Hamilelerin Oruç Tutması Sağlıklı Mıdır?

Hamilelerin oruç tutması sağlıklı bir seçim değildir. Çünkü hamilelerin ve emziren annelerin bol miktarda su almaları gerekir. Anne adaylarının en doğru ve sağlıklı beslenme biçimi ise; az miktarda ve sık sık yemektir. Hamileliğin ilk 3 ayında bebeğin organlarının oluşması söz konusu olduğu için bu dönem son derece önemli bir aşamadır. Bu süreçte kusma, bulantı, iştahta azalma ve az su tüketme görülür. Kusmanın sık olduğu takdirde elektrolit kaybına yol açarak halsizliğe neden olduğunu belirtmekte de fayda vardır.

Oruç ise özellikle hamileliğin ilk aylarında yaşanan bu durumu daha da arttırabilir. Midenin boş kalmasından dolayı bulantı ve kusmalar da artar. Oruç tutan hamileler uzun süren açlıktan sonra iftarda birden yemek yenmesi ile birlikte boş midede bir anda şişkinlik ve hazımsızlık şikâyetleri görülebilir. Anne adaylarının özellikle bol sıvı alması ve posalı besinler tüketmesi oldukça önemlidir.

Anne adayında düşük riski bulunduğunda bol sıvı tüketmesi önerilir. Oruç sebebiyle az miktarda sıvı alınması durumunda rahim kasılmaları meydana gelebilir ve erken doğum riski yaşanabilir. Su özellikle hamileliğin devamında, idrar yolu enfeksiyonlarından korunma ve tedavisinde oldukça önemlidir. Çünkü hamilelikte idrar yolu enfeksiyonları oldukça sık görüldüğünden dolayı bol sıvı alımı idrar çıkışını arttırır.

Gebeliğe bağlı şeker intoleransı ya da diyabet hastalığı gibi durumlarda ise dengeli beslenmek, azar azar ve sık yemek son derece önemlidir. Bu durumlarda oruç tutulması halinde hem anne adayı ve hem de bebek için riskli durumlara yol açabilir. Hamilelerin oruç nedeniyle gün içerisinde yeterince sıvı almaması sonucu tansiyon düşmeleri ve bayılmalara yol açabilir. Gün içerisinde yeterli sıvı alınmaması anne adayının kan hacmini azaltacağı için bebeğin idrar çıkışında azalma görülür ve bebeğin içinde bulunduğu kesenin suyu da azalabilir. Bu nedenle, oruç tutan hamilelerde bebek hareketlerinin azaldığı görülür.

Riskli hamilelik durumu tespit edilmiş olan anne adaylarının oruç tutmaları sakıncalı olabilir. Hamileliğe bağlı gelişen tansiyon yüksekliği de oruç tutan gebeler için riskli durumlar arasındadır. Oruç tutan hamilelerin mümkün olduğunca sıcakta kalmamaları, sahurda bol miktarda sıvı tüketmeleri ve gün içerisinde iyi istirahat etmeleri önemlidir. İftar ve sahur vakitleri arasında besinler dengeli şekilde dağıtılarak sık aralıklar ve küçük porsiyonlar ile karbonhidrat, protein ve bol sıvı alınması gereklidir. Kızartma, yağlı gıdalar, çok şekerli ve tuzlu gıdalardan da uzak durulması gerekir. Sahur yemeğinde az yağlı ve az tuzlu gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca yemek yedikten sonra hemen yatılmamalıdır.

Bebeklerini emziren annelerin ilk aylarda beslenmelerine özellikle dikkat etmeleri ve bol miktarda sıvı almaları önemlidir. Oruç ise sıvı alımının azalmasına yol açarak sütün de azalmasına sebep olur. Bu sebeple hamilelik ve emzirme döneminde oruç tutulması tavsiye edilmez. Anne adaylarının ve annelerin bu riskleri bilerek karar vermeleri ve mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.