlamak istenirken, vücudu bu stres ile baş başa bırakmak da bir takım sorunları beraberinde getirebilir.

Hamilelikte baş ağrısı

Hamilelikte baş ağrısı oldukça sık görülen bir sorundur. Altta yatan migren, sinüzit, yüksek tansiyon ve göz bozukluğu gibi bir hastalık olmaksızın yaşanan baş ağrıları için öncelikle vücudun ihtiyaçlarının tam olarak karşılandığı konusunda emin olunmalıdır. Açlık, uykusuzluk, susuzluk, çok sıcak ya da çok soğuk hava, bulunulan ortamın gürültülü olması baş ağrılarını tetikleyebilir. Hafif bir yemeğin ardından loş ve sessiz bir odada dinlenme ile ağrıların bir kısmı hafifleyebilir. Bu önlemlere karşılık geçmeyen baş ağrısı söz konusuysa, ağrı kesici kullanımı zorunlu olabilir. Ağrı kesici alınmasına rağmen geçmeyen ağrılar için mutlaka doktor kontrolü önerilir.

Hamilelikte diş ağrısı

Hamilelikte diş sorunları yaşama ihtimalini en aza indirmek için hamile kalmayı düşünen kadınların gerekli diş tedavilerini gebelikten önce yaptırması önerilir. Ancak her zaman bu mümkün olmamaktadır. Hamilelik sonrasına ertelenemeyecek durumda aciliyet gerektiren diş tedavileri tercihen ilk 3 ay bittikten sonra sadece o bölge uyuşturularak uygulanabilir. Yine de zaman zaman diş ağrıları olabilir ve bu ağrı için ağrı kesici kullanmak gerekebilir.

Hamilelikte karın ve kasık ağrısı

Hamilelik ilerledikçe baskıya bağlı olarak karın ve kasık bölgelerinde ağrılar sıklıkla görülmektedir. Bu ağrılar ile baş etmek için dinlenmek, bol su tüketmek, ılık duş almak ya da bir şişeye ılık su koyarak kasıklara uygulamak, ağrılı dönemlerde cinsel ilişkiden kaçınmak gerekmektedir. Bu önlemlere karşılık geçmeyen ağrılarda ağrı kesici ilaç alınabilir. Ağrı kesici ilaçlara cevap alınamadığı durumlarda ise altta yatan bir problem olup olmadığının anlaşılması için doktor muayenesi şarttır.

Hamilelikte bel ağrısı

Hamilelik haftası ilerledikçe bebekler ağırlaşır ve bedenin ağırlık merkezi yer değiştirir. Bu duruş değişikliği sebebiyle bel ve sırt ağrıları görülebilir. Ayakta kaldıkça artan bu ağrılarda ilk yapılması gereken şey uzanmaktır. Ağrılı bölgenin hafif hareketlerle ovulması, ağrının azalmasına yardımcı olur ve ağrının geçmemesi durumunda ise ağrı kesici ilaç kullanımı gerekebilir.

Hamilelikte ilaç kullanımı

Hamilelikte ilaçlar kullanımlarına göre kategorilere ayrılır. Bu sebeple bir ilaç kullanılması gerekiyorsa hamilelik kategorisi en uygun ilaç seçilmelidir. Hamilelik ve ilaç kullanımı ile ilgili olarak bilimsel çalışma yapmak etik kuralları zorlayacağı için bu konudaki bilgiler; ilaç kullanan hamilelerin gözlenmesine dayanmaktadır. Hamilelikte parasetamol grubu ilaçlar ilk aşamada kullanılan ağrı kesici ilaç grubudur. Hamilelikte her türlü ağrı için kullanılması uygundur. En güvenli ilaç grubu olmakla beraber uzun süre yüksek dozlar alan hamilelerin erkek bebeklerinde testosteron üretim yetersizliği ve buna bağlı olarak da üreme sistemi ile ilgili bir takım sorunlar olma ihtimali bulunmaktadır. Bunun yanı sıra hamilelikte parasetamol kullanımının çocuklarda dikkat bozukluğu ve hiperaktivite ile bağlantısını inceleyen bir takım çalışmalar bulunmaktadır. Bu sebeple ilaç harici yöntemlerle çözüm bulunamadığı takdirde ilaç kullanılması önerilir.

Parasetamol grubu ilaçlar kullanılamadığı ya da etkin olmadığı durumlarda nonsteroid antienflamatuar grubu ilaçların kullanımı gerekebilir. Bu ilaç grubu plasenta yolu ile bebeğin dolaşımına geçmekte ve yüksek dozlarda kullanımda bebeğin organlarına hasar verebilmektedir. Bunun haricinde bu grup ilaçların hamileliğin son 3 ayında kullanımının bebeğin idrar miktarını azaltabileceği ve kalpte açık kalması gereken bir damarı daraltabileceğinden dolayı kullanılmaması gerekir. Bebeğin suyunun normalden fazla olması ve erken doğum gibi durumlarda doktor kontrolünde tedavide kullanılan bu ilaçların kesinlikle doktor denetiminden bağımsız olarak kullanılmaması gerekir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.